.RECENZJE · Wyd. Novae Res

Co byś zrobił gdybyś mnie dogonił? – Anna Bednarska [PATRONAT, Przedpremierowo]

Premiera 26-11-2018

IMG_20181116_083923-01

Autor: Anna Bednrska
Tytuł: Co byś zrobił gdybyś mnie dogonił?
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 420

 

Tytuł powieści autorstwa Anny Bednarskiej jest już sam w sobie zapowiedzią tego, co może kryć się na kartach owej powieści. „Co byś zrobił gdybyś mnie dogonił?” dosłownie flirtuje z czytelnikiem, drażniąc go i nęcąc, aby odpowiedział na powyższe pytanie. A także obiecuje więcej tego typu doznań, przemyconych do naszej rzeczywistości, za pomocą fikcyjnych bohaterów książki.

Helena Maj to typowa trzydziestolatka, zagubiona gdzieś między robieniem oszałamiającej kariery, udanym życiem towarzyskim, a poszukiwaniem tego jedynego, który w jej przekonaniu stałby się remedium na wszelkie zło świata. Niestety w życiorysie Heleny kryje się kilka cieni, które rzutują na jej świetlistą przyszłość. Dwa najważniejsze to: Igor Nowicki, były chłopak, po rozstaniu z którym nasza bohaterka nie potrafi dojść do siebie, a także debiutancka książka wydana kilkanaście lat temu, po której nie napisała już żadnej nowej powieści.

Opowieść nie skupia się jednak jedynie na niej. Poznajemy również Sebastiana (mój absolutny faworyt w tej historii i mam nadzieję, że autorka zdecyduje się kiedyś opisać jego perypetie w osobnej książce!), będącego przyjacielem oraz współlokatorem Heleny, Ingę – jej wspólniczkę, Łucję – poukładaną siostrę, a także szereg innych, niezwykle barwnych postaci. Już samo to skupisko intrygujących, a zarazem niezwykle prawdziwych osobowości mogło dać nam niezwykle dużo emocji.

Autorka zdecydowała jednak, że zafunduje nam – czytelnikom jeszcze jedną atrakcję! Z niemal chirurgiczną precyzją wplotła w to wszystko wątek na czasie, coś co tkwi w naszej świadomości, nawet jeśli o tym nie myślimy – atak terrorystyczny! Posiłkując się tym wydarzeniem, tworzy niezwykłą atmosferę, a także całkiem dobrze skonstruowany wątek psychologiczny przedstawiający szeroki wachlarz reakcji ludzkich na stan podwyższonego zagrożenia.

Jednak to inny szczegół sprawił, że zakochałam się w tej powieści. Sposób w jaki główna bohaterka zwraca się w myślach do mężczyzny, którego nie wspomniałam powyżej. Kogoś, kto zajmie jej myśli, zaintryguje ją, a także zmieni spojrzenie na świat oraz innych ludzi. Niepostrzeżenie zakradnie się do jej codzienności, odkrywając sekrety znane wąskiemu gronu wybrańców i czyniąc siebie kimś niezastąpionym.

„Co byś zrobił gdybyś mnie dogonił?” to niezwykle ciepła, chwytająca za serce powieść, która udowadnia, że każdy, nawet poraniony miłością człowiek, może odnaleźć swoje szczęście, jeśli tylko przestanie w końcu oglądać się za siebie. Nie brak w niej poczucia humoru, zdrowego dystansu do literatury, świata i nas samych. Strach, miłość, przyjaźń, a nawet nienawiść przeplatają się ze sobą tworząc namiastkę prawdziwego świata, który może istnieć tuż za rogiem, i do którego trafimy przekraczając niewidzialną granicę kryjącą się na kartach tej powieści.

Podsumowując: Zdecydowanie polecam!

Za możliwość lektury i ptaronatu dziękuję wydawnictwu Novae Res

a_monika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s