.RECENZJE · Wyd. YA!

\Przedpremierowo/ „Alan Cole nie jest tchórzem” Eric Bell

Premiera 19-09-2018

40820660_902823879908237_4859651776258768896_n.png

Autor: Eric Bell
Tytuł: Alan Cole nie jest tchórzem
Tytuł oryginału: Alan Cole Is Not a Coward
Cykl: Alan Cole nie jest tchórzem #1
Wydawnictwo: YA!
Liczba stron: 256

Szkoła średnia jest sprawdzianem dla każdego, zwłaszcza jeśli nie chcesz rzucać się w oczy. Tym trudniejszy staje się twój los, jeśli musisz ukrywać się przed starszym bratem, który odkrywa twój największy sekret.
Brat Alana, Nathan, rzuca mu wyzwanie. Rozpoczyna się gra Cole vs. Cole, a każde z siedmiu zadań wydaje się prawie niemożliwe do wykonania. Czym są jednak owe zadania, jeśli nie można przeciwstawić się okrutnemu bratu i uciec przed gniewem wymagającego ojca? A najtrudniejsze ze wszystkich jest to, by nie pozwolić pewnemu uroczemu chłopakowi dowiedzieć się, że jest obiektem gorących uczuć.
Alan Cole nie jest tchórzem i jeszcze udowodni wszystkim, na co go stać!

Mam sentyment do powieści, które nawiązują do tematyki LBGT, oczywiście pod warunkiem, że są to sensowne książki, które coś sobą reprezentują. Różnie bywa z jakością takich pozycji, niemniej Alan Cole nie jest tchórzem plasuje się w tabelce po stronie tych, które warto przeczytać.

Powieść Erica Bella wciąga od pierwszych stron, trzymając w przyjemnym napięciu do samego końca. Książkę czyta się szybko, fabuła jest dość dynamiczna i pełna mniejszych i większych zaskoczeń. Jak na 250 stron jest niezwykle treściwa i wypełniona emocjami oraz przekazem, który przemówi do każdego czytelnika.

Czytając, miałam wrażenie, że w powieści ścierają się dwa (dominujące) wątki – LBGT oraz rywalizacja braci o względy ojca i poczucie docenienia z jego strony. Kolejny, im towarzyszący, to obraz rodziny – ten na pokaz i ten prawdziwy. Aż dziw, że udało się Ericowi Bellowi zgrać to wszystko i stworzyć tak fantastyczną opowieść, która daje pole dla każdego z wyżej wspomnianych wątków, wyciskając z nich wszystko, co istotne.

Eric Bell ma niezwykle lekkie piórko, które sprawia, że książkę czyta się jednym tchem, pochłaniając słowo za słowem. Zręcznie odmalowuje bardzo realistyczne obrazy zachowań nastolatków – agresję Nathana, wywołaną poczuciem bycia gorszym i niekochanym, strach i obawy Alana dotyczące jego orientacji seksualnej i tego, jak zareaguje otoczenia, gdy świat dowie się o tym, że dziewczyny w ogóle go nie interesują, a przynajmniej nie w TYM sensie oraz bezradność i lęk matki chłopców, która robi wszystko to, co wymaga od niej jej małżonek, bez słowa sprzeciwu… oraz obraz ojca tyrana, który w oczach innych ludzi jest niczym kryształ bez skazy, a za zamkniętymi drzwiami na gładkiej strukturze pojawiają się liczne, głębokie, skazy.

Dialogi również zachwycają nie tylko naturalnością, ale przede wszystkim emocjami, jakimi są naładowane. Każda wypowiedź bohaterów oddaje jego aktualny nastrój, ale i charakter.

Bohaterowie zaś wykreowani przez Erica Bella śmiało mogą być członkami społeczności, w jakich żyjemy. Nastolatkowie z krwi i kości, z wadami i zaletami, którzy przeżywają trudny szkolnych realiów, domowych pieleszy oraz przyjaźni. Autentyczność przede wszystkim.

Alan Cole nie jest tchórzem to obowiązkowa pozycja dla fanów powieści z LBGT w tle i powieści młodzieżowych. Niezwykle pouczająca i emocjonująca historia, z której można wyciągnąć wiele wniosków i nauk, o tym, że odmienna orientacja seksualna nie jest powodem do drwin i nie czyni z człowieka odmieńca, a szacunek należy się każdemu.

Niecierpliwie czekam na kontynuacje losów Alana Cole’a.

Gorąco polecam!

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu YA!

a_michalina

Jedna myśl na temat “\Przedpremierowo/ „Alan Cole nie jest tchórzem” Eric Bell

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s