.RECENZJE · Wyd. Novae Res

\Przedpremierowo/ „Po drugiej stronie, tom I i II” Agnieszka Janiszewska

Autor: Agnieszka Janiszewska
Tytuł: Po drugiej stronie, tom I i II
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 296, 360

Z końcem sierpnia 1996 roku Blanka Miller staje w progach swojej dawnej szkoły. Jej małżeństwo zakończyło się rozwodem i kobieta powróciła z Poznania do rodzinnej Warszawy. Przywiozła ze sobą dwoje dzieci, Piotra i Majkę, a oprócz tego przeświadczenie, że zwrócenie wolności mężowi było najlepszym, co mogła dla niego zrobić. Teraz chce na nowo zorganizować sobie życie. Problem w tym, że otaczają ją wspomnienia, od których przez lata starała się uciec. Tymczasem przeszłość nie ma zamiaru jej opuścić. Wręcz przeciwnie – zjawia się pod postacią córki jej nieżyjącej przyjaciółki, a także pamiętnika, który oddaje Blance dziadek dziewczyny.
~*~
Drugi tom pasjonującej powieści o losach zawiedzionej przyjaźni i nieodwzajemnionej miłości. A także o tym, czy można, na przekór wszystkiemu, a przede wszystkim wbrew sobie, naprawić błędy, które popełniło się w przeszłości. Czy da się uchronić dzieci od konsekwencji złych decyzji, podjętych przed laty? I czy na pewno warto to robić? To tylko jedno z pytań, jakie zadaje sobie Blanka, nauczycielka języka polskiego w liceum. Pamiętnik jej przyjaciółki Justyny odkrywa przed nią kolejne elementy układanki, a w głowie Blanki powoli tworzy się pełny obraz przeszłości. W tle opowieści zmagania zwykłych ludzi z dramatyczną historią drugiej połowy lat siedemdziesiątych i stanu wojennego w Polsce.


Czy można zbudować przyszłość na niedomkniętej przeszłości? Jak poradzić sobie ze wspomnieniami i duchami z przeszłości, które czają się na każdym kroku? Czy w ogóle jest to możliwe? Czy nadejdzie taki dzień?Agnieszka Janiszewska ma w swoim dorobku aż pięć powieści, z czego cztery stanowią dwutomowe wydania. Po drugiej stronie jest moim czwartym spotkaniem z piórem autorki i na pewno nie ostatnim.
Gdy tylko dostałam propozycję zrecenzowania najnowszej historii pióra Agnieszki Janiszewskiej, nie zastanawiałam się ani sekundy, byłam bowiem pewna, że to kolejna lektura, z którą spędzę kilka interesujących godzin. I choć tematyka PRL-owska to zupełnie nie mój konik, to w tym przypadku jestem skłonna przyznać, że odrobinę się polubiliśmy.

Po drugiej stronie czyta się szybko, chociaż w trakcie lektury ma się poczucie, że czas płynie inaczej, wolniej, trochę jakby obok nas. Historia Blanki snuję się niczym opowieść, którą chętnie wysłuchiwało się przed pójściem spać, nie mogąc się doczekać następnego wieczoru, by poznać ciąg dalszy. Agnieszka Janiszewska udowadnia kolejny raz, że jest mistrzynią łączenia przeszłości z teraźniejszością bohaterów i tworzenia na bazie tej mieszanki porywających historii, od których nie sposób się oderwać, do czasu przeczytania ostatniej strony.

Agnieszka Janiszewska genialnie łączy ze sobą PRL-owską rzeczywistość z tą z lat dziewięćdziesiątych, ukazując ich blaski i cienie. Niczym malarka odmalowuje obrazy, które zapadają w pamięć i poruszają czytelnicze serduszka. Nie liczcie jednak na soczyste barwy, autorka utrzymuje bowiem jesienno-zimową kolorystykę, która idealnie oddaje klimat ówczesnych czasów. Opisy przedstawiają ówczesna rzeczywistość taką, jaka była, bez zbędnej koloryzacji – te śnieżne, mroźne zimy, prywatki, braki produktów, ale i piękno więzi rodzinnych. A dialogi tylko dopełniają ten efekt, dodając jednak mocno obyczajowego wydźwięku.

Autorka w Po drugiej stronie odkrywa karty zwykłego ludzkiego życia, które niczym nie różni się od innych. Problemy dotykają każdego z nas, a przeszłość zawsze skrywa się w cieniu. A im dłużej przed nią uciekamy, tym silniejsze emocje wzbudza, gdy wreszcie nas dopadnie. W Po drugiej stronie Agnieszka Janiszewska pokazuje na przykładzie Blanki, że zmierzenie się z lękami, które dręczyły nas latami, są kluczem do pogodzenia się z tym, co było i szansą na spojrzenie w przyszłość z uśmiechem i ulgą.

Bohaterowie wykreowani przez Agnieszkę Janiszewską wzbudzają wiele emocji. Tych pozytywnych i negatywnych. Zarówno one [emocje], jak i sami bohaterowie ewoluują na kartach tej książki. Zachodzą w nich zmiany tak jak w ludziach z krwi i kości. Autorce udało się uchwycić ich ludzkie, bardzo rzeczywiste oblicza, jakby byli namacalni, jakby żyli tuż obok, choć czytelnik zdaje sobie sprawę, że to postaci fikcyjne.
Kreacje są na tyle realistyczne, że czytelnik z pewnością poczuje nić porozumienia z postaciami, a szczególnie z Blanką i jej przyjaciółką.

Najnowsza powieść Agnieszki Janiszewskiej to pasjonująca lektura dla każdego, kto uwielbia łączenie sekretów z przeszłości z teraźniejszością, w jakiej przyszło żyć bohaterom. Po drugiej stronie to historia, która zachwyca swoją głębią i uniwersalnym przekazem.

Polecam!

Egzemplarz: Wydawnictwo Novae Res.

Premiera 01-03-2019

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s