.RECENZJE · Wyd. Debit

„W ciemnościach” Margit Auer

Autor: Margit Auer
Tytuł: W ciemnościach
Tytuł oryginału: Die Schule der magischen Tiere: Licht aus!
Ilustracje: Nina Dulleck
Cykl: Szkoła magicznych zwierząt #3
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 216

Kiedy Eddie dostaje swoje magiczne zwierzę – zabawną nietoperzycę Eugenię – cała klasa chętnie znalazłaby się na jego miejscu. No, prawie cała. Jedna z dziewczynek w ogóle nie chce magicznego zwierzęcia. Czy zgodzi się na to ich nauczycielka, panna Cornfield?Zbliża się wielka noc czytania książek. Ale dla grupy dzieci wydarzenia przybierają niebezpieczny obrót: zostają uwięzione w podziemiach szkoły. Czy magiczne zwierzęta pomogą im wydostać się z pułapki?

Po ostatnich wydarzeniach w klasie panny Cornfield byłam szalenie ciekawa (i nie tylko ja), co tym razem przygotowała dla swoich czytelników Margit Auer. I kolejny raz się nie zawiodłam. Zdecydowanie Szkoła magicznych zwierząt to jedna z najlepszych serii dla dzieci!

Jeśli zastanawiacie się, czy tom ten wciągnął od pierwszej strony, bardzo szybko rozwieję Wasze rozmyślania. Owszem! Wszak nie mogłoby być inaczej. W ciemnościach czyta się nie tylko szalenie przyjemnie, ale i równie szybko, co poprzednie dwa tomy (o ile nie szybciej). Autorka zgrabnie prowadzi akcję, ubarwiając ją różnymi wątkami, które koniec końców tworzą cudowną całość, a w czasie samego czytania, sprawiają, że lektura jest nieopisanie ciekawa i ciężko się od niej oderwać.

Autorka nie raz i nie dwa udowodniła, że nie brak jej pomysłów na nietuzinkowe przygody młodych bohaterów jej serii. Zaskakuje i tym razem, nie tylko tym, kto otrzymuje magiczne zwierzę, ale samym pomysłem na fabułę. Ma kosmicznie lekkie pióro, zatem historie jej autorstwa po prostu się pochłania niczym ulubione słodycze, delektując się w tym samym czasie ich smakiem.
Margit Auer posługuje się przyjemnie plastycznym językiem, odmalowując w (przede wszystkim) dziecięcej wyobraźni fantastyczne obrazy, malujące się w ciepłych barwach, choć zdarzają i nieco mroczniejsze sceny, ale mimo to wcale nie takie straszne, jakby się mogło wydawać…

Technicznie książka prezentuje się przejrzyście. Wielkość czcionki, interlinii i objętość tekstu na poszczególnych stronach dostosowana jest do wieku (9+) czytelnika, do którego skierowana jest ta seria. Całość wzbogacają ilustracje Niny Dulleck, które stanowią genialne dopełnienie treści.

Bohaterowie W ciemnościach, a właściwie całej serii Szkoły magicznych zwierząt, to zwyczajne dzieciaki, o tak różnych charakterach, że z pewnością młodzi czytelnicy odnajdą w nich zarówno swoje cechy charakteru, jak i swoich kolegów i koleżanek ze szkół. Jedyne co ich różni to posiadanie magicznych zwierząt. 😉

Margit Auer kolejny raz podkreśla na kartach tej serii, jak istotna w życiu młodego człowieka jest przyjaźń. Jak istotna jest akceptacja ze strony rówieśników i przebywanie pośród tych, z którymi ma się wspólny język. Jednocześnie ukazuje, jak trudno jest udawać radość, gdy tak naprawdę ma się ochotę krzyczeć oraz to jak prawda wyzwala w przeciwieństwie do kłamstwa.

W ciemnościach więc to lektura dla każdego miłośnika literatury, zwierząt i… magii. Szczególnie gdy poznaliście już uczniów panny Cornfield! Jeśli nie, to szybciutko to nadróbcie, bo to nie koniec przygód.

Gorąc polecam!

Egzemplarz: Debit

Szkoła magicznych zwierząt:
Szkoła magicznych zwierząt | Tajemnica szkolnego podwórka| W ciemności

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s