.RECENZJE · Wyd. Znak

„Śniadanka z czterech stron świata” Vanessa Lewis

Autor: Vanessa Lewis
Tytuł: Śniadanka z czterech stron świata
Tytuł oryginału: Little Tables. Anytimes Breakfasts from around the World
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Liczna stron: 160

Przez dietetyków śniadanie uważane jest za najważniejszy dla zdrowia posiłek, ponieważ dostarcza ono energii po przerwie, jaką jest sen. A jak powinno wyglądać, by faktycznie spełniało swoją funkcję? W wielu polskich domach dzieciom najczęściej serwuje się płatki na mleku, zupę mleczną lub kanapki. A jak to wygląda w innych krajach? Czy śniadania różnią się między sobą? A może wszędzie są takie same?

Powiadają, że co kraj to obyczaj, więc jak się zapewne domyślacie, że śniadaniami jest tak samo. Różnorodność pierwszego posiłku dnia nie definiuje jednak tylko kraj, ale i region. Co innego zjecie rano na północy Włoch, a co innego na południ – ta „zasada” odnosi się do całego świata.

Śniadanka z czterech stron świata to przede wszystkim książka kulinarna, która skrywa w sobie przepisy na śniadania z trzydziestu trzech krajów, w ilości dwóch na każdy z nich. Znaczna ich część to przepisy wegetariańskie, niektóre również bezglutenowe, co z pewnością przypadnie do gustu osobom, które na co dzień stawiają na zdrowe jedzenie.

Rozdział o Polsce został przygotowany przez redakcję magazynu kulturalno-kulinarnego KUKBUK i wiecie co? Szkoda, że nie znajduje się w oryginale, bo Daria Pawlewska (red. naczelna magazynu) zaprezentowała nasz kraj w iście poetycki sposób. Po przeczytaniu krótkiego opisu, ma się ochotę, by poznać wszystkie te polskie cudowności… od zaraz.

… jednak do każdego z pozostałych krajów, jakie przewijają się na kartach tejże publikacji, również znajdziecie wiele ciekawostek, jak np. w Mozambiku ogórki mają ostre kolce, którymi łatwo się pokłóć, w Portugalii ustanowiono światowy rekord długości stołu w czasie przyjęcia, a w jednym z miast na Islandii otworzono muzeum śledzia.

Śniadanka z czterech stron świata opatrzone są dziesiątkami zdjęć, które… cóż tu dużo pisać… sprawiają, że człowiekowi chce się jeść. Zatem nie zabierajcie się za wertowanie stron z pustym żołądkiem, bo grozi to skrętem kiszek. 😉
Fotografie Vanessy Lewis są szalenie klimatyczne. Fotografce udało się uchwycić różnorodność narodową dzięki małym modelom i modelkom oraz akcentami w postaci dodatków charakterystycznych dla poszczególnych nacji.
Stylistyka, choć pastelowa i stonowana pobudza nie tylko zmysł wzroku. 😉

A zatem Śniadanka z czterech stron świata to, poza siedemdziesięcioma pięcioma przepisami, które mogą stać się inspiracjami na poranne posiłki i wspólnie spędzony czas, darmowa podróż dookoła świata i poznanie go od kuchni. Dosłownie.

Polecam!

Egzemplarz: Znak Emotikon.

Wnętrze możecie zobaczyć >>TUTAJ<<

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s