.RECENZJE · Wyd. Replika

„Kobiety nieidealne. Joanna” – Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles

IMG_4878

Autorki: Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles
Tytuł: Kobiety nieidealne. Joanna
Cykl: Kobiety nieidealne #3
Wydawnictwo: Replika
Liczba stron: 352

Stare porzekadło rzecze: „Czekajcie, a będzie wam dane!”, dlatego też zaraz po zrecenzowaniu drugiego tomu serii „Kobiety nieidealne. Iza” (wspomniany tekst można przeczytać TUTAJ), cierpliwie oczekiwałam powieści opowiadającej o trzeciej z przyjaciółek – Joannie. I wreszcie się doczekałam!

Muszę, po prostu muszę, na moment zatrzymać się przy okładce, zwłaszcza, że w poprzedniej recenzji tego nie zrobiłam. Czy zauważyliście, że buty bohaterek zawsze są nie do pary? W pierwszym tomie kolory moim zdaniem nieco się „gryzły”, w drugim były niemal identyczne, a u Joanny idealnie harmonizują się ze sobą, tworząc całkiem nową jakość. Być może zabrzmi to dziwnie, ale właśnie ta okładka podoba mi się najbardziej… Ale do rzeczy.

Jeśli znacie pierwsze dwa tomy serii, to z pewnością sięgając po ten tytuł poczujecie się jak na babskim wieczorze z przyjaciółkami. Basia, Magda, Iza i oczywiście tytułowa Joanna to kobiety, które od czasów szkolnych zawsze na sobie polegają, ale potrafią też nieźle namieszać. Ich siłą jest szczera przyjaźń, czasami brutalna szczerość, ale też ten specyficzny rodzaj więzi, który sprawia, że niezależnie od pory dnia, czy też nocy są w stanie przejechać dziesiątki kilometrów, aby się wspierać!

Uwaga! Jeśli jakimś cudem (nie wiem, czy to w ogóle możliwe), przegapiliście dwa pierwsze tomy, to szybko nadrabiajcie tą zaległość, aby móc cieszyć się wszystkimi drobnymi smaczkami, które pozostaną nieodkryte przez czytelników zaczynających od trzeciej części (co też jest możliwe!).

Joanna jest z pozoru spokojną cichą, czasami wręcz wycofaną kobietą. Czytając dwa pierwsze tomy, miałam wrażenie, że stanowi przeciwwagę do wybuchowych, energicznych i szalonych przyjaciółek. Na stronach tej powieści obserwujemy ją w czasie dokonywania największej życiowej rewolucji – po rzuceniu stabilnej pracy w przedszkolu założyła restaurację z Izą, a jeszcze przedtem poślubiła poznanego na wakacjach Tunezyjczyka! A na dodatek musi borykać się z humorzastą, ale kochaną córką Lusią, przygotowującą się do matury. Dużo tego, prawda?

Mnie jednak Joanna zawsze intrygowała – zastanawiałam się, co siedzi w głowie szarej myszki, która ceni sobie przewidywalność życia. I wiecie co? Okazuje się, że autorki obdarzyły ją ogromną tajemnicą, która po wielu, wielu latach wyjdzie na jaw! Dokładnie wtedy, gdy chaos w życiu Joanny osiągnie przysłowiowe apogeum!

Co myślę na temat tego tomu? Tak jak poprzednie jest ciepły, pełen wzruszeń, ale też jest czasami do bólu prawdziwy. Pokazuje polskie społeczeństwo takim jakie jest, podkreśla przeszłość, pokazuje potęgę pieniądza, ale też porusza tą strunę w duszy tęskniącą za bliskimi nam ludźmi oraz długimi wieczorami z przyjaciółmi.

Wielkie brawa dla obydwu autorek tej serii, bowiem udało im się nie tylko stworzyć bohaterki, jakie każdy z nas może spotkać na ulicy, ale też sprawiły, że z tomu na tom stają się czytelnikowi coraz bliższy, stanowiąc namiastkę prawdziwych przyjaciółek.

Podsumowując: zabawna, nieco szalona, ale też nostalgiczna opowieść o życiu, związkach, kobietach i codzienności, która wcale nie musi być idealna, aby była dobra!

P.S. Czekam z niecierpliwością na czwarty tom, ale też martwię się, bo najprawdopodobniej będzie on oznaczał zakończenie serii… Historia wszystkich przyjaciółek zostanie opowiedziana.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Replika.

a_monika

2 myśli na temat “„Kobiety nieidealne. Joanna” – Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s