.RECENZJE · Inne wydawnictwa

„W bałkańskim kociołku” Bożenna Iliev

Autor: Bożenna Iliev
Tytuł: W bałkańskim kociołku
Wydawnictwo: Bernardinum
Liczba stron: 256

Nieco ponad dwa lata temu miałam okazję poznać publikacje Bożenny Iliev, wówczas poznanej jako Skarlet Albert. Autorka odkryła przede mną piękno Bałkanów, które zgłębiam przy każdej możliwej okazji. Gdy pojawiła się możliwość ponownego przeczytania W bałkańskim kociołku we wzbogaconej odsłonie, nie wahałam się ani sekundę, bo czemuż by nie wyruszyć jeszcze raz w podróż śladami Polki, dla której Bałkany stały się domem?

Bożenna Iliev w swojej publikacji zwraca szczególną uwagę na różnorodność kulturową Bałkanów, zwyczaje i obyczaje mieszkańców tegoż zakątka świata oraz tego, jak te różnice ścierają i przenikają się na co dzień, tworząc coś niepowtarzalnego, czego nie spotkacie w żadnym innym miejscu na Ziemi.
Autorka ukazuje różnice między kulturą Zachodu a Bałkanami, która niekiedy może napytać biedy, bo bułgarskie „tak”, to polskie „nie” i odwrotnie. Ale nie tylko, wiele słów brzmiących podobnie jak polskie, tam oznaczają zupełnie coś innego, nietrudno więc o śmieszne sytuacje albo zgubienie na bułgarskich drogach. Czasami koniec języka nie służy za przewodnika. 😉

W bałkańskim kociołku znajdziecie wiele legend i anegdot, dotyczących miejsc, które odwiedziła Bożenna Iliev wraz z małżonkiem. Autorka w przystępny sposób opowiada o swojej podróży przez Bałkany, przeprowadzając czytelnika przez urokliwe i tajemnicze zakątki tegoż regionu. Czuć unosząc się w powietrzu magię.

Czytając ten tytuł, ma się wrażenie, że jest się czynnym uczestnikiem podróży przez Bałkany. Barwne opisy, które działają na wyobraźnię oraz zdjęcia (a także grafiki), które je uzupełniają i sprawiają, że chce się spakować najpotrzebniejsze rzeczy i wyruszyć śladami Bożenny Iliev tu i teraz.
A do tego kilka bałkańskich przepisów, które bajecznie prezentują się fotografiach i obłędnie smakują (przynajmniej te, które testowałam z rodziną) i, które koniecznie musicie przetestować sami, by poznać choć namiastkę Bałkanów. 🙂

Jeśli chcecie poznać Bałkany od środka, to koniecznie sięgnijcie po W bałkańskim kociołku. Nie znajdziecie w tej publikacji suchych faktów i nudnych opisów, które wywołają co najwyżej chęć ziewnięcia. Będziecie mieli za to możliwość zanurzyć się w bałkańskiej mentalności i różnorodności. Zwiedzicie zakątki, które często są pomijane przez turystów, albo w sezonie trudno odnaleźć w nich piękno i magię, która emanuje z nich, gdy pojawicie się tam poza sezonem. Poznacie postaci, które miały wpływ na kształtowanie się Bałkanów, poczucie humoru miejscowych, muzykę i tańce, które towarzyszą im na każdym kroku – dosłownie i wiele, wiele innych niesamowicie ciekawych rzeczy.

Sprawdźcie zatem, jak wygląda połączenie europejskości i Orientu i dajcie się uwieść magii Bałkanów.

Gorąco polecam!

Za egzemplarz dziękuję autorce Bożenie Iliev.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s