.RECENZJE · Wyd. BIS

„Kto zgubił kapelusz?” Aleksandra Struska-Musiał

Autor: Aleksandra Struska-Musiał
Tytuł: Kto zgubił kapelusz?
Ilustracje: Dorota Rewerenda-Młynarczyk
Wydawnictwo: BIS
Liczba stron: 48

Pewnego dnia Zając znajduje w pobliżu swojej nory piękny kapelusz w haftowane marchewki. Bezskutecznie szuka właściciela, aż wreszcie dochodzi do wniosku, że to Wiatr-Hulaka musiał przywiać kapelusz z drugiej strony Zielonookiej Rzeki. Myśl o tym, że komuś jest przykro z powodu utraty kapelusza nie daje jednak Zającowi spokoju. Choć jest z natury lękliwy, decyduje się przepłynąć przez rzekę do tajemniczego Bukowego Lasu. Czy wyprawa zakończy się sukcesem? A może przez swe dobre serce Zając narazi się na niebezpieczeństwo?

Na polskim rynku wydawniczym ukazuje się coraz więcej książek dla dzieci, które poza byciem rozrywką, przemycają w swojej treści, różnorakie wartości. Takie publikacje cenię sobie szczególnie, bo idealnie nadają się do rozmów i wpajaniu dziecku otwartości na otaczający je świat i jego różnorodność.
W przypadku Kto zgubił kapelusz? sprawa była o tyle prostsza, że to Starszak domagał się akurat tego tytułu, gdyż jest ogromnym miłośnikiem kapeluszy. Nim jednak przeczytaliśmy książkę razem, zapoznałam się z nią na osobności…

… i jestem szalenie zadowolona z lektury, spędziłam bowiem miło czas ze zwierzęcymi bohaterami, zawzięcie kibicując Zającowi podczas szukania właściciela tytułowego kapelusza. Historyjka jest dynamiczna, a jednocześnie ilość informacji, które musi przyswoić mały słuchacz lub czytelnik jest dostosowana odpowiednio do czynności.

Młodsze dzieci będą także zachwycone przepięknymi ilustracjami Doroty Rewendy-Młynarczyk, na których temat można prowadzić dłuuuugie rozmowy, nie nudząc się przy tym ani przez chwilę. Starsze będą miały na czym zawiesić oko, by na chwilę odpocząć od śledzenia wzrokiem liter, które są spore, jak przystało na takie publikacje. Rozmiar czcionki sprzyja nauce czytania i samodzielnym próbom zaznajamiania się z treścią.

Aleksandra Struska-Musiał ma niesamowicie przyjemne pióro i taką lekkość, którą wyczuwa się w trakcie czytania. Słowami odmalowuje przed dziećmi i ich rodzicami fascynujące obrazy. Czasami odrobinę straszne, innym razem zabawne. Czuć, że autorka miała niebywałą frajdę, spisując przygody Zająca.

Autorka przemyciła do książki kilka istotnych zagadnień. Po pierwsze zwraca uwagę na empatię, której niektórym brak. Niezależnie czy są zwierzętami, czy ludźmi.
Po drugie, uczciwość. Utarło się, że „co znalezione, to niekradzione”, ale czy faktycznie tak jest? Bo co jeśli ów znalezisko wiele znaczyło dla swojego właściciela?
Kolejna rzecz to przełamywanie stereotypów i swoich lęków. W społeczeństwie żyje wiele stereotypów, które ograniczają możliwość poznawania świata, blokują i zamykają człowieka w hermetycznym opakowaniu czterech ścian albo umysłu. Aleksandra Struska-Musiał pokazuje, że należy patrzeć dalej, bo np. to, że ktoś jest wytatuowany, nie musi oznaczać, że jest kryminalistą, a jedynie to, że w ten sposób wyraża siebie.
Przełamywanie jednego i drugiego, wychodzenie ze swojej strefy komfortu nie zawsze jest łatwe, ba!, zazwyczaj jest bardzo trudne, ale jakim przyjemnym uczuciem jest doświadczanie pozytywnych emocji, gdy okazuje się, że strach ma tylko wielkie oczy, a za nimi skrywa się miły, sympatyczny jegomość, z którym można się zaprzyjaźnić? Bezcenne.

Jeśli więc rozglądacie się za wartościowymi tytułami dla dzieci, rzućcie okiem na Kto zgubił kapelusz? Dobra zabaw dla całej rodziny gwarantowana! Sprawdźcie wraz ze swoimi pociechami, czy uda się Zającowi odnaleźć właściciela kapelusza w marchewki i kogo spotka w czasie tej wyprawy!

Gorąco polecam!

Egzemplarz: BIS

Psssssst… >>TUTAJ<< możecie sprawdzić, jak wygląda wnętrze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s