.RECENZJE · Wyd. Debit

„Tak ma być, zawołał świat” Kaia Dahle Nyhus

Jako rodzic tworzysz pierwszy światopogląd swojej pociechy. Pokazujesz mu jak działa otaczający go świat i ile ścieżek na niego czeka. Gdy wzrasta świadomość dziecka, jego pytania stają się trudniejsze, a mały człowiek wyrasta na dociekliwego detektywa. I nagle pada pytanie o to, jak powstał świat. Jak na nie odpowiedzieć?

Pytania o początek świata pojawiły się u nas dość szybko i musieliśmy na nie odpowiadać na miliony sposobów. Wtedy też natrafiłam na książkę Tak ma być, zawołał świat, która okazała się idealnym podłożem do nauki i rozwiania wszelkich wątpliwości w tematyce powstania świata. Ten tytuł, choć ma niepozorną liczbę stron, skrywa w sobie wiele ciekawostek i rozpoczyna naszą przygodę od zarania dziejów, aż po dzisiaj.

Powstanie świata może się wydawać tematem trudnym, jednak nie dla autora tejże książeczki. Aż nie wiem, od którego punktu naszego zachwytu zacząć. Przede wszystkim ilustracje i ich kolorystyka. Utrzymane w jak najprostszej tonacji, rozwijające się wraz z rozwojem całego świata. Połączone z prostym tekstem tworzą harmonijną całość, która zachwyca dzieci w każdym wieku. Bardzo ciekawie wypada czarny papier, który świetnie sprawdza się w książeczkach dla maluchów.

Tak ma być, zawołał świat to niesamowita przygoda schowana w twardej oprawie i czerni papieru. Krok po kroku dziecko dowie się jak powstała nasza planeta, jakie organizmy pojawiły się jako pierwsze i jak przebiegał ich rozwój. Od ryby po człowieka współczesnego, zahaczając o wielkie odkrycia takie jak koło czy antybiotyki nasza podróż trwa w najlepsze, a pytaniom nie ma końca.

Urzekająco lekkie pióro i przyjemna forma przekazu to kolejny plus tejże publikacji. Informacje w niej zawarte są zrozumiałe dla wszystkich i są w stanie zaszczepić w małym czytelniku ciekawość i determinacje do rozwijania tematu powstania świata, ludzkości i tego, jak nasz świat wciąż się zmienia, bo tak ma być.

Książka Tak ma być, zawołał świat, przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6+. Myślę jednak, że może być kluczem do przygody trochę wcześniej, jako wspólna czytanka z rodzicami i później jako książka czytana samodzielnie. Idealna na prezent dla małych odkrywców i dużych podróżników. Piękna, prosta w przekazie, o wdzięcznej kresce i głębi oraz powadze nabytej właśnie przez nasze pociechy wiedzy. Czegóż chcieć więcej?

Tytuł: Tak ma być, zawołał świat
Autor: Kaia Dahle Nyhus
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 48
Data premiery: 20-11-2019

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Debit.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s