.RECENZJE · Wyd. Debit

„Podręcznik dla superbohaterów” Elias & Agnieszka Vahlund

Niepewność, strach i ucieczka. Gdy każdy dzień ma podobny przebieg, a ty wciąż jesteś po słabszej stronie, to w głowie rodzą się pretensje, które prowadzą do braku wiary we własne siły i możliwości. Jedna niemiłosierna myśl o tym, dlaczego nie możesz nagle z wyśmiewanego stać się bohaterem? Tylko skąd biorą się superbohaterowie i czy to w ogóle jest możliwe?

Lisa każdy dzień w nowej szkole kończy biegiem. Nie jest miłośniczką sportów, ale zmuszona jest pokonać drogę do domu szybciej, niżeli spacerowym krokiem. Powodem jest grupa chłopców, którzy wzięli sobie dziewczynkę za cel swoich żartów, których głównym powodem są uszy. Lisa musi zmagać się z brakiem znajomych i niezbyt miłym zainteresowaniem ze strony szkolnych łobuzów. Postanawia jednak wziąć sprawy w swoje ręce, gdy znajduje w bibliotece migoczącą czerwonym światłem książkę. Właściwie to książka znalazła ją, a przygoda Lisy nabiera barw. Co zawiera tajemniczy podręcznik? Czy Lisa pogodzi się z atakami na siebie?

Ile można skryć w niewielkich rozmiarów komiksie? Czy pod osłoną opowieści o superbohaterach można umieścić przydatne rady dla naszych pociech? O dziwo odnalazłam w tej niepozornej książeczce sporo treści, którą warto polecać, ale do rzeczy.

Przede wszystkim główna bohaterka. To zwykła dziewczynka, którą los rzucił do nieznanej szkoły i pod opiekę babci. Pozbawiona dawnych znajomych, rodziców i znanych miejsc musi zmierzyć się z zachowaniem rówieśników, które śmiało, można nazwać nękaniem. Wiem, jak ciężko choć trochę odstawać w towarzystwie i jak łatwo przez żarty innych stracić to, co najważniejsze. Wiarę we własne siły. Lisa trafia na książkę, która skrywa tajniki zostania superbohaterem i postanawia z nich skorzystać, poświęcając na trening nowych umiejętności każdą wolną chwilę. Nie wie, że przede wszystkim uczy się wierzyć w siebie i swoją wewnętrzną siłę.

Gdy już co nieco wiemy o przyszłej superbohaterce, pojawia się pytanie. Jakie trzy umiejętności wybralibyście wy? To zajęło nam masę czasu. Rozmowy na temat tego, jakie super moce są najprzydatniejsze, nie miały końca. Forma graficzna powieści od razu przywodzi na myśl super moce, wielobarwne światy, w których nie brakuje złoczyńców i osób, które warto ocalić. Kreska cieszy oko i wyzwala ogromne pokłady dziecięcej wyobraźni.

Podręcznik dla superbohaterów to świetny wstęp do niesamowitej historii, która pokaże naszym pociechom, jak ważne są dobre uczynki, ile trzeba pracy, by posiąść nowe umiejętności i jak ważna jest wiara w siebie. To świetny sposób na pokazanie dzieciom jak oprzeć się nękaniu ze strony rówieśników i nie używać przy tym przemocy.

Piękna kreska, twarda oprawa i niezwykły początek serii to niezaprzeczalnie dobre powody, by kupić Podręcznik dla superbohaterów. Jednak to jego treść jest największą wartością, którą śmiało mogę polecić małym łowcom przygód i ich przewodnikom. Każdy rodzic będzie mógł na podstawie tej opowieści przebyć z pociechą rozmowę na temat nękania innych i bycia ofiarą takich zachowań. Pomocna, barwna, ale i zabawna książeczka, którą warto mieć. No bo kto nie chciałby nauczyć się latać i gadać ze zwierzętami?

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Debit

Tytuł: Podręcznik dla superbohaterów
Autorzy: Elias & Agnieszka Vahlund
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 88
Data premiery: 02-10-2019

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s