.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

[Przedpremierowo] „Nieodpowiednia dziewczyna” J. Harrow

Autor: J. Harrow
Tytuł: Nieodpowiednia dziewczya
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 328

Lubię od czasu do czasu sięgnąć po jakąś lekką lekturę, przy której po prostu mogę odpocząć. Z tego też powodu zwróciłam uwagę na powieść „Nieodpowiednia dziewczyna” autorstwa J. Harrow. Pisarki niestety nie znałam wcześniej, ale nigdy wcześniej coś takiego nie powstrzymało mnie przed lekturą nowego tytułu. W końcu trzeba poszerzać swoje czytelnicze horyzonty.

Opis zaś zapowiadał, że mogę w tej książce znaleźć historię, która mnie zainteresuje. Eva to zdolna, niepokorna tatuażystka, która nie wierzy w miłość i traktuje mężczyzn dość przedmiotowo. Tatuaże, które zdobią jej ciało, sprawiają, że ludzie oceniają ją dość jednoznacznie, wręcz stereotypowo. Jak dla mnie samo to stanowiło zachętę, bowiem kocham piękne zdobienia ciała wykonane za pomocą atramentu oraz igły. Dla zachowania równowagi los miał postawić na drodze dziewczyny absolutne przeciwieństwo jej samej. Daniel to młody człowiek, który wychował się w kochającej, wspierającej się rodzinie. Jest utalentowany, wykształcony, podobno szarmancki…

Naprawdę chciałabym znaleźć w tej książce coś, co przemawiałby na jej ogromny plus. Ale raczej żadnego takiego czynnika nie znajduję. Postacie głównych bohaterów są dla mnie po prostu płaskie i wyzute z cech, które mogłyby je uczłowieczyć w moich oczach.

Owszem, historia Eve jest poruszająca, wzbudza współczucie, nawet refleksję i mimo że brzmi bardzo prawdopodobnie, to ja nie byłam w stanie jej „kupić”. Dodatkowo jej profesja – świat tatuażu dawał ogromne pole do popisu. Być może przez rozwinięcie tego wątku można by było bardziej urzeczywistnić główną bohaterkę, nadać znaczenia temu, co robi, w jaki sposób ją to ocaliło. Niestety to przegapiona okazja. Dla mnie Eve równie dobrze mogła pracować na kasie w markecie, czy w kiosku na Dworcu Głównym. Praktycznie nie odczułabym różnicy.

Postać Daniela jest płaska jak naleśnik i równie ciekawa. Owszem jest wykształcony, ale jak dla mnie też zachowuje się snobistycznie (chociażby poglądy o kolegach z uczelni) oraz samolubnie. To jak „załatwia” sprawę z Alice (spokojnie, nie będzie spojlerów!), dla mnie jest zachowaniem poniżej krytyki! W tym momencie książki stracił te fragmenty sympatii, jakie względem niego żywiłam!

Trudna miłość wypieszczonego maminsynka i wytatuowanej dziewczyny z przeszłością mogła być hitem. Niestety dla mnie jest pierwszą książką, której przeczytania żałuję w 2020 roku.

Podsumowując: płaska historia, która ma ogromny potencjał po ponownym jej opowiedzeniu. Na jej obronę mogę tylko dodać jedno – nie jestem jej targetowym czytelnikiem. Być może rówieśniczka Daniela i Eve zakocha się w ich historii.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zysk i S-ka.

Premiera
21-01-2020

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s