.RECENZJE · Wyd. Edgard

„Piąta babcia Dominika” Katarzyna Ryrych

Autor: Katarzyna Ryrych
Tytuł: Piąta babcia Dominika
Ilustracje: Anna Wielbut
Cykl: Moja rodzinka #1
Seria: Kapitan Nauka
Wydawnictwo: Edgard
Liczba stron: 160

Dominik Zajonc nie ma lekko. Nie dość, ze nosi dziwne nazwisko (którego rodzice za nic nie chcą zmienić), to jeszcze co rusz spotykają go nieprawdopodobne przygody. Poza tym co może poradzić na to, że ma kompletnie zwariowaną rodzinę z pięcioma babciami, dziadkiem wilkiem morskim i rezolutnymi kuzynkami bliźniaczkami… Nic dziwnego, że nawet jego wakacje nie mogą przebiegać zwyczajnie, zwłaszcza od chwili, gdy znajduje pewną głowę i wplątuje się w aferę kryminalną…

Zdarza się czasem tak, że zobaczycie jakiś tytuł i po prostu wiecie, że to będzie dobra książka, prawda? Tak właśnie miałam z Piątą babcią Dominika – spojrzałam i była pewna, że spędzę z nią kilka fantastycznych chwil. Nie bez znaczenia był również fakt, że Starszak domagał się przeczytania mu tej książki!

Ta niepozorna książeczka skrywa w sobie tak fenomenalnie zabawną historię z nutką grozy, że nie sposób się od niej oderwać chociażby na chwilę. Powieść Katarzyny Ryrych czyta się ekspresowo, wybuchając co rusz śmiechem albo przynajmniej chichotem lub od czasu do czasu delikatnie wytrzeszczając oczy ze zdumienia. Starszak z przyjemnością wysłuchał przygód tytułowego Dominika (podzielonych na dwa czytania), mając przy tym tyle samo frajdy, co ja czytając ją na osobności.

Autorka ma niesamowicie lekkie pióro, którym zachwyca strona po stronie. Słowami odmalowuje zapadające w pamięć obrazy miejsc i postaci, które z łatwością zwizualizuje sobie każdy młody czytelnik. I z pewnością pomogą mu w tym ilustracje Anny Wielbut.
Fabuła tej książki jest dynamiczna, co rusz bowiem dzieją się przeróżne rzeczy, które nie pozwalają się nudzić choćby przez chwilę. Katarzyna Ryrych stworzyła intrygujący ciąg wydarzeń, który wciąga niczym wir wodny, a budowane przez nią napięcie sprawia, że wzdłuż kręgosłupa przebiega przyjemny dreszczyk niepewności, jak też zakończy się „kryminalna” przygoda Dominika.

Autorka w swojej książce przemyca kilka ważnych zagadnień, jak to, by nie oceniać ludzi po pozorach, wszak mogą być one krzywdzące. Warto spróbować kogoś poznać, by wyrobić sobie o nim opinię.
A ze stereotypami trzeba walczyć! No, bo kto powiedział, że nie można mieć pięciu babć albo że babcia musi robić na drutach i chodzić w wydzierganych paputkach?
I w końcu, że każdy człowiek jest inny i powinno się go akceptować takim, jaki jest, bo inność, a co za tym idzie różnorodność, jest fajna! I potrzebna! By w życiu nie było nudno!

A bohaterowie? Katarzyna Ryrych tworząc swoje postaci, zdecydowanie złamała wiele stereotypów, ale zrobiła to w tak fantastyczny sposób, że nie grzechem byłoby się tym nie zachwycić, zważywszy, że mimo to wszyscy bohaterowie są niezwykle realistyczni. Pozostaje tylko żal, że nie są osobami z krwi i kości… chociaż, kto wie, czy gdzieś za rogiem nie mieszka taki Dominik, który może „pochwalić się” pięcioma babciami.
Wracając jednak… w młodszych bohaterach młodzi czytelnicy z pewnością odnajdą wspólne cechy i będą z chęcią się z nimi [bohaterami] utożsamiać.

Choć akcja Piąta babcia Dominika rozgrywa się w czasie wakacji, to jest to lektura dobra na każdą porę roku, szczególnie gdy zaczyna wiać nudą, bo… W czasie czytania zapomnicie o szaroburej rzeczywistości, za to przeniesiecie się nad barwne polskie morze i przeżyjecie przygodę życia. Nie pierwszą i nie ostatnią, ale taką, która zapewni Wam masę śmiechu i poczucie dobrze wykorzystanego czasu. A przy okazji przekonacie się, że morał ta bajka ma niejeden…

Ja wraz ze Starszakiem niecierpliwie oczekuję kolejnych przygód Dominika!

Gorąco polecam!

Egzemplarz: Kapitan Nauka (Wyd. Edgard).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s