.RECENZJE · Wyd. Wilga

Seria „Książkożercy” Opracowanie zbiorowe

Zapewne nie raz i nie dwa zastanawialiście się, jak zaszczepić w dziecku miłość do książek. Pierwsze pomysły pojawiały się już pewnie wtedy, gdy niecierpliwie oczekiwaliście pojawienia się malucha na świecie. Czytać od dnia narodzin, czy może poczekać, a jeśli czekać to, jak długo? Mam rację? No, ale w końcu przyszedł ten dzień, w którym Wasza latorośl jest już na tyle duża i zainteresowana książkami, że rozmyślacie o tym, jak zabrać się do nauki czytania. Od czego zacząć, po jakie książki sięgać i właściwie, jak się do tego zabrać?

Naprzeciw rodzicielskiej trwodze wychodzi Wydawnictwo Wilga, które przygotowało serię Książkożercy, składającą się z kilku tytułów o różnym poziomie trudności. Dokładnie trzech: A, B i C. Każdy z nich został opracowany tak, by materiał znajdujący się wewnątrz poszczególnych tytułów, dostosowany był do aktualnych umiejętności dziecka.

Jednym z większych wyzwań na drodze do nabycia umiejętności czytania, jest nauka alfabetu a zaraz po nim liter i co za tym idzie liter ze znakami diakrytycznymi (np. ń, ź, ą) oraz zrozumienie czym są dwuznaki (np. ch, dź, cz). Seria proponowana przez Wydawnictwo Wilga pozwoli Wam rodzicom wprowadzić młodych czytelników w nieco skomplikowany, ale jakże fascynujący świat książek.

Jak zapewne się domyślacie, poziom A, to ten najłatwiejszy. W nim autorzy podsuwają dzieciom zdania pojedyncze. Znaczną część książeczki stanowią ilustracje, które mają ułatwiać początkującym czytelnikom zrozumienie czytanego tekstu. Autorzy starali się ograniczyć do niezbędnego minimum ilość dwuznaków i liter ze znakami diakrytycznymi, stawiając na proste i krótkie słowa.

Poziom B dla średniozaawansowanych różni się od poziomu A tym, że na kartach tej książeczki zaczynają pojawiać się w większej ilości dwuznaki oraz litery ze znakami diakrytycznymi. Również w zdaniach zachodzą zmiany. Ten poziom obfituje już nie tylko w zdania pojedyncze, ale i złożone, oczywiście dostosowane do umiejętności dziecka. Pojawiają się także trudniejsze słowa, a ich znaczenie można sprawdzić na końcu książeczki w Słowniczku trudnych wyrazów. Obrazki nadal stanowią znaczna część publikacji.

I poziom C dla zaawansowanych małych czytelników. W książeczkach ilustracje schodzą troszkę na dalszy plan, choć oczywiście i ich nie brakuje. Dziecko mierzy się z dużo trudniejszymi zdaniami niż w poprzednich poziomach. Również ilość dwuznaków oraz liter ze znakami diakrytycznymi nie maleje, a wzrasta, a dodatkowo mały czytelnik mierzy się z wyrazami trudnymi pod kątem ortograficznym. Tutaj również dziecko styka się z podziałem historii na rozdziały. A na samym końcu, tak jak to miało miejsce w książeczce na poziomie B, znajduje się Słowniczek trudnych wyrazów.

Całość łączą dwie rzeczy. Po pierwsze w każdej z książeczek znajdziecie naklejki, które zaraz po treści opowiastek będą najbardziej interesowały pociechy. Bo które dziecko nie kocha naklejek?
Druga rzecz to pytania zawarte na samym końcu każdego z tytułów. Dzięki nim będziecie mogli ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem, sprawdzając, czy mały czytelnik wie, o czym czytał przed paroma chwilami. 🙂

Jeśli rozglądacie się za czymś, co pomoże Waszej pociesze rozwijać swoje czytelnicze talenty i chcecie w łatwy i przystępny dla niej sposób wprowadzić ją w świat opowieści, które pozwalają podróżować po całym świecie i wyobraźni… Rozważcie tę serię dobra zabawa w miłej atmosferze gwarantowana.

Egzemplarze: Wydawnictwo Wilga.

W skład serii Książkożercy wchodzą:

Poziom A
Super Marian nad jeziorem
Kolega z okna (wkrótce)

Poziom B
Akcja Jogi

Poziom C
Bomberka
Akcja Potop (wkrótce)
Najwierniejszy psijaciel (wkrótce)Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s