.RECENZJE · Wyd. Poradnia K

„Wilczerka” Katherine Rundell

Autor: Katherine Rundell
Tytuł: Wilczerka
Tytuł oryginału: The Wolf Wilder
Wydawnictwo: Poradnia K
Liczba stron: 336

Tym razem autorka przenosi czytelnika w przeddzień rewolucji, w zaśnieżone lasy Rosji, gdzie w maleńkiej chatce mieszkają Fieodora i jej matka.
Fieodora uczy się, jak sprawiać, by oswojone wilki mogły powrócić do swojej dzikiej natury. To ważne zadanie: ludzie tutaj mówią, że ten, kto zabije wilka, zabija siebie samego,
a w domach arystokratów pełno jest oswojonych zwierząt, które gdy stają się niebezpieczne, są odsyłane do lasu.
Pewnego dnia wojska carskie pod dowództwem generała Rakowa palą dom Fieo, a jej matkę zabierają do niewoli. Dziewczynka będzie musiała znaleźć sposób, by uwolnić matkę
z petersburskiego więzienia… Jej jedyną pomocą jest młody chłopak Aleksiej i wierne wilki.

Gdy tęskni się za zimami sprzed mniej więcej dwudziestu lat, gdy trzymał silny mróz, połacie śniegu nie miały końca, a śnieżne zaspy były tak ogromne, że trzeba było się mocno natrudzić, by je pokonać… Przychodzi taka myśl, że fajnie byłoby, chociaż na kartach książki, znowu poczuć to szczypanie na policzkach i usłyszeń skrzypienie śniegu pod butami… Dzięki lekturze najnowszej powieści Katherine Rundell będziecie mili szansę poczuć to wszystko…

Wilczerka
zaciekawiła mnie baśniową okładką, od której trudno odwrócić wzrok, opis zaś zwiastował historię, od której nie będzie można się oderwać. I właściwie mogę rzec, że właśnie tak było. Powieść Katherine Rundell ma w sobie coś z pogranicza baśni i obyczajówki dla młodszej młodzieży, a połączenie to oczarowuje stworzonym przez autorkę klimatem i bohaterami.

Najnowszą powieść Katherine Rundell czyta się… szybko, a historia wciąga od pierwszej strony i do samego końca nie pozwala czytelnikowi pozbyć się ciekawości związanej z zakończeniem. Kartka po kartce autorka odkrywa przed nami cudowny, acz mroźny i zarazem fascynujący świat, który rządzi się twardymi prawami. W czasie lektury nieomal można poczuć zapach syberyjskiego lasu, mróz sprawiający, że policzki przybierają barwę soczystych malin i sklejający rzęsy pokrywając je grubą warstwą szronu, czy usłyszeć chrzęst śniegu pod butami. Język bowiem jakim się posługuje jest szalenie plastyczny, dzięki czemu w jednej chwili można przenieść się w zupełnie inne miejsce.

Katherine Rundell ma przyjemne, lekkie pióro, a do tego z pewnością nie brak jej wyobraźni. Słowami kreśli zapierające dech w piersiach obrazy, które momentami zachwycają, innym razem wzbudzają przerażenie i trwogę brutalnością jednego z bohaterów tej książki.
Wilczerka naszpikowana jest dużym ładunkiem emocjonalnym, a całą tę feerię emocji i uczuć nie sposób nie poczuć na własnej skórze lub jak kto woli, w sercu.

Powieść ta, to poruszający obraz miłości oraz przyjaźni, które w życiu stanowią jedne z najważniejszych wartości. Wilczerka odzwierciedla odwieczny motyw walki dobra ze złem, które ścierają się ze sobą dość intensywnie. Autorka porusza również zagadnienie lojalności wobec przyjaciół i siebie samego… a cała książka jest swoistą metaforą wolności, która nie tylko dla zwierząt jest istotną wartością.

Wilczerka to z jednej strony przepiękna opowieść, z drugiej dość brutalna, co nie każdemu może się podobać, a z pewnością nie powinno trafić w ręce czytelnika poniżej 13 r.ż. lub odznaczającego się dużą wrażliwością na krzywdę drugiej istoty. Jeśli jednak zdecydujecie się na lekturę tej książki, nie będziecie mogli narzekać na nudę, akcja bowiem jest nie tylko dynamiczna, ale i świetnie rozpisana… Dużym plusem jest także całkiem spora czcionka i ilustracje, które uprzyjemniają czas spędzony z Wilczerką

Egzemplarz: Poradnia K.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s