.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

\Premierowo/ „Dziewczyna od trawnika” Dorota Pasek \Patronat

Autor: Dorota Pasek
Tytuł: Dziewczyna od trawnika
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 384

Adam nie wie, co to spokój. Żyje jak na wulkanie, jeżdżąc na liczne spotkania biznesowe. Pędzi, bo w firmie zawsze jest coś do zrobienia. Niewiele osób rozumie, dlaczego pewnego dnia sprzedaje niemal wszystko, co ma, i kupuje dom nad jeziorem. A razem z domem „w pakiecie” ogrodniczkę, której płaci za pielęgnowanie ogrodu, sprzątanie i gotowanie.
Marysia w szufladce nocnego stolika trzyma różowe plastikowe etui. Dwa razy dziennie ciągnie za czerwone serduszko, by wyjąć z opakowania jeden proszek na dobry sen i jeden na pogodny dzień. Robi tak niemal od dwóch lat, od kiedy jej życie legło w gruzach i wróciła na wieś. Ceni sobie ciszę i spokój. Czuje jednak, że je stoi w miejscu, i chyba dojrzewa do zmian. Szczególnie, że oczy Adama śledzą ją coraz uważniej…


Każdemu chyba marzy się szczęśliwe życie, wypełnione śmiechem dzieci albo partnera. Życie, które mniej lub bardziej przypominałoby spacer po ścieżce usłanej różami. Jednak oczekiwanie i marzenia to jedno, a rzeczywistość to drugie. Los daje i odbiera, czyniąc to wedle własnego uznania, nie pytając, czy zgadzamy się jakiekolwiek zmiany… A gdy już coś się stanie, jak otrzepać kurz przeszłości z ramion i spojrzeć w przyszłość? Czy to w ogóle możliwe?

Dziewczyna od trawnika, nim zabrałam się za lekturę, jawiła mi się jako lekki i niezobowiązujący romans. Winnam jednak przewidzieć po lekturze Czasu gniazdowania, że Dorota Pasek nie serwuje słodkich historii miłosnych, które ociekają lukrem i błyszczą jak brokat na paznokciach. Druga powieść autorki okazała się równie emocjonalna, co nieprzewidywalna, jak debiut, który do samego końca trzyma w napięciu i niecierpliwie każe trzymać kciuki za happy end. Tylko, czy koniec zawsze musi oznaczać szczęśliwe zakończenie?

Historia stworzona przez Dorotę Pasek wciąga od pierwszej strony, pozwalając przenieść się w zupełnie inny wymiar. Autorka sprawnie buduje napięcie, kreśląc kolejne wydarzenia, które przeplatają romantyczne i sielskie momenty z chwilami grozy i strachu. Ten dreszczyk niepewności trzyma do samego końca.
Plastyczność słowa, która cechuję styla autorki, sprawia, że zamykając oczy, widzi się to, o czym pisze Dorota Pasek. Ba!, w trakcie czytania wielokrotnie stają przed oczami obrazy miejsc i sceny, które sprawiają, iż ma się wrażenie, że ogląda się film w ciemnym kinie, zajadając popcorn i ciesząc się wciągającą fabułą.

Bohaterowie wykreowani przez autorkę to osoby mocno doświadczone przez życie i bardzo w nim pogubione, choć starające się stawiać czoło każdemu kolejnemu dniu. Dorocie Pasek udało się uchwycić w nich ludzie oblicza, które zachwycają niewymuszoną naturalnością, która objawia się posiadaniem przez nich zarówno wad, jak i zalet. Tajemnice skrywane przez oboje dodają historii kolorytu i sprawiają, że nabiera ona głębi. Ich historie, choć tak różne, splatają się w intrygującą całość…

Dziewczyna od trawnika to obraz tego, jak zaskakujące potrafi być życie, nieoczekiwania dając człowiekowi coś, o czym przestał myśleć wskutek traumatycznych przeżyć. Uczucie, które potrafi roztopić lód skuwający serce. I na nowo pokazać jak oddycha się pełną piersią, nie pozbywając się wszystkich wspomnień o przeszłości. Dorota Pasek pokazuje na przykładzie swoich bohaterów, że choć ścieżki życia potrafią być wyboiste i stawianie kolejnych kroków wydaje się niemożliwe, to jeśli bardzo się czegoś chce i znajdzie się oparcie, zawsze znajdzie się sposób, by kontynuować podróż przez życie.

Jeśli jesteście ciekawi, co tym razem przygotowała dla was Dorota Pasek, koniecznie sięgnijcie po Dziewczynę do trawnika i osobiście poznajcie Marysię i Adama. Szczególnie jeśli lubujecie się w dobrych obyczajówka i szukacie ciekawej książki na wakacje. I nie tylko…

Gorąco polecam!

Egzemplarz: Zysk i S-ka.

Jedna myśl na temat “\Premierowo/ „Dziewczyna od trawnika” Dorota Pasek \Patronat

  1. Piękna recenzja. Muszę zdobyć książkę. Lubię takie powieści. Tak ładnie w nich zawsze wszystko się układa, nie tak jak w życiu… Warto oderwać się od rzeczywistości

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s