.RECENZJE · Wyd. Widnokrąg

„Prawy i Lewy” Anna Paszkiewicz, Katarzyna Walentynowicz

Autor: Anna Paszkiewicz
Tytuł: Prawy i Lewy
Ilustracje: Katarzyna Walentynowicz
Wydawnictwo: Widnokrąg
Liczba stron: 32

Prawy i Lewy to… dwa buty o zupełnie odmiennych temperamentach i upodobaniach. Prawy jest zasadniczy, pedantyczny, nie lubi się brudzić – woli zacisze swojej szafy. Lewy ma iście ułańską fantazję! Uwielbia długie spacery, skoki w kałuże i wszelkie szaleństwa… Różnice w charakterach sprawiają, że nocą w szafie z butami toczą się burzliwe dyskusje. Buty butom zazdroszczą a to przygód, a to spokojnego życia… Ale kiedy do rozmowy włącza się mały elegancki pantofelek, wychodzi na jaw, że świat nie jest czarno-biały.

Biorąc pod uwagę wielkość polskiego rynku wydawniczego, znalezienie wartościowych lektur dla najmłodszych nie powinno być problemem. Coraz więcej wydawnictw skupia się bowiem na takich tytułach, które poza piękną szatą graficzną, niosą w sobie przesłanie i naukę. Czy jednak naprawdę tak jest? I jak na tle wartościowych tytułów wypada Prawy i Lewy?

Wyznacznikiem dobrej książki dla dzieci poniżej sześciu lat, jest mój starszy syn. Jeśli z chęcią słucha, czy też bierze aktywny udział, jeśli jest taka opcja w trakcie czytania, wiem, że mam w ręku dobry materiał. Najczęściej edukacyjny, bo głównie na takich publikacjach się skupiam. Lektura Prawego i Lewego okazała się szalenie dobrą zabawą nie tylko dla Starszaka, ale i dwulatka – śmiechu było co niemiara.

Jak dobrze wiecie, dzieci są wzrokowcami i zwracają chyba nawet większą uwagę, na to, jak wygląda środek książki i okładka niżeli rodzice. W przypadku książeczki Anny Paszkiewicz i Katarzyny Walentynowicz nie sposób oderwać wzroku od żadnej ze stron. Każda zachwyca zarówno kolorami, jak i tym, co się na nich znajduje. Oczywiście ilustracje (K. Walentynowicz) idealnie współgrają z tekstem, uzupełniając przekaz.

Do tego czcionka, która jest przyjemna dla dużego i małego oka. Jej wielkość sprawia, że czytanie, niezależnie czy czytającym będzie dorosły, czy dziecko, nie przysparza trudności, a za to daje sporo frajdy. Dla młodszych czytelników nada się idealnie do wkroczenia w świat słowa pisanego i szlifowania niezwykłej umiejętności, jaką jest czytanie.
Zdecydowanie pomoże w tym także język, jakim posługuje się Anna Paszkiewicz, jest on bowiem prosty, zatem nasi milusińscy nie powinni mieć problemu z jego zrozumieniem. Poza tym samego tekstu, w stosunku do wielkości publikacji, jest niedużo.

Historia pary kaloszy w ujęciu autorek spełnia także aspekt edukacyjny. Prawy i Lewy uświadomią dzieci (niektórych dorosłych pewnie też), że różnice zdań i różnice w ogóle, to coś normalnego i powszechnego. Coś, co powinno przyjmować się ze zrozumieniem wynikającym z szacunku do drugiej strony. A także to, że nie powinno się wyciągać pochopnych wniosków na czyjś temat.

Szukacie barwnej, przemyślanej lektury dla swoich pociech, by razem spędzić miło czas, a przy okazji pokazać dziecku, że świat nie jest czarno-biały? Rozważcie tę książeczkę. Prawy i Lewy pokaże Wam, że świat jest odrobinę skomplikowany, ale dzięki temu nie można się nudzić. 🙂

Polecam(y)!

Egzemplarz: Widnokrąg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s