.RECENZJE · Wyd. Akapit Press

„Zima Nieni” Agnieszka Tyszka

Autor: Agnieszka Tyszka
Tytuł: Zima Nieni
Cykl: Nienia z Zielonego Marzenia #2
Ilustracje: Marta Krzywicka
Wydawnictwo: Akapit Press
Liczba stron: 152

Czy śpiący, zimowy las w ogóle nadaje się do przygód? Jakie tajemnice skrywa Leśniczówka Zielone Marzenie? Gdzie podziewa się milcząca Emma?
Możecie to wszystko sprawdzić w towarzystwie Nieni, na kilka dni przed Wigilią!

Czy istnieje bardziej magiczna pora roku niż zima, kiedy to świat spowija biała pierzyna, a w powietrzu unosi się mróz szczypiący w policzki i nadający im ten specyficzny, malinowy kolor? Czy istnieje lepszy czas na snucie niczym nieograniczonych historii, które ogrzewają zmarznięte serca? Zimowa sceneria to idealne tło dla powieści dla dzieci. Zdecydowanie.

Zima Nieni to lektura niedługa, ale szalenie przyjemna i ciekawa, przy której młodzi czytelnicy z pewnością nie będą mogli narzekać na nudę. Powieść Agnieszki Tyszki czyta się szybko, a fabuła wciąga od pierwszej strony. Pozostaje tylko niedosyt wynikający z konieczności rozstania się z sympatycznymi bohaterami.

Autorka kolejny raz udowadnia, że na książkach dla młodszych czytelników zna się jak mało kto. Przystępny, łatwy w rozumieniu język, zdania, które czytają się same i skryta pomiędzy słowami magia. Czy może być coś lepszego dla dzieci? Chyba nie.
Do tego oczywiście bajeczna plastyczność opisów, która sprawia, że w jednej chwili przed oczami stoją obrazy Leśniczówki Zielone Marzenie, lasu oprószonego śniegiem i przyjaciół Nieni.

Samej bohaterki nie da się nie pokochać, choć ewidentnie „choruje” na słowne ADHD. Pomysłów również jej nie brak, a wyobraźnia Nieni jest do pozazdroszczenia. Chociaż obserwując swoich synów, coraz mocniej dociera do mnie, że naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych – szczególnie dla dzieci, a ich wyobraźnia nie ma końca… Nienię więc polubią nie tylko młodzi czytelnicy, ale także ich rodzice.

Od strony technicznej również nie ma się do czego przyczepić. Przejrzysty tekst. Odpowiednie interlinie, by ułatwić dzieciom czytanie i rozumienie tekstu oraz słownictwo, z którym bez problemu sobie poradzą… I oczywiście ilustracje Marty Krzywickiej, które dopełniają treść i które szalenie mi się spodobały. Nie mogłam się na nie wprost napatrzeć. Cudeńka.

Bohaterowie wykreowani przez Agnieszkę Tyszkę to mieszanka wybuchowa. Ludzie i postaci nie z tego świata (dosłownie), tworzą, intrygującą z perspektywy dziecka, grupkę, która sprawia, że ta historia jest magiczna w każdym sensie znaczenia tegoż słowa.

Jeśli więc rozglądacie się za ciekawą lekturą dla swoich pociech na ten zimowo-świąteczny czas, koniecznie rozważcie powieść Agnieszki Tyszki o Nieni. I Wy i Wasze pociechy będziecie zadowoleni, bo książka to powieść pełna ciepła, magii i zimowego czaru.

Polecam!

Egzemplarz: Akapit Press.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s