.RECENZJE · Wyd. Nasza Księgarnia

„Wielka Księga Wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach” Teresa Blanch, Anna Gasol

44732001_697357077307954_3183146794464837632_n

Autorzy: Teresa Blanch, Anna Gasol
Ilustracje: Valenti Gubianas
Tytuł: Wielka Księga Wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach
Tytuł oryginału: El libro de los valores para niños
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 144

Przychodzi taki moment w życiu każdej rodziny, w którym rodzice stają przed wyzwaniem wpojenia i przekazania młodszemu pokoleniu pewnych wartości i zasad, by w przyszłości z małego berbecia wyrósł wspaniały dorosły człowiek, który wie co to empatia, tolerancja itd. Z doświadczenia wiem, że rozmowy na pewne tematy nie przychodzą wcale tak łatwo, nawet jeśli młodzieniec ma dopiero (albo aż) czteryipółroku. Wszak z wiekiem potomka, najczęściej, wzrasta problematyczność wyjaśniania pewnych kwestii. Wówczas dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju bajki i opowiadania, które poza rozrywką, istotną dla każdego dziecka, będą zawierały w sobie różnorakie morały, z których mały człowiek będzie mógł czerpać przykłady i wiedzę.

Pomocnym “podręcznikiem”, który pomoże dziecku przyswoić pojęcie wartości takich jak tolerancja, czy empatia, z pewnością może okazać się Wielka Księga Wartości od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Księga ta (albo książka 😉 ) zawiera szesnaście opowiadań o ośmiu wartościach, po dwa na każde zagadnienie. Autorki za pomocą krótkich opowiadań ukazują znaczenie poczucia własnej wartości, empatii, uczciwości, wspólnoty, solidarności, życzliwości, tolerancji i wysiłku, jaki wkładamy w różne czynności.

Historyjki nie są ani za długie, ani za krótkie. Idealnie dopasowane do przedziału wiekowego, do jakiego została zakwalifikowana ta książka, tj. 6-10 lat, niemniej młodsze dzieci, o ile lubią słuchać bajek, również nie powinny mieć problemu z wysłuchaniem ich do końca. Starsze dzieci, które umiejętność czytania mają już w małym palcu, odnajdą w Wielkiej Księdze Wartości świetny materiał do czytania i analizowania przeczytanego tekstu i wyciągania wniosków. Zdania bowiem nie są zbyt długie (choć zdarzają się i takie), za to autorki operują prostym słownictwem i całkiem sporą ilością dialogów.
Na przyjemność z czytania będzie miał również wpływ fakt, że bohaterami opowiadań są dzieci.

Wielka Księga Wartości opatrzona jest sporą ilością ilustracji autorstwa Valentìego Gubianasa. Książka jest pełna rozmaitych kolorów, które przyciągają wzrok, a same ilustracje świetnie współgrają z tekstami, oddając ich treść.

Zatem, jeśli chcecie zaopatrzyć biblioteczki swoich pociech w wartościowe tytułu, wówczas Wielka Księga Wartości wpisuje się w tę kategorię bez dwóch zdań. Poza miło spędzonym czasem z dziećmi będziecie mieli okazję przekazać im w prosty i ciekawy sposób znaczenie pewnych wartości, które bez wątpienia są bardzo ważne i przydadzą im się w życiu dorosłym, by być dobrym człowiekiem.

Polecam.

Recenzja napisana w ramach współpracy z portalem Papierowy Pies.

P.S.
Zdjęcia tego, co skrywa się w środku znajdziecie >>TUTAJ<<.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s