.RECENZJE · Wyd. Debit

„Czerwona maska” Elias&Agnieszka Vahlund

Jeśli coś nam się udaje, nauczymy się czegoś nowego lub po prostu coś bardzo nas uraduje, od razu chcemy się tym podzielić z naszymi bliskimi. Dzielenie się radością jest naturalne i przychodzi łatwiej niż przyznanie się do błędu, porażki lub strachu. To z nimi zostajemy sami, ale czy nie mamy szansy, by ich pokonać?

Lisa już wie jakie to uczucie, gdy wiatr smaga ci policzki, a ciało potrafi unieść się nad ziemię. Myślała, że ostatnie wydarzenia tylko się jej śniły, a ona wciąż jest tylko dziewczynką z odstającymi uszami. Na szczęście po przebudzeniu nowe umiejętności nie zniknęły, jednak dziewczynka wiedziała, że nie może nikomu o nich powiedzieć. Pomimo radosnego odkrycia czekał ją kolejny dzień w szkole i całe mnóstwo okazji, by chłopcy mogli jej dokuczać. Lisa jeszcze nie wie, że jej życie zmieni się nie do poznania już niedługo. Tylko żeby jeszcze inne super moce dały się wyuczyć tak łatwo.

Wciąż mamy w głowie niesamowite przygody Lisy z pierwszej odsłony serii i początek jej historii, która pokazuje, że każdy maluch może być kimś wyjątkowym. Jak rozwija się ta opowieść? Czy młoda, świeżo upieczona bohaterka znajdzie sposób na swoich prześladowców?

Często sięgam po książki, w których autorzy starają się przekazać ważne treści w lekki i prosty sposób, który będzie zrozumiały już dla młodszych czytelników. Jest tak wiele ważnych tematów, które chciałabym poruszyć ze swoimi dziećmi, zanim one same natrafią na te przeszkody w swoim otoczeniu. Gdy natrafiłam na serię Podręcznik dla superbohaterów od razu wiedziałam, że będzie to długa i owocna przygoda.

Czerwona maska jest niczym kolejny rozdział przyjemnej i pouczającej opowieści o trudach bycia superbohaterem i po prostu uczniem, który jest nękany. Lisa na co dzień musi zmierzyć się ze słownymi atakami ze strony kolegów, którzy każdego dnia na swój cel wybierają bezbronnych i słabszych od siebie. Działając w grupie, czują się bezkarni i uważają, że nikt ich nie pokona. Gdy swoje działania kierują w stronę bezbronnych stworzeń, przychodzi czas na nauczkę. Jak Czerwona maska rozwiąże ten problem?

Tego dowiemy się z lektury skrytej na 64 stronach zmalowanych niesamowicie płynną i wyraźną kreską, która wprowadzi nas ponownie do świata Lisy i sprawi, że każdy czytelnik zapragnie ćwiczyć bohaterskie umiejętności. Ilustracje to majstersztyk. Piękne kolory, wyważona kreska, która, choć wyrazista i gruba to wciąż płynna i świetnie nadająca się na pierwsze przygody z powieścią graficzną.

Podręcznik dla superbohaterów nie tylko daje siłę każdemu dziecku do walki o własne marzenia. Pokazuje przede wszystkim, jak łatwo jest oceniać czyjeś zachowanie robiąc tym samym coś równie złego samemu. Czerwona maska udowadnia, że nie musisz być superbohaterem, by pomóc komuś, kto jest prześladowany, zrozumieć kogoś, kto z pozoru mówi innym językiem i odnaleźć siłę na wprowadzenie zmian w życie.

Jestem bardzo ciekawa, co przyniosą kolejne odsłony przygód tej rezolutnej dziewczynki. Twarda oprawa, świetne wydanie i piękne ilustracje w połączeniu z sensownym, pouczającym i dającym nadzieje środkiem przekonają do siebie nie jednego z nas. Już teraz wiem, że seria zagości u nas na stałe i będziemy przekonywać do niej każdego. Ta magia zaklęta w słowie i zjawiskowej kresce, która zasługuje by znało ją każde dziecko, to małe i duże.

Tytuł: Czerwona maska
Autor: Elias&Agnieszka Vahlund
Seria: Podręcznik dla superbohaterów t.2
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 104
Data premiery: 06-11-2019

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Debit.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s