.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

„Łamacze kodów. Historia kryptologii” David Kahn

Szyfry, tajemnice, zagadki. Od zawsze czułeś magiczną siłę, która zmusza cię do szukania rozwiązań? A może z przekory, odnaleźć chcesz to, co tajne, niedostępne i nie dla każdego? Bez względu na to, co stoi u podstaw twojego zamiłowania do kodów i zagadek, liczy się wiedza. Każda pasja zaczyna się gdzieś w przeszłości, gdy w nasz chłonny umysł zostaje zasiane ziarno ciekawości.

Od kiedy pamiętam, pochłaniałam książki, w których aż roiło się od zagadek, szyfrów czy tajemnych kodów. Taka wyprawa w głąb zaszyfrowanego świata niosła za sobą mnóstwo emocji. Wtedy nawet przez myśl nie przeszło mi jak wiele jeszcze przede mną. Historia Kryptologii rozciąga się bowiem na cztery tysiące lat i jest niezwykle obszerna. Jeśli, więc do tej pory swoją miłość do kodów i zagadek opieraliście na kilku najbardziej znanych szyfrach, to Łamacze kodów was zaskoczą.

To opasłe tomiszcze to niemalże kwintesencja całej znanej historii kryptologii. Nowe wydanie zachwyca jakością wykonania i obszernym zestawem ilustracji. Podróż w głąb zagadek rozpoczynamy w starożytnym Egipcie, gdzie narodziły się pierwsze szyfry, by z każdą kolejną stroną zgłębiać temat coraz bardziej i dotrzeć do tak znanej Enigmy, która zmieniła bieg historii i trafić na czasy współczesne, które są niezwykle ciekawym elementem całości.

Łamacze kodów to książka pełna ciekawostek, faktów i analizy każdego zagadnienia. Choć jest to pozycja ściśle naukowa, to czytamy ją z zapartym tchem, strona po stronie zagłębiając się w znaczeniu obrazów, poznawaniu osób związanych z kryptologią i odpowiedzialnych za jej rozwój. To obszerne kompendium wiedzy, które w prosty i zarazem wyczerpujący sposób wyjaśnia podstawy kryptologii, jej pochodzenie i ogromne znaczenie w życiu wielu wielkich ludzi.

Emocji nie brakuje, gdyż zagadek jest niezliczona ilość, a sposoby ich rozszyfrowania są niczym najlepszy deser. Świetnie przedstawiona ogromna porcja wiedzy, która świetnie kategoryzuje kolejne lata i tajemnice z nimi związane. Do końca lat 90 była to jedyna taka pozycja na rynku wydawniczym, a każde jej nowe wydanie poszerzane było o nowo zdobytą wiedzę. W tym wydaniu widać, które lata wciąż są pominięte. Takie smaczki rozbudzają wyobraźnie, a czy to nie ona jest najważniejsza, gdy zachodzi potrzeba złamania kodu.

Nie przeraża mnie ilość stron, choć przy tak obszernej publikacji napotkamy niewielkie trudności, chociażby ograniczenie miejsc, w których można się w niej zaczytywać. Z biegiem czasu pewnie i grzbiet straci na jakości. Są to jednak niewielkie mankamenty, które nie zaważą na ocenie. Łamacze kodów to fakty i obalanie mitów. Kahn dba o każdy szczegół. Nie znajdziecie tu akcji wyjętej z amerykańskich filmów, tylko przypadki z życia wzięte, które by mogły się spełnić, muszą być częścią wielu elementów. Autor skupia się na tym, co najważniejsze, bez udziwnień i dodatków.

Jestem oczarowana tą publikacją. Tym, jak skrupulatnie odwzorowuje historię, skupia się podstawach, początkach i przyczynach, by później sprawnie przejść do skutków. Wiedza podana łatwo i przyjemnie. Czyta się ją jak najznakomitszy thriller wyjęty z życia. Ciekawostki i fakty poparte ogromną bazą przypisów. Każde słowo, teoria, wniosek mają solidną podstawę, a to bardzo ważny element w świecie pełnym szyfrów, tajemnic i zagadek. Czas złamać kod i stać się specem od kryptologii.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka

Tytuł: Łamacze kodów. Historia kryptologii
Autor: David Kahn
Wydawca: Zysk i S-ka
Liczba stron: 1680
Data premiery: 11.09.2019

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s