.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

Niechciany gość – Lapena Shari [Przedpremierowo]

Premiera 20.11.2018

IMG_3945

Autor: Shari Lapena
Tytuł: Niechciany gość
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 320

 

„Niechciany gość” autorstwa nieznanej mi autorki – Shari Lapena od kilku dni zerkał na mnie z półki, przywołując mnie prostotą swojej niemal minimalistycznej okładki. Mroczne, lekko kręte schody prowadzące donikąd zdawały się kusić swoją tajemnicą. Korzystając z dnia wolnego zasiadłam w fotelu, aby przekartkować chociaż pierwsze kilka stron i zobaczyć z jakiego rodzaju kryminałem mam do czynienia. Jaki był tego efekt? Powiem tak, książkę odłożyłam dopiero wtedy, kiedy w mojej głowie przebrzmiało ostatnie słowo powieści, a ja sama szepnęłam po prostu „wow!

Autorka stanęła na wysokości zadania, udowadniając sobie, innym pisarzom, ale przede wszystkim nam – czytelnikom, iż dobra opowieść, stosująca się do zasad ustalonych dawno, dawno temu, mimo upływu czasu i postępu technologicznego, jest w stanie nie tylko zaskoczyć, ale też dosłownie wbić w fotel. Styl Shari Lapen przywodzi na myśl niedoścignioną mistrzynię gatunku – Agathę Christie i sądzę, że jest to trafne porównanie, dowiem sama autorka wspomina nie tylko samą brytyjkę, ale też wykreowanego przez nią bohatera – Herkulesa Poirota. Dość jednak zachwalania książki, pozwólcie, że wspomnę nieco o jej treści:

Wyobraźcie sobie hotel – Mitchell’s Inn, ukryty wśród górskich lasów, położony jednocześnie na tyle blisko cywilizacji, by stał się doskonałym miejscem na weekendowy wyjazd, w czasie którego można odpocząć na łonie natury. Jeśli dodać do tego piękne, stare wnętrza, dobrą kuchnię oraz brak wi-fi i zasięgu sieci komórkowej uznać można, że to idealne miejsce na romantyczną schadzkę czy chwilę refleksji nad własnym życiem.

Niestety, pogoda w górach bywa zdradliwa, zwłaszcza zimą, a matka natura jest potężniejsza od człowieka. Dziesięcioro gości oraz właściciel ośrodka i jego syn zostają całkowicie odcięci od świata. Jedyna droga prowadząca do tego zakątka znika pod głębokimi zaspami śniegowymi, a burza lodowa powoduje awarię elektryczności.

Jedna z goszczących w hotelu osób niespodziewanie zostaje odnaleziona martwa i chociaż część zebranych woli dopatrywać się w tym zdarzeniu nieszczęśliwego wypadku, to niedługo potem zostaje odnalezione kolejne ciało. Odcięci od świata ludzie zdają się czekać na śmierć, bądź też ocalenie mogące nadejść wraz z poprawą pogody. Pytaniem pozostaje tylko to, co nadejdzie pierwsze!

Znany, można powiedzieć nieco oklepany schemat kilkorga nieznajomych, przypadkowo stykających się ze sobą za sprawą przypadku zostaje z jakiegoś powodu odseparowanych od cywilizacji. Wśród nich czai się zaś morderca, który nie zawaha się sięgnąć po życie osoby wybranej według jemu tylko znanego planu. A jednak jest w tym wszystkim świeżość, lekkie pióro, doskonale zbudowane postacie, posiadające szeroką gamę emocji oraz dobrze przemyślaną historię związaną z ich przeszłością. Autorka cały czas zostawia czytelnikom wskazówki, niczego nie pomijając, jednak sprytnie ukrywa je wśród mało znaczących wzmianek, rzuconych mimochodem uwag i drobnych żartów wypełniających codzienność.

Podsumowując: Zdecydowanie polecam!

Za możliwość lektury dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka

a_monika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s