.RECENZJE · Inne wydawnictwa

„Uwięziona pomiędzy światami” Sara Oliver

Autor:Sara Oliver
Tytuł: Uwięziona pomiędzy światami
Tytuł oryginału: Die Welten-Trilogie, Band 1: Gefangen zwischen den Welten
Cykl: Trylogia Światów #1
Wydawnictwo:Lemoniada
Liczba stron: 336

Wyobraź sobie, że coś wyrzuca cię z twojego świata i nagle lądujesz w równoległym wymiarze. Spotykasz tam swoją sobowtórkę,która choć wygląda zupełnie tak, jak ty, to jednak jest całkiem inna. 
Wyobraź sobie, że poznajesz tam chłopaka, który jest taki, jakiego sobie wymarzyłaś. Nie wiesz jednak, czy możesz mu zaufać.
Wyobraźsobie, że musiałabyś wybrać pomiędzy twoim dawnym życiem awielką miłością.  Co byś zrobiła?


Fizyka nigdy nie była moim ulubionym przedmiotem w szkole, raczej tym najbardziej znienawidzonym. Na równi z WOS-em i historią – tą po czasach Starożytnych. Jednak pewne jej zagadnienia bardzo mnie interesowały, np. istnienie innych wymiarów. Czysta abstrakcja powiecie, no, ale jeśli coś w tym jest? Sara Oliver wykorzystała motyw podróży między wymiarami… Ciekawi?

Uwięziona pomiędzy światami to pierwszy tom Trylogii Światów,zatem bardzo ostrożnie podeszłam do tego tytułu – zresztą, jak za każdym razem, gdy decyduje się na rozpoczynanie jakiejkolwiek serii. Początkowo mój sceptycyzm się potwierdził, część pierwsza (z trzech, z jakich składa się ten tom) nie zwiastowało niczego dobrego. Wręcz miałam wrażenie, że to taki trochę pseudonaukowy bełkot o fizyce kwantowej itd. w połączeniu z„fascynującym” życiem nastolatki. W każdym razie nic, co byłoby na tyle ciekawe, by chcieć wiedzieć, co wydarzy się dalej… do chwili przeczytania ostatniego rozdziału ów pierwszej części. Wówczas moja opinia o tej powieści zaczęła ulegać zmianie.

Oczywiście nie jest tak, że po osiemdziesiątej stronie historia Ve to zapierająca dech w piersi powieść, którą połyka się, jak najulubieńsze cukierki. Niemniej druga i trzecia część mają w sobie coś takiego, że chce się od razu wiedzieć wszystko. Sara Oliver postawiła na mniejsze i większe intrygi,które tworzą przemyślaną całość. A przede wszystkim ciekawią.Fabuła zaczyna wciągać, chociaż można śmiało powiedzieć, że zainteresowanie przypomina odrobinę sinusoidę, jest bowiem kilka takich momentów, tudzież sytuacji, które zwyczajnie nudzą.Pomijając jednak te słabsze fragmenty, śmiało mogę rzec, że o ile autorka utrzyma poziom, zapowiada się świetna Trylogia, która z tomu na tom powinna ewoluować. Aj! Niecierpliwie czekam na kolejny tom!

Sara Oliver ma przyjemne, lekkie pióro. Chociaż początek był taki niemrawy, to mimo wszystko czytało się go całkiem szybko. Reszta szła jak burza, w dodatku z piorunami. :)Autorka świetnie buduje napięcie, które to wzrasta, to maleje (mam na myśli lekturę od drugiej części), powodując, że czytelnik niecierpliwie wierci się w fotelu i z szeroko otwartymi oczami studiuje kolejne linijki tekstu. Opisy są przyjemne dla oka i wyobraźni. Może nie są specjalnie szczegółowe, ale ilość informacji, jakie w nich przemyca, są wystarczające, by oczyma wyobraźni zobaczyć ten wielki zamek i głębokie, zimne jezioro i całe mnóstwo innych rzeczy… Sarze Oliver udało się wyważyć ilość opisów względem dialogów, przez co lektura zyskuje na lekkości. Dialogi są dynamiczne, czasami odrobinę teatralne, jakby bohaterowie momentami stawali się marionetkami w rękach autorki,niemniej autorce udaje się całkiem dobrze wybrnąć z takich sytuacji.

Konkludując, Uwięziona pomiędzy światami to zapowiedź ciekawej trylogii, która łączy fantastykę z nauką i zagadką prawie kryminalną. Zapowiada się wartka akcja,bohaterowie, którzy z czasem nabiorą wyrazistości i fabuła, która zaskoczy. Sara Oliver z pewnością nie pokazała jeszcze wszystkiego, co potrafi. Mam nadzieję, że drugi tom ukaże się w niedługim czasie, bo zżera mnie ogromna ciekawość. Po takim zakończeniu nie mogło być inaczej!

Polecam!

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Lemoniada.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s