.RECENZJE · Wyd. Znak

„Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat” Małgorzata Ceremuga

40410006_1068785349950369_6126208426071556096_n

Autor: Małgorzata Ceremuga
Tytuł: Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Liczba stron: 224
Czy wiecie, co łączy Jackie Kennedy, założycieli Google’a, Beyonce oraz księcia Williama? Fakt, że zostali wychowani zgodnie z metodą Montessori. A to dało im radość odkrywania świata, kreatywność i nieszablonowe myślenie.
Metoda Montessori pozwala skutecznie i całościowo rozwinąć potencjał dziecka. Dzięki niej dzieci rozbudzą swoją ciekawość i koncentrację. Nauczą się samodzielności, odpowiedzialności, empatii oraz współpracy w grupie. Dodatkowo, będą miały większą szansę na sukces i  może kiedyś dołączą do licznego grona ludzi, którym metoda Montessori pozwoliła w pełni rozwinąć swoje możliwości.

Nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon ukazała się publikacja autorstwa Małgorzatu Ceremugi, która przybliża Metodę Montessori. Już na wstępie zaznaczę, że ten tytuł to zaledwie wstęp, bądź zarys tej metody. Autorka skrótowo, acz przejrzyście, wyjaśnia, kto jest jej autorem, na jakich obszarach rozwoju się skupia, co daje oraz kiedy przywędrowała do Polski. Minimum, które może zachęcić niejedną osobę do zgłębienia tematu i sięgnięcia po odpowiednią literaturę w celu poszerzenia wiedzy lub sprawdzenia strony Polskiego Instytutu Montessori, bądź odwiedzenie siedziby, która to znajduje się w Warszawie (www.montessori.info.pl).

Książka podzielona jest na 5 „części”, w których znajdują się zadania i wskazówki, mające na celu rozwijanie różnych umiejętności u dziecka. Publikacja ta przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-7 lat), zatem część zadać dzieci mogą wykonywać same, inne przy pomocy rodzica bądź opiekuna.
1. Życie codzienne
2. Zmysły, kształty i kolory
3. Język
4. Matematyka
5. Kosmos
Każda „część” opatrzona jest krótkim wstępem, w którym Małgorzata Ceremuga objaśnia, na co zwracać uwagę w czasie ćwiczenia umiejętności dziecka.

Montessori dla każdego to w znacznej części karty pracy, które można wykorzystać bezpośrednio lub po uprzednim skserowaniu wybranych stron. Zadnia są zróżnicowane pod względem trudności, więc każdy znajdzie coś dla siebie i swojego dziecka. Poza tym można traktować je jako bazy, na których podstawie można stworzyć nowe zadania lub podnieść ich trudność.
Nie obędziecie się bez całej masy przyborów, takich jak nożyczki, klej, piasek (bądź kasza), plastelina (albo kredki) i… dziecięcej kreatywności.
Dziecko będzie mogło ćwiczyć rozpoznawanie i nazywanie kolorów i kształtów i faktur. Spostrzegawczość również zostanie wystawiona na próbę i to nie jedną.

Autorka postarała się o przygotowanie kart do nauki pisania liter i liczb. Z literami miałam pewien problem – brakło mi „alternatywnych wersji” „b, p, s”. Natomiast dużym plusem jest to, że litery są opatrzone strzałkami, tak by ułatwić ich kreślenie. W tej książce znajdziecie również miejsce na naukę piania prostych słów („kot, dom, lis, itd.) oraz uzupełnienie historyjki trzyliterowymi słowami, które dziecko poznało na wcześniejszych stronach.

Starsze dzieci będą mogły zmierzyć się z Układem Słonecznym, kontynentami oraz wybranymi państwami, jednakże znajomość nazw państw i ich flag można rozszerzać we własnym zakresie. Dodatkowo starsze będzie miało okazje zaznajomić się z charakterystycznymi zwierzętami poszczególnych kontynentów oraz poznać bliżej faunę i florę Polski.

Jednak tak, jak już wspomniałam publikacja autorstwa Małgorzaty Ceremugi jest wstępem do Metody Montessori i to od Was zależy, czy będziecie chcieli ją poznać, a następnie poszerzyć swoja wiedzę o niej i być może wprowadzić ją w życie.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Znak Emotikon.

Pssst… Tutaj znajdziecie kilka zdjęć… KLIK

a_michalina

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s