.RECENZJE · Wyd. Novae Res

Po okręgu – Piotr Haftek [Przedpremierowo]

edf

Autor: Piotr Haftek
Tytuł: Po okręgu
Wydawnictwo: Novae res
Liczba stron: 400

Co zaintrygowało mnie w powieści „Po okręgu”? Wiem, że nie powinno się osądzać książki po okładce, ale nie umiem zaprzeczyć – po prostu przyciągnęła mój wzrok. Jasne, niemal niebiańskie barwy, stara mapa i zarys postaci na horyzoncie. Te elementy zharmonizowały się w mojej wyobraźni, obiecując niecodzienną opowieść. Opis na tylnej okładce zdawał się potwierdzać moje przeczucia.

„Historia o poszukiwaniu prawdy, która odmieni oblicze świata.”

To zdanie również można odnaleźć na okładce owej powieści i najlepiej charakteryzuje ono to, co zaserwował nam autor – Piotr Haftek. Jeśli sądzicie, że jest to jedna z wielu powieści poruszających oklepane zagadnienie na temat kolejnej grupy „trzymającej władzę” to będziecie zaskoczeni. Ta powieść idzie znacznie dalej…

Wielu pisarzy opiera swoje historie na międzynarodowych spiskach, które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na losy Ziemi. Tajne organizacje zaś kontrolują nie tylko ludzi, ale także wydarzenia. Tylko nasza codzienność pozostaje niezmienna, a wszystkie te sekrety pozostają gdzieś w ukryciu, zauważalne jedynie dla wybranych. Autor „Po okręgu” zaś próbuje wstrząsnąć podstawami tego, w jaki sposób postrzegamy naszą rzeczywistość. Po prostu zmienia kształt świata jaki znamy i to w sensie dosłownym!

Bohaterowie powieści chcą bowiem udowodnić, że Ziemia jest płaska! A tworzą niezwykłe trio:

Magda to dziennikarka śledcza tropiąca przeróżne afery, również te międzynarodowe. W poszukiwaniu prawdy zadarła między innymi z amerykańskim NASA. I to prawdopodobnie z tego powodu, próbowano nakłonić ją szantażem do milczenia. Tomek będący młodym księdzem poszukuje sposobu, aby jak najlepiej służyć Bogu oraz wiernym w swojej parafii. Ostatnim z trójki jest Kefas, niezwykły człowiek, który osiągnął w życiu sukces, następnie zaś zwrócił się w stronę Boga, od którego otrzymał dar uzdrawiania.

Na skutek przypadku, a raczej, jak twierdzą bohaterowie powieści – planu bożego, spotykają się w niezwykłych okolicznościach, by udać się na Białoruś. Tam bowiem ma znajdować się Księga Kronik Morskich zawierająca dowody potwierdzające, że Kopernik mylił się w sprawie kulistości naszej planety. Ich sojusz i pragnienie poznania prawdy jest komuś zdecydowanie nie na rękę. Dwie potężne i zwalczające się organizacje zrobią wszystko, aby zachować aktualny stan rzeczy, a także przejąć niezwykły zbiór dokumentów.

W książce tej znajdziecie wszystko: zapierające dech w piersiach pościgi, wybuchy, spiski, intrygi, morderstwa. Ale też ciekawe fakty z zakresu religii chrześcijańskiej, a także interpretacji Słowa Bożego, jakie przez wieki zmieniały zdaniem wielu, wymiar wiary oraz właściwe sposoby wielbienia Boga.

Powieść ta z całą pewnością jest ciekawą i niecodzienną propozycją wizji świata stworzonego przez autora. Wydaje mi się jednak, że nie jest to książka dla każdego. Jeśli jesteście zaprzysiężonymi ateistami, to liczne odwołania do Boga i religii mogą Was nieco drażnić.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

a_monika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s