.RECENZJE · Wyd. Widnokrąg

„Żona dla taty!” Reeli Reinaus

Autor: Reeli Reinaus
Tytuł: Żona dla taty!
Tytuł oryginału: Kuidas mu isa endale uue naise sai
Ilustracje: Marja-Liisa Plats
Wydawnictwo: Widnokrąg
Liczba stron: 208

Sztuka flirtowania, chemia i amulety, czyli kilka zwariowanych historii o poszukiwaniu prawdziwej miłości.Opowiedziane lekko i z przymrużeniem oka przygody taty, który postanowił szukać nowej żony i jego córki Kaisy, która mu szczerze kibicuje. Wspólnie opracowują i zamieszczają ogłoszenie w Internecie… Co z tego wyniknie? Przede wszystkim mnóstwo nieprawdopodobnych historii. Oboje przekonają się, że poszukiwanie miłości nie jest łatwe i wymaga rozwagi oraz cierpliwości, zwłaszcza że dorośli często sami komplikują różne sprawy… Na szczęście tacie pomaga Kaisa, a Kaisie – koleżanka Merit, która bardzo dobrze zna się na miłości. Niektóre jej rady okażą się bezcenne, inne… no cóż, sami sprawdźcie.

Życie łatwym nie jest, wie o tym każdy. Raz wiedzie się lepiej, raz gorzej, przydarzają nam się różne rzeczy, jak chociażby utrata partnera i tym samym rodzica dla wspólnych dzieci. Temat niełatwy pod wieloma względami, ale jak się okazuje, można przedstawić go w przystępny, a nawet zabawny sposób i nie utracić tego, co w tym wszystkim najważniejsze…

Żona dla taty! zaciekawia mnie właśnie ze względu na podjętą przez autorkę tematykę. Byłam szalenie ciekawa, jak Reeli Reinaus poradziła sobie z tym zagadnieniem i się nie zawiodłam. Lektura okazała się fantastyczną książką, która zapewnia niemało zabawy, a mimo to wyczerpuje temat do cna.

Reeli Reinaus ma przyjemne, lekkie pióro. Czytając, czuć, że autorka świetnie się bawiła, pisząc tę książkę, a jednocześnie starała się dobierać słowa tak, by jak najlepiej ugryźć sprawę pojawienia się nowej osoby w rodzinie i to bynajmniej niemowlaka. Język, jakim się posługuje, jest adekwatny do wieku odbiorcy (7+), dzięki czemu dzieci bez problemu poradzą sobie ze zrozumieniem treści. Plastyka słowa sprawia, że opisywane wydarzenia w okamgnieniu pojawiają się w głowie, czyniąc czas z książką jeszcze przyjemniejszym.
Fabuła książki jest dynamiczna, co rusz coś się dzieje, zatem na nudę narzekać nie można.

Od strony technicznej Żona dla taty! zachwyca wielkością czcionki i interlinią, sprawiając, że tekst jest przejrzysty i łatwiejszy w odbiorze, a co za tym idzie, w poznawaniu dalszych przygód Kaisy i jej taty. Całość urozmaicają czarno-białe rysunki Marji-Liisy Plats.

Bohaterowie wykreowani przez autorkę wzbudzają w czytelniku ogrom ciepłych uczuć. Pewnego rodzaju nieporadność taty głównej bohaterki, a jednocześnie okazywane uczucia córce, czynią go ojcem roku, a serce rośnie samo. Kaisa za to, to rezolutna, inteligenta i ciekawa świata dziewczynka, z którą będzie mogło utożsamić się niejedno dziecko.

Żona dla taty! to książka, którą powinni przeczytać także dorośli, by zrozumieć punkt widzenia dziecka na temat związków rodziców. To książka, która z pokaże dorosłym i dzieciom, że kluczem dobrych relacji rodzic-dziecko jest rozmowa. Relacji damsko-męskich również.
Powieść Reeli Reinaus to ciepła i zabawna historia o zachodzących w życiu zmianach, do których wszyscy muszą się przygotować… 😉
A przy okazji to kolejna estońska autorka, którą warto poznać. 🙂

Gorąco polecam!

Egzemplarz: Widnokrąg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s