.RECENZJE · Wyd. Znak

„Klub Ochrony Orangutanów Majki” Majka Mulak

Autor: Majka Mulak
Tytuł: Klub Ochrony Orangutanów Majki
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Liczba stron: 176

Ochrona środowiska jest ostatnimi czasy tematem, który co rusz pojawia się w mediach wszelkiej maści. Przypominając nam, ludziom, że to my niszczymy wszystko, czego się dotkniemy. Wielu zniszczeń i strat, przez nas poczynionych nie da się już cofnąć, mimo to powinniśmy skupić się na tych, które jeśli podejmiemy wspólne działania, mają szanse zostać złagodzone lub, w bardzo optymistycznym scenariuszu, naprawione.

Na polskim rynku wydawniczym pojawia się także coraz więcej publikacji napisanych przez dzieci dla dzieci, które mniej lub bardziej zwracają uwagę na ochronę wymierających gatunków fauny naszej planety. W przypadku Klubu Ochrony Orangutanów Majki młoda, bo dziewięcioletnia, autorka, skupia się na rudych człekokształtnych małpach – Orangutanach, które według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) klasyfikuje się jako skrajnie zagrożone.

Maja Mulak w ciekawy sposób opowiada o tym, jak zainteresowała się orangutanami i ich ochroną, a co za tym idzie olejem kokosowym, który jest główną przyczyną zmniejszającej się populacji tych dużych małp (karczowanie naturalnych siedlisk pod uprawę palm). Jej książka to także interesująca relacja z podróży na Borneo, gdzie orangutany można (jeszcze) spotkać w środowisku naturalnym. Młoda autorka dzieli się z czytelnikami wiedzą dotyczącą diety tych zwierząt, ich zachowań i nawyków.

Dodatkowo w Klubie Ochrony Orangutanów Majki znajdziecie informację dotyczącą innych (wybranych) gatunków zwierząt, które tak jak orangutany są skrajnie zagrożone. Majka Mulak podsuwa również pomysły i sposoby na dbanie o środowisko, np. chodzenie na zakupy z płóciennymi torbami, zakręcanie wody w czasie mycia zębów.
Całość wieńczą ekoprzepisy, które są naprawdę smaczne! (wypróbowaliśmy prawie wszystkie receptury).
A i miłośnicy quizów nie będą mogli narzekać. 🙂

Całość opatrzona jest licznymi, barwnymi zdjęciami, które ukazują zarówno autorkę, jak i te niesamowite zwierzęta. I oczywiście zdjęcia proponowanych dań – od samego patrzenia ślinka cieknie.

Od strony technicznej… książka może pochwalić się przyjemną dla oka czcionką oraz odpowiednio szerokimi interliniami, dzięki czemu dzieci, które umiejętność czytania mają w małym paluszku, bez problemu poradzą sobie z jej czytaniem. Do tego konstrukcja zdań i słownictwo dostosowane do wieku odbiorcy z pewnością sprawi, że czas spędzony z Klubem Ochrony Orangutanów Majki będzie czasem miłym, przyjemnym i pouczającym.

Jeżeli Wasze dzieci uwielbiają zwierzęta, interesują się ekologią, ochroną środowiska to sprezentowanie tego tytułu będzie miłym prezentem. Mali miłośnicy fauny z pewnością będą zachwyceni, a i Wy na tym skorzystacie… i środowisko, a właściwie orangutany, ponieważ 1% z każdego sprzedanego egzemplarza zasila konto organizacji Orangutan Appeal UK.

A jeśli Wasza pociecha zechciałaby zostać członkiem Klubu Ochrony Orangutanów, wystarczy skontaktować się z mamą autorki na grupie KOOMu, by otrzymać niezbędne informacje.

Zdecydowanie polecam!

Egzemplarz: Znak Emotikon

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s