.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

„Efekt Susan” Peter Hoeg [Przedpremierowo]

Autor: Peter Hoeg
Tytuł: Efekt Susan
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczna stron: 408

Kiedy w moje ręce wpadł „Efekt Susan” autorstwa Petera Hoega, jednego z najpopularniejszych duńskich pisarzy po prostu rzuciłam inne książki i zaczęłam czytać. Sama historia bowiem zapowiadała się nader interesująco. A jej streszczeniem po części może być zdanie umieszczone na okładce powieści : „Opowiesz jej o swoich największych tajemnicach”.

Główna bohaterka – tytułowa Susan została przez naturę obdarzona niezwykłym darem – potrafi bowiem skłonić do wyznania prawdy zarówno najbardziej zatwardziałych kryminalistów, jak i przeciętnych, niczego nieświadomych obywateli. Wykorzystując swoje umiejętności w pracy zawodowej, stała się dosyć znana kręgom władz swojej ojczyzny.

Na skutek kilku niefortunnych zbiegów okoliczności cała jej rodzina z dnia na dzień znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie. Zaś Susan musi uratować życie bliskich, ale i własne. Może tego dokonać docierając do członków ściśle tajnej Komisji Przyszłości. Dodatkowo musi również zdobyć zapis ostatniego, stworzonego przez nich raportu. Szybko okazuje się jednak, że stawką jest nie tylko przyszłość jej rodziny, ale też… Nie, tego Wam nie zdradzę.

Książka z taką historią ma ogromny potencjał, który niestety moim zdaniem został nieco zmarnowany. Dlaczego? Autor niemal na siłę starał się skumulować przytłaczającą wręcz ilość kłopotów mających stać się udziałem Susan, jej męża oraz dzieci. Dodatkowo na mój odbiór książki negatywnie wpływała poszatkowana niczym młody szczypiorek linia czasowa samej historii. Indie, Dania, odległa przeszłość, teraźniejszość… Zbyt dużo, zbyt chaotycznie, zbyt nerwowo. Tylko wrodzony upór sprawił, że brnęłam przez kolejne strony. I jakimś cudem dotarłam do końca, który okazał się całkiem ciekawy! Autor zgrabnie zamknął całość tłumacząc nie tylko zamysł towarzyszący powstaniu książki, ale też istotę tajemniczej Komisji Przyszłości.

Muszę przyznać, że moimi ulubionymi bohaterami stały się bliźniaki i chętnie poznałabym ich losy w powieści dotyczącej właśnie ich!

W samej historii można odnaleźć skandynawską mentalność, która dla wielu Polaków może się wydawać obca, a wręcz niezrozumiała. Najlepszym tego przykładem jest podejście Susan do seksualności jej szesnastoletniej córki. Wydaje mi się, że nie jeden rodzic będzie tym zaskoczony, jeśli nie zszokowany czy oburzony.

Podsumowując : ciekawa, ale nieco ciężka powieść. Jeśli nie przeszkadza Wam wręcz chorobliwa mnogość niekiedy wydumanych problemów, to być może lektura tej książki będzie satysfakcjonująca.

Za możliwość przeczytania powieści dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s