.RECENZJE · Wyd. Debit

„Eva i Adam. Koniec z dziewczynami” Måns Gahrton, Johan Unenge

Autor: Måns Gahrton
Tytuł. Eva i Adam. Koniec z dziewczynami
Tytuł otyginału: Eva&Adam: En Tjej Att Klicka Bort
Ilustracje: Johan Unenge
Cykl: Eva i Adam #2
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 140

Eva i Adam się pocałowali! Oczywiście tylko w zabawie – ale mieli wrażenie jakby zrobili to naprawdę. W każdym razie Adam. Jednak wygląda na to, że Eva ma na głowie ważniejsze sprawy. Sebbe z ich klasy proponuje jej i Annice wspólny występ! Do Adama odzywa się jego dawny kolega – chce, żeby Adam wsparł ich drużynę lekkoatletyczną i wystartował razem z nimi w zawodach. Kiepski pomysł, bo do tej drużyny należy przecież Molly, dziewczyna w oczach której Adam się skompromitował i która wciąż do niego wydzwania, pomimo że Adam za każdym razem odrzuca jej połączenie. Bo teraz liczy się przecież Eva, prawda?

Podobno pierwszy pocałunek do jedno z ważniejszych przeżyć w życiu człowieka, szczególnie młodego. Nowe doświadczenie. Nowe wspomnienie. Tylko, jak to zrozumieć własne emocje oraz uczucia i jak ogarnąć to, co dzieje się w dorastającej głowie, w której szaleją także hormony?

Drugi tom cyklu Eva i Adam zaczyna się tam, gdzie skończył się pierwszy. Tak mniej więcej oczywiście. Autorzy kontynuują historię znajomości tytułowych bohaterów i ich przyjaciół i ich rozterek uczuciowych, z jakimi mierzą się chłopcy i dziewczęta w ich wieku.

Koniec z dziewczynami wciąga od pierwszej strony i do samego końca zapewnia wiele atrakcji. Książkę czyta się niezwykle szybko. Fabuła jest ciekawa, Måns Gahrton genialnie buduje napięcie i nastrój historii Evy i Adama, pozostawiając kolejny raz pewien niedosyt, związany z oczekiwaniem na kolejny tom i ciąg dalszy…

Dla młodszych czytelników (9-12 lat) będzie to ekscytująca lektura, od której nie będą w stanie się oderwać. Dużym plusem tej serii jest także strona techniczna: szeroka interlinia i rodzaj czcionki, które bez dwóch zdań wpływają na jakość czytania. Do tego liczne ilustracje Johana Unenge pozwalają oczom odetchnąć na chwilę od liter, będąc jednocześnie świetnym uzupełnieniem treści.

Måns Gahrton prezentuje lekkie pióro i ciekawe ujęcie tematu dorastania i uczuciowych rozterek z nim związanych. Oddaje rzeczywistość z perspektywy dzieci, jednocześnie ukazując, że nie taki diabeł starszy, jak go malują – czasem bowiem warto zaryzykować, a jeśli się nie uda, no cóż… życie to także porażki, ale każdą można obrócić na swoją korzyść albo zminimalizować jej skutki… a co na t bohaterowie? 😉

Dużo dowiecie się z dialogów, jakie prowadzą między sobą, które Måns Gahrton skroił na miarę młodych ludzi. Ten zabieg z pewnością przysporzy miłośników nie tylko autorowi, ale przede wszystkim, którzy pojawiają się na kartach tej książki.

Postaci wykreowane przez Månsa Gahrtona zachwycają naturalnością, jaką udało się uchwycić autorowi. Są przede wszystkim uczniami, którzy różnie radzą sobie w szkole i poza nią oraz w kontaktach międzyludzkich, niemniej udało mu się połączyć tę ich dziecinność ze zbliżającą się powolnymi krokami dorosłością.
Autor ukazuje również na przykładzie swoich bohaterów, jak ważne w życiu dzieci są przyjaźń i pasje takie jak uprawianie sportu, czy prowadzenie bloga.

Cykl Eva i Adam to idealne rozwiązanie dla młodych czytelników, którzy lubią utożsamiać się z bohaterami czytanych książek lub odnajdywać w nich odniesienia do wydarzeń z życia. Koniec z dziewczynami to świetna kontynuacja Głowy pełnej ciebie i zapowiedź kolejnych równie życiowych historii dla młodszej części miłośników książek. A i Ci więksi nie powinni narzekać…

Polecam!

Egzemplarz: Debit

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s