.RECENZJE · Wyd. Edipresse Książki

„Wiewiórka Julia i magiczny orzeszek” Anna Sakowicz, Emma Kiworkowa

Autorzy: Emma Kiworkowa, Anna Sakowicz
Tytuł: Wiewiórka Juia i magiczny orzeszek”
Ilustracje: Hubert Grajczak
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Liczba stron: 240

Dwójka sąsiadów, sześcioletnia Zosia i siedmioletni Franio mają niezwykłą przyjaciółkę – to ruda jak marchewka wiewiórka Julia, która obdarzona jest magicznymi mocami. Wystarczy zastukać trzy razy specjalnym orzeszkiem, a Julia w te pędy pojawia się w pokoju dziewczynki. Właśnie wtedy zaczynają się pasjonujące przygody…

Zosia, Franio i wiewiórka Julia odwiedzają tajemniczy świat widzimisiów, walczą z gangiem kun, stawiają czoła srogiemu dozorcy i jego przebiegłemu kotu Daktylowi. Tak. Zdecydowanie, tę trójkę przyjaciół śmiało można nazwać małymi detektywami. Na szlaku wyjątkowych zagadek nie są jednak sami. Czasem z pomocą przychodzi dobra czarownica Leokadia Masełko i jej szczurek Serek. Mali detektywi wchodzą do świata bajek, odnajdują tajemne portale, szukają moli książkowych, latają, przeżywając przy tym niezapomniane chwile.

Czy wiewiórka może mieć czarodziejskie moce? I czy czarownice istnieją naprawę? Wygląda na to, że i owszem. Zwłaszcza gdy wyobraźnia nie zna granic. Nie tylko autorek, ale, a może przede wszystkim, dzieci, wszak to do nich skierowana jest ta książka…

Skusiłam się na ten tytuł ze względu na moich chłopców, a szczególnie starszego, który aktualnie jest zainteresowany zwierzęcymi bohaterami w bajkach czytanych przed snem. A Wiewiórka Julka i magiczny orzeszek idealnie nadaje się na nocną lekturę, gdyż treść stanowi dwanaście nie za długich opowiadań, które można potraktować jak dwanaście niezależnych bajek, chociaż winny być czytane po kolei. Każde z nich stanowi osobną, dynamiczną, przygodę sześciolatki siedmiolatka oraz ich rudej przyjaciółki, a razem tworzą obraz prawdziwej przyjaźni.

Autorki stworzyły lekki i przyjemny duet, który z pewnością przypadnie do gustu młodym czytelnikom i dzieciom, które naukę czytania mają jeszcze przed sobą. Zarówno Emma Kiworkowa, jak i Anna Sakowicz posługują się prostym, przystępnym słownictwem, zatem żadne dziecko nie powinno mieć problemu z zaznajamianiem się z treścią, czytając książkę samemu.
Obie Panie posługują się plastycznym językiem, więc wyobraźnia uruchamia się sama, przenosząc ich do świata Zosi i Frania w mgnieniu oka, by mogli wraz z nimi i Julią rozwiązywać kolejne zagadki i tajemnice oraz przeżywać niezapomniane, choć czasami odrobinę straszne, przygody.

Technicznie Wiewiórka Julia i magiczny orzeszek prezentuje się bardzo dobrze. Czcionka jest odpowiednio duża i czytelna (font). Interlinia również dobrana jest idealnie pod młodszych czytelników, jej szerokość bowiem pozwoli dzieciom nie gubić linijek w trakcie czytania tak jak i starsi. 😉
Książka pełna jest także ilustracji Huberta Grajczaka, które świetnie uzupełniają treść opowiadań. Pozwalają one również od czasu do czasu odpocząć oczom od liter i pozachwycać się kolorami oraz postaciami stworzonymi przez ilustratora.

I jeszcze bohaterowie… Sympatyczna sześciolatka i siedmiolatek z detektywistycznym zacięciem oraz magiczna wiewiórka i jej orzeszek. Ta trójka to trio doskonałe samo w sobie, które pokocha niejeden mały i duży czytelnik. A dodatkowe postaci jak gang kun, dozorca i jego kot oraz czarownica i jej przeuroczy szczur nadają tym opowiadaniom niesamowitego kolorytu i oryginalności. No bo sami powiedźcie, mierzyliście się kiedyś z takim gangiem albo poznaliście czarownicę mieszkającą w bloku?

Emma Kiworkowa i Anna Sakowicz na kartach tej książki przemyciły kilka ważnych przesłań. Przede wszystkim to, że w życiu ważna jest przyjaźń i świadomość, że można polegać na drugiej osobie w każdej sytuacji. Równie ważna jest uczciwość i rzetelność oraz empatia. W każdym wieku.

Wiewiórka Julia i magiczny orzeszek to świetny zbiór opowiadań, który zapewni miłe, niekiedy odrobinę straszne, innym razem zabawne, chwile z fantastycznymi bohaterami małym i dużym czytelnikom. I pamiętajcie, dobro wygrywa…

Gorąco polecam!

Egzemplarz: Edipresse Książki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s