.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

\Przedpremierowo/ „Historie miłosne” Kamila Cudnik /Patronat

Autor: Kamila Cudnik
Tytuł: Historie miłosne
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 416

Sara jest doktorantką na uczelni i żoną Tomasza, adwokata, który ma własną kancelarię. Oboje młodzi, ambitni, inteligentni- wydawałoby się, idealna para. A jednak kiedy Sara wraca z pogrzebu ukochanej ciotki, spotyka się z obojętnością i brakiem zrozumienia. Wkrótce potem na paradzie święta Trzech Króli poznaje Sergiusza, kolegę męża ze szkoły. Obu mężczyzn łączy nie tylko dawna przyjaźń, ale również niewyjaśnione wydarzenia z przeszłości.
Sergiusz jest reporterem wojennym, który właśnie wrócił z kolejnej zagranicznej wyprawy. Sara wynajmuje mu swoje, akurat wolne, mieszkanie. I chociaż sama tego nie chce, mężczyzna coraz częściej gości w jej myślach. W jej małżeństwie trudności narastają. Sara dopytuje o tragedię z przeszłości, Tomasz wydaje się mieć coraz więcej tajemnic.

Zastanawialiście się kiedyś jaka jest granica między miłością i obsesją? Czy człowiek, który nie potrafi odczuwać emocji, potrafi je świetnie odgrywać? Czy są jakieś znaki świadczące o tym, że pewne granice zostały bezpowrotni przekroczone? Czy są jakieś szanse, by wyplątać się z toksycznej relacji, czy może nieuniknione jest tylko jedno rozwiązanie?

Jeśli myślicie, że Historie miłosne, to ckliwy romans, jesteście w błędzie. Tytuł ten daleki jest od tego typu powieści, za to blisko mu do thrillera psychologicznego, którzy trzyma w napięciu do ostatniej strony. Fabuła stworzona przez Kamilę Cudnik wciąga od samego początku i do końca nie pozwala oderwać się od lektury, w oczekiwaniu na to, jaki będzie jej finał.

Kamila Cudnik ma przyjemne, lekkie pióro i niezwykłą swobodę w kreowaniu wydarzeń. W trakcie czytania ma się wrażenie, że książka ta nie spędzała autorce snu z powiek, a wręcz odwrotnie, jakby pisała się sama. Kamila Cudnik zbudowała wokół tej powieści niezwykły klimat, który udziela się czytelnikowi w trakcie czytania, a napięcie zarysowuje się niczym sinusoida, która niezmiennie wzrasta i opada, utrzymując jednak pewien poziom, poniżej którego nie spada. Do tego plastyczny język, którym autorka odmalowuje bardzo wyraźne i realistyczne obrazy, dzięki którym, czytając, ma się wrażenie, że jest się częścią tej historii.

Zasnęła. Uśmiechnąłem się, bo wydawało się, że sen przyszedł w jednej chwili, zaskakując i ją, i mnie. Był jej bardzo potrzebny. Patrzyłem, jak oddycha, i zastanawiałem się, jak mogłem wytrzymać bez niej tak długo, do tego oszukując się, że nic do niej nie czuję, że była tylko przelotną przygodą.

Dialogi są przemyślane, podszyte realizmem, do tego stopnia, że śmiało można uznać je za zaczerpnięte z życia. Do tego niosą w sobie ogromne ładunki emocjonalne, które czuć w każdej wypowiedzi bohaterów.

Kamila Cudnik w Historiach miłosnych odmalowuje różne oblicza miłości. Czułą i delikatną, zwiewną i trudną do uchwycenia podszytą zauroczeniem. Miłość niespełnioną, poszukującą ścieżki do spełnienia. Miłość, która miłością jest tylko z nazwy, ubraną w fizyczność. Miłość przyjacielską. Miłość, która blednie dzień po dniu i w końcu znika, taką która wybucha niczym fajerwerki i równie szybko znika, pozostawiając po sobie dogasające resztki. Miłość obsesyjną, która przypudrowana najmilszymi doznaniami, w którymś momencie się z nich otrzepuje, ukazując prawdziwe, przerażające oblicze. Autorka bardzo realistycznie przedstawia różne obrazy, nie oszczędzając czytelnika, pozwalając mu w pewien sposób doświadczyć tych emocji, tak jak doświadczają ich bohaterowie. Przeplata je wszystkie ze sobą, tworząc spójną całość oraz ukazuje tym samym prawdę znaną od zarania, że ile ludzi tyle Historii miłosnych.

Bohaterowie wykreowani przez Kamilę Cudnik to intrygujące postaci. Każdy jakby z przysłowiowej innej parafii, na pierwszy rzut oka może nie do końca do siebie pasują, a mimo to tworzą spójną, ciekawą całość, która wywołuje wiele różnorakich emocji. Z osobna również. Autorce udało się zarysować ich wyraźnymi kreskami, dzięki czemu nie giną w wirze wydarzeń, jakie im zafundowała.

– Mieliśmy wspaniałe wesele z welonem, kwiatami i całą masą gości, do ślubu jechaliśmy bryczką. I powiedz, co z tego zostało? Jaki to wszystko ma sens. […]

Historie miłosne Kamili Cudnik to nietuzinkowa lektura, która zapewni Wam kilka ciekawych godzin i sporą dawkę emocji, które będziecie odczuwać wraz z Sarą, Tomaszem i Sergiuszem. A i sami bohaterowie nie raz i nie dwa sprawią, że ciśnienie tętnicze wykaże podwyższone wartości. Zatem jeśli macie ochotę na kawałek dynamicznej i zaskakującej historii, która do samego końca trzyma w napięciu, wówczas sięgnijcie po ten tytuł.

Polecam!

Egzemplarz: Zysk i S-ka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s