.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

\Przedpremierowo/ „Czego nie powiedziałam” Małgorzata Garkowska /Patronat\

Premiera 17-09-2018

Bez_tytułu_1kkk
Autor: Małgorzata Garkowska
Tytuł: Czego nie powiedziałam
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 300

Jak grom z jasnego nieba. Tak wyglądało pierwsze spotkanie Emilii i Roberta. Ona, niepewna siebie młoda kobieta, i on, przebojowy mężczyzna, zaradny i zdecydowany. Wydaje się, że do pełni szczęścia niczego im nie brakuje. Albo prawie niczego…
Marzenie Roberta rodzi kłamstwo, kłamstwo budzi demony przeszłości. Emilia wraca wspomnieniami do czasów, gdy była nastolatką. Zakochaną nastolatką. Dla miłości gotową zrobić wszystko. Nie wiedziała jednak, jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić…

Spotkamy się przypadkiem było moim pierwszym spotkaniem z twórczością autorki, po którym wiedziałam, że sięgnę po każdą kolejną w ciemno. Czego nie powiedziałam zaintrygowało mnie opisem, a oczarowało treścią…

Trzecia w dorobku autorki powieść wciąga od pierwszej strony i do samego końca trzyma w swoich objęciach, chce się bowiem poznać zakończenie tej słodko-gorzkiej historii. Małgorzata Garkowska snuje swoją opowieść nieśpiesznym tempem, które nadaje tej powieści niebywałego uroki i czaru, ciężko oderwać się od historii Emilii i Roberta, póki nie pozna się finału, a i wówczas czuje się pewien niedosyt zabarwiony smakiem różowej waty cukrowej.

Małgorzata Garkowska stworzyła nietuzinkową historię, która wywołuje wiele emocji, mocnych, momentami sprzecznych, które niczym przejażdżka rollercoasterem, to maleją, to wzrastają, a czasami się zapętlają, wymuszając na czytelniku chwilę refleksji.
Autorka porusza trudną tematykę, jaką jest bezpłodność, której przyczyna związana jest z nieodwracalnym uszkodzeniem narządów rozrodczych kobiety i co za tym idzie, strachem przed utratą partnera ze względu na „bycie wybrakowaną”, jak postrzegają siebie kobiety, które przez jeden błąd z przeszłości, niekoniecznie swój, zostają pozbawione możliwości na to, by móc w przyszłości nosić dziecko pod swoim sercem.

Czego nie powiedziałam to także opowieść o żalu, jaki człowiek potrafi nosić w sercu, z powodu wyrządzonych krzywd, który trwa latami i sztuce wybaczania, która jest jedną z najtrudniejszych. Pytanie, czy Emilia pogodziła się z przeszłością, na tyle, by wybaczyć tym, którzy skrzywdzili ją najbardziej?

Książka ta napisana jest w taki sposób, że czyta się ją szybko, czasami może za szybko, pomimo wrażenia, że cała opowieść dzieje się powoli. Autorka ma lekkie piórko i umiejętność wplatania emocji w wydarzenia, które kreuje z iście mistrzowskim wyczuciem. Małgorzata Garkowska bawi się słowem, tworząc niezapomniane opisy miejsc i wydarzeń, które niemal wizualizują się przed oczami, a dialogi prezentują się bardzo naturalnie, przez co historia Emilii i Roberta, staje się jeszcze bliższa czytelnikowi.

Postaci wykreowani przez autorkę są bardzo rzeczywiste, zupełnie jakby żyli tuż obok i zostali zgrabnie opisani. Są zwykłymi ludźmi, którzy mają wady i zalety, gorsze i lepsze dni. Na pierwszy rzut oka zwyczajni, ale gdy bliżej im się przyjrzymy widać znacznie więcej. Postać głównej bohaterki wywołuje sprzeczne uczucia, ponieważ z jednej strony można zrozumieć jej zachowanie i obawy, jakie skrywało jej serce, z drugiej śmiało można powiedzieć, że to, co działo się między nią i Robertem, że to jej wina i zasłużyła sobie na to, ale… Pozostaje „ale”, które ciężko ocenić, gdy nie jest się na miejscu osoby, której dana sytuacja dotyczy. Zatem sami będziecie musieli ocenić Emilię, a może i siebie?

Czego nie powiedziałam to lektura, która zapewni Wam wiele emocji, bardzo różnych, to książka, która zapewni kilka przyjemnie spędzonych godzin i zapadnie w pamięć, z powodu podjętej tematyki. Poznajcie Emilię i jej historię, która mogła wydarzyć się naprawdę. Małgorzata Garkowska zachwyca po raz kolejny!

Z chęcią obejrzałabym ekranizację tej historii! ❤

Gorąco polecam!

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

a_michalina

2 myśli na temat “\Przedpremierowo/ „Czego nie powiedziałam” Małgorzata Garkowska /Patronat\

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s