.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści – Louisa May Alcott

IMG_20181218_203637-01

Autor: Louisa May Alcott
Tytuł: Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 198

Wydawnictwo Zysk i S-ka w tym roku z okazji nadchodzących Świąt wydała niewielką, z pozoru niepozorną książeczkę zatytułowaną „Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści” autorstwa Louisy May Alcott. Spodziewałam się zestawu słodkich opowieści, które przeczytam z przyjemnością, by po chwili zapomnieć. Otrzymałam zaś coś zupełnie innego, ale lepiej zacznijmy od początku.

Format samego wydania jest niewielki – przy nim notatnik A5 wydaje się dużo większy. Projektant okładki zadbał o wszystkie, nawet te najmniejsze szczegóły: złote, wypukłe litery, delikatne, starodawne ornamenty, proste – zapadające w pamięć dekoracje i grzbiet okryty materiałem! Już sam widok tej książki powinien dać mi do myślenia i podpowiedzieć, że oto w moich rękach znalazł się zupełnie wyjątkowy tytuł.

W środku znajdziecie fragment powieści „Małe kobietki”, oczywiście dotyczący oczywiście Bożego Narodzenia. Osobiście odebrałam to jako miłą niespodziankę, dzięki której powoli, ale z wdziękiem, zatopiłam się w świecie świątecznych historii przygotowanych przez autorkę. Kiedy już pożegnałam Jo, Meg, Beth i Amy, z każdą kolejną przeczytaną stroną poznawałam bohaterów kolejnych opowiadań i zagłębiałam się w uniwersum, z którego ciężko było wrócić do rzeczywistości.

Nie są to historie lukrowane niczym pierniczki i słodkie jak laski cukrowe, nie błyszczą niczym brokatowe bombki na oświetlonym milionem lampek drzewku. Urzekają swoją prostotą, oryginalnością, ale też ciepłem płynącym za pomocą słów prosto do naszych serc. W czasach, kiedy Boże Narodzenie kojarzy się głównie z komercją, wielkimi centrami handlowymi, Mikołajem prosto z reklamy pewnego napoju gazowanego oraz Kevinem samym z domu, warto sobie przypomnieć, czym były te wyjątkowe dni kiedyś.

Autorka w tych króciutkich opowiadaniach daje nam niezwykłą lekcję miłości, skromności, współczucia względem innych, ale też uczy tego, że bezinteresowne uczynki potrafią zmienić nie tylko życie tych którym pomagamy, ale również nas samych. To lektura, która uczy pokory względem Boga, bliźnich, ale też zwierząt będących kreacją Najwyższego i wymagających naszej opieki i troski. To historie, które wlewają nadzieję w ciężkich chwilach i udowadniają, że skromny podarek jest cenniejszy niż najdroższe skarby.

Podsumowując: „Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści” to zdecydowany „must have” dla książkomaniaków i to nie tylko tych uwielbiających grudniowe święta. Ten zbiór opowiadań to uniwersalna lekcja człowieczeństwa, wrażliwości i miłości. Zamierzam co roku, w każde Święta, czytać chociaż jedno opowiadanie, aby nigdy już nie zapomnieć, z czym tak naprawdę powinien wiązać się ten wyjątkowy czas.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

a_monika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s