.RECENZJE · Wyd. Replika

Facet do poprawki – Joanna Sykat

IMG_20181204_192952-01

Autorzy: Joanna Sykat
Tytuł: Facet do poprawki
Wydawnictwo: Replika
Liczba stron: 280

 

„Facet do poprawki” autorstwa Joanny Sykut to lekka powieść, napisana z przymrużeniem oka. Sama pisarka ostrzega, że jeśli tekst tej opowieści potraktujemy zbyt serio, to odniesiemy mylne wrażenie co do samej historii, jak i przesłania, które płynie z tej książki. A jak wiadomo nadinterpretacja pewnych szczegółów może być naprawdę niebezpieczna.

Powieść ta w zabawny sposób próbuje przekonać nas, że warto zawalczyć o siebie zamiast tkwić w toksycznym związku. Sprawiedliwość zostaje oddana w ręce kobiety, która z gracją, pomysłowością, ale też odrobiną erotyzmu, radzi sobie z niewiernymi małżonkami, sadystami, damskimi bokserami i wszelkimi osobnikami „niegodnymi” miana przedstawicieli rodu męskiego.

Jeśli potraktujecie tą książkę jako lekką lekturę na poprawę humoru i nie będziecie, nieco na siłę, doszukiwać się szczegółów do których będziecie chcieli się przyczepić, to gwarantuję Wam, że spędzicie bardzo miły wieczór, podczas którego nie raz zaśmiejecie się pod nosem, a czasem i na głos.

Główną bohaterką jest „Wykałaczka” czyli Gunda – kobieta bezkompromisowa, posiadająca tysiąc różnych twarzy. W jednej chwili potrafi przeistoczyć się z azjatyckiej gejszy w luksusową prostytutkę, bądź też miłośniczkę biegania. Niemal na zawołanie staje się mścicielką, która podczas vendetty na mężczyznach bawi się tak dobrze, że nie poczytuje sobie tego za pracę. A zdecydowanie jest jej to forma zarabiania.

W czasie prywatnym nie spuszcza z tonu, stawiając warunki wszystkim, którzy znajdą się w jej zasięgu. Niezależnie od tego, czy mowa jest o człowieku, kocie czy pająku! Nie dość tego. Gunda niczym najsilniejszy magnes przyciąga również wszelakie zdarzenia, które zmuszają ją do niekonwencjonalnych działań.

Co podobało mi się najbardziej? Moim osobistym faworytem zdecydowanie stał się złodziej butów, dodajmy – zawsze lewych! A opis polowania na drania należy do jednego z moich ulubionych! Więcej jednak zdradzać nie będę!

To moje pierwsze zetknięcie z twórczością Joanny Sykut, ale po lekturze tej powieści jestem pewna, że nie było ono ostatnim! Mam tylko nadzieję, że pozostałe książki autorki są równie lekkie, zabawne oraz odprężające.

Styl pisania, dobór słownictwa, a także poczucie humoru tej polskiej autorki przypadły mi do gustu na tyle, że chętnie zobaczyłabym Gundę na dużym ekranie i mam nadzieję, że nie jestem osamotniona w tej chęci. Brakuje nam żeńskich super-bohaterek, które nie boją się zaistnieć w męskim świecie, ale też ze zdrowym dystansem odnoszących się do codzienności.

Nie kryję również, że chętnie zobaczyłabym tą niezależną, silną kobietę w kolejnej książce, walczącej z zupełnie nowymi przeciwnościami losu. Tymi, których zapowiedź dała nam autorka w końcowych rozdziałach „Faceta do poprawki”.

Podsumowując: polecam i to nie tylko Paniom!

Za możliwość lektury dziękuję wydawnictwu Replika

a_monika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s