.RECENZJE · Wyd. Debit

„Sekretne życie smarków” Mariona Tolosa Sestere

Człowiek składa się z ciała, duszy i charakteru, który trzyma całość w ryzach. Każde dziecko uczy się świata i zadaje przeróżne pytania, na które powinniśmy znać odpowiedzi lub wiedzieć tyle by móc rozpocząć dyskusje. Tylko czy na każde co to i dlaczego da się przygotować?

Jako mama rozgadanego czterolatka wiem, że żaden temat nie zostanie pominięty w jego codziennych rozważaniach. Pech chce, że jak na małego mądrale przystało, szanowny A. nie omija tematów wydzielin i wszystkiego, co w świecie jednorożców nie istniało długi czas. Jak sobie poradzić z tematami, o których nawet dorosłym ciężko rozmawiać? Z pomocą zawsze przychodzą książki, w których gąszczu znalazłam ostatnio ciekawą pozycję i rezolutnie skorzystałam z jej mocy naukowo-obrazowej.

Sekretne życie smarków jak wskazuje sama nazwa, wprowadzi maluchy w świat pełen glutów, baboli i kataru. O czym tu pisać? A no właśnie temat jest równie obszerny co zakamarki naszych nosów. Od najmłodszych lat uczymy dzieci jak dbać o higienę, jak ważne jest zakrywanie nosa przy kichaniu i mycie rąk. Z pewnością niejednokrotnie przy tychże zabiegach pojawiają się pytania: Dlaczego? A co to? W poszukiwaniu odpowiedzi pomogła nam lektura tejże książeczki.

Martwiły mnie ilustracje, no bo jak w ciekawy sposób rysować gile z nosa? Gdy tylko książka poszła w ruch, moje lęki okazały się równie niesłuszne, co masa mitów, które od wieków narastają przy katarze. Autorka świetnie poradziła sobie z przedstawieniem całej swojej wiedzy na temat smarków, używając przy tym prostego języka i krótkich haseł, pomagających w opanowaniu przygotowanego materiału. Choć książka utrzymana jest raczej w barwach kataru, nie ma mowy o nudzie czy niesmaku.

A no właśnie, dzieci dowiedzą się, co oznacza kolor kataru, skąd tak właściwie biorą się glutki i jakie mają zadania w naszym organizmie. Mali ciekawscy odkryją, jak swój nos czyści żyrafa, małpka i pies, ale to nie wszystkie atrakcje i ciekawostki, jakie skrywa ta niepozorna publikacja. No bo kto nie chciałby wiedzieć, jak brzmi kichanie w kilku językach i co jest w dobrym tonie, gdy chodzi o smarki, a co nie. Obrazki i duży tekst z pewnością sprawdzą się dla mniejszych czytelników. Ciekawie poprowadzona kreska przywodząca na myśl muśnięcia pędzla z pewnością umili czytanie dużym i małym.

Ciekawe, z humorem, lekkie i przyjemne przedstawienie nurtującego tematu nam przypadło do gustu i powraca wciąż w wielu rozmowach. Podchodzimy do tematu książek racjonalnie i jeśli tylko mają one życiowy przekaz i wyczerpują nasze potrzeby nowych pokładów wiedzy, polecamy je każdemu. Sekretne życie smarków okazało się niesamowitą przygodą, dzięki której żaden katar nam już niestraszny. A wy jesteście gotowi, by oswoić noskowe babole?

Tytuł: Sekretne życie smarków
Autor: Mariona Tolosa Sistere
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 24
Data premiery: 06.11.2019

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Debit.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s