.RECENZJE · Wyd. Nasza Księgarnia

„Eri czarodziejka” Jacek Inglot

Autor: Jacek Inglot
Tytuł: Eri czarodziejka
Cykl: Eri i smok #2
Ilustracje: Anita Graboś
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 272

Eri pobiera lekcje u dobrej szeptuchy Maruszy. Poznaje lecznicze właściwości roślin i różne sztuki magiczne. Kiedy jej nauczycielka zostaje pilnie wezwana do zamku magów, dziewczynka wraca do swojej wsi. Rodzice powierzają jej opiekę nad braciszkiem, lecz niestety mały Misza pada ofiarą południc. Eri musi go odnaleźć. Znowu wyrusza w pełną przygód podróż, podczas której poznaje sympatycznego obieżyświata o imieniu Miko. Tylko czy na pewno nigdy wcześniej go nie spotkała?Słowiańska demonologia jest bogata w przeróżne istoty, w które wierzyli wieki temu mieszkańcy naszych ziem, a w niektórych regionach, nadal chrześcijaństwo styka się z nimi, bo człowiek od zarania był zabobonny i wierzył w różne rzeczy… Co więc powiecie na powieść dla dzieci naszpikowaną wieloma istotami, o których część z Was na pewno słyszała?

Eri powraca! Wreszcie! Czekałam cierpliwie na ciąg dalszy przygód małej dziewczynki i ponownie dałam się ponieść fabule, bo książka zachwyca na każdej stronie. Drugi tom przygód Eri czyta się chyba jeszcze przyjemniej niż poprzedni. Historia wciąga od samego początku i do końca dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.
Jacek Inglot kolejny raz serwuje taką ilość niespodzianek, że młodsi czytelnicy nie będą mogli narzekać na nudę. A większa niż zazwyczaj czcionka ułatwi przedzieranie się przez ciemny las wraz z bohaterami powieści.

Autor ma szalenie lekkie pióro, a język, jakim się posługuje, jest prosty, a jednoczenie niezwykle plastyczny. Opisami odmalowuje przed czytelnikiem – niezależnie od wieku – barwne i cudowne, choć czasami nieco przerażające obrazy, które zapadają w pamięć na długo. Słowami pełnymi emocji, pozwala poczuć to, co czują bohaterowie, ba!, usłyszeć las i poczuć to charakterystyczne leśne powietrze.
Dialogi zaś nie tylko uzupełniają zwarty tekst, przyspieszając lekturę, a świetnie oddają wiek bohaterów, przez co w odbiorze są bardzo naturalne.
Całość wzbogacają również ilustracje autorstwa Anity Graboś, które po mistrzowsku obrazują opisaną przez Jacka Inglota historię.

Eri czarodziejka to kolejna wariacja na temat motywu walki dobra ze złem. Wariacja udana, ciekawa i dająca wiele przyjemności w czasie czytania. Jacek Inglot ukazuje na kartach tej książki, że dobro przezwycięża zło, choć droga do wygranej nie jest usłana różami. Jednak gdy bardzo się czegoś chce i wierzy się w obrany cel oraz spotka się na swojej drodze przychylnych ludzi (albo istoty) można osiągnąć wszystko.

Bohaterowie wykreowani przez autora w większości wzbudzają sympatię. Szczególnie główna bohaterka, która choć jest małą dziewczynką, odznacza się odwagą, której wielu dorosłych nie może się poszczycić. Jej upór i empatia są godne podziwu. Oczywiście nie brak tu czarnych charakterów, które będziecie mieli okazję poznać, gdy zabierzecie się za lekturę tej książki.

Kontynuacja Eri i smoka ponownie przenosi czytelnika w zupełnie inny, nieco bajkowy świat, w którym legendy ożywają. Wartka akcja, świetni bohaterowie, i stworzenia, które ponoć żyją tylko w bajkach… Koniecznie przeczytajcie Eri czarodziejkę, uprzednio zapoznając się z pierwszym tomem.

Polecam!

Recenzja napisana w ramach współpracy z portalem DuzeKa.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s