.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

„Życie w spadku” Małgorzata Garkowska

Autor: Małgorzata Garkowska
Tytuł: Życie w spadku
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 344

Damian i Marek Sorensenowie są podobni jak dwie krople wody. Poza tym braci różni wszystko. Skłóceni w młodości, od lat nie utrzymują ze sobą kontaktu. Damian skutecznie zatarł jakiekolwiek ślady po swoich powiązaniach rodzinnych. Co nie znaczy, że zapomniał, co się kiedyś wydarzyło…
Dla Marka, dyrektora w banku, najważniejsza jest praca. Coraz mniej czasu poświęca swojej żonie, coraz rzadziej z nią rozmawia. Kiedy Klara odkrywa, że spodziewa się dziecka, zwleka z podzieleniem się tą nowiną z mężem.
W tym momencie Damian postanawia wrócić do miasta i odegrać się na bracie. Jednak wszystko przebiega zupełnie inaczej, niż sobie zaplanował.


Życie w spadku to czwarta powieść w dorobku Małgorzaty Garkowiskiej, a trzecia, jaką przyszło mi czytać. I wiecie co? Według mnie: najlepsza! Subtelna okładka, intrygujący opis i środek petarda!

Już dawno tak dobrze nie czytało mi się żadnej powieści obyczajowej. Skończyłam ją szybciej, niż zaczęłam, zachłannie przewracając kartki, by niecierpliwości i ciekawości stało się zadość, a zakończenie nie było dłużej tajemnicą. Chwila, w której poznałam ostatnie zdanie, jakie Małgorzata Garkowska postawiła w tej historii była rozczarowująca. Nie, nie dlatego, że było ono słabe, wprost przeciwnie. Rozczarowujący był fakt, że tak szybko upłynął mi czas z tą historią i tak szybko musiałam pożegnać bohaterów, z którymi nie miałam ochoty się rozstawać. Mogłabym tak trwać w tym przyjemnym zawieszeniu. Trwać i trwać. Ale rzeczywistość… Sami rozumienie.

Małgorzata Garkowska stworzyła fenomenalną fabułę! Pomysł jest doprawdy rewelacyjny, tak samo, jak wykonanie. Historia jest lekka, dynamiczna dzięki czemu czyta się ją niesamowicie szybko, chłonąc każde słowo. Zwroty akcji sprawiają, że nie ma mowy o nudzie, bo co rusz coś się dzieje. Książka zyskuje w ten sposób na oryginalności, a nieco mroczna aura, która otacza książkę, zdecydowanie wyróżnia ją na tle innych powieści obyczajowych.

Autorka kolejny raz udowadnia, że potrafi tworzyć życiowe historie, które chwytają za serca i poruszają struny duszy, na co dzień głęboko skrywane przed światem. Życie w spadku wywołuje w czytelniku wiele emocji i w zmusza (mniej lub bardziej) do zastanowienia się nie tylko nad fabułą, ale i własnym życiem. Nad naszymi priorytetami, traktowaniu ludzi wokół nas i… tym jakbyśmy zachowali się na miejscu bohaterów, gdyby wydarzenia opisane w książce dotknęły nas.

Małgorzata Garkowska posługuje się niezwykle plastycznym językiem. Opisami tworzy niezwykle barwne, choć smutne, tło dla swoich bohaterów. Niemniej nie brakuje i radosnych akcentów, które ocieplają całą historię. Czytając bez problemu można sobie zwizualizować każdą ze stworzonych przez autorkę scen i poczuć się jak widz w kinie na seansie filmu akcji.
W książce zachowane jet równowaga między opisami i dialogami, które to wyszyły Małgorzacie Garkowskiej po mistrzowsku. Pełno w nich uczuć i emocji, które czuć na każdej stronie.

Bohaterowie wykreowani przez autorkę są wyraziści i bardzo naturalni. Małgorzata Garkowska kolejny raz „sięga” po postaci, które śmiało mogłyby być prawdziwymi ludźmi z krwi i kości, a nie tuszu i papieru. Pełni są nie tylko zalet, ale, a może przede wszystkim, wad. Popełniają błędy i ponoszą ich surowe konsekwencje, które dotykają również innych z ich otoczenia.

Życie w spadku to książka, która zapewni Wam kilka przyjemnych godzin spędzonych z niezwykłymi bohaterami i wydarzeniami, które mogłoby wydarzyć się naprawdę. To powieść o życiu i błędach wraz z ich konsekwencjami, które potrafią ciążyć nad człowiekiem całe lata, a niekiedy ich naprawienie może być niemożliwe do wykonania. Bo to od nas zależy, jak będzie wyglądało nasze życie i czy doczekamy się w nim happy endu.

Gorąco polecam!

Egzemplarz: Zysk i S-ka

Jedna myśl na temat “„Życie w spadku” Małgorzata Garkowska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s