.WYWIAD

Autorski cykl wakacyjny: Monika Hołyk-Arora

Monika Hołyk-Arora wydała dotychczas 15 powieści (m.in. Jestem Tobą, Znamię Pytii, Kryzysowy plan życiowy, Spisek Bogów), przewodnik Pucked dla początkujących oraz poradnik Układanka szczęścia oraz 2 opowiadania (Jesień w kolorze miłości, Jak pies z kotem…). Aktualnie autorka pracuje nad wydaniem kolejnej powieści w bardzo orientalnym klimacie. Więcej informacji znajdziecie na jej stronie autorskiej www.monikaholykarora.pl

zawijas

1.Kiedy jest najlepszy czas dla pisarza na odpoczynek? Letnie wakacje, a może ferie zimowe?
Nie uznaję czegoś takiego jak odpoczynek od pisania. Nie piszę tylko wtedy, gdy nie pozwalają mi na to obowiązki zawodowe. Na każdy wyjazd zabieram ze sobą notatnik, który zawsze mam pod ręką. W ten sposób nie uciekają mi luźne sceny czy pomysły, a czasami wręcz całe historie, które czekają na swoją kolej przelania ich na ekran laptopa. W ten sposób powstała między innymi „Cena za miłość” i „Sześć rajskich nocy”. Druga z tych powieści w znacznej mierze została spisana w czasie lotów samolotem właśnie na wyjazd wakacyjny. Jeśli zaś chodzi o drugą część pytania: nie jest ważne czy to lato, czy to zima, ważne aby było ciepło!
.
2. Gdzie chciałaby Pani spędzić swoje wymarzone wakacje?
Nieważne gdzie, ważne z kim! Z grupą sprawdzonych przyjaciół lub też z wyjątkową osobą, nawet krótki wyjazd za miasto może stać się piękniejszą wyprawą niż tydzień na Fidżi. Wiele miejsc na świecie lubię ze względu na ludzi, których tam poznałam i wspomnienia, które się z nimi wiążą… Nieustannie wracam do Turcji, nawet jeśli mam się tam pojawić jedynie na kilka godzin.
.
3. Jakie 3 książki zabiera Pani ze sobą na wakacje?
Przewodnik po miejscu do którego jadę (ze względu na swój zawód źle czuję się nie wiedząc „wszystkiego” o miejscu, które odwiedzam, a skarbnicą wiadomości jest oczywiście dobry przewodnik). Jedną powieść w języku obcym – z reguł jest to jakiś skandynawski kryminał. W ten sposób nie czuję się winna, iż zapominam o języku szwedzkim, którego nauka zajęła mi sporo czasu i ćwiczę stale swoje umiejętności. Aktualnie czytam wieczorami Jo Nesbo „Polis” . W torbie znajduje się też jakiś lekki romans, który można przekartkować, jeśli zostanę zmuszona do bezczynnego leżenia na leżaku.
.
4. Jakie 3 książki poleciłaby Pani swoim czytelnikom na okres wakacyjny? ( nie można podać książki swojego autorstwa 😉 )
Nie czytam z reguły „lekkich” powieści, po które tak chętnie sięgamy w czasie wakacji. Jeśli ktoś nie czytał jeszcze książek autorstwa Camilli Lackberg, to z pewnością poleciłabym „Księżniczkę z Lodu”, po resztę pewnie sami sięgną. Z niecierpliwością czekam na powieść „Hashtag” autorstwa R. Mroza, dlatego też umieszczam ją na tej liście. Ostatnią książką będzie „Arthur: The dog who crossed the jungle to find a home”, autorstwa Mikeala Lindnorda. Nie wiem czy tytuł ten został przetłumaczony na polski, ale jeśli tylko jesteście miłośnikami zwierząt i wzruszających historii z życia wziętych powinniście poznać opowieść o poświęceniu, miłości i miłości do sportu.
.
5. Gdyby znalazła się Pani na bezludnej wyspie, co chciałaby Pani mieć ze sobą? (max. 5 rzeczy)
Tylko 5? Zastrzegam, nie wliczam w to ubrań! Zabieram hamak (w końcu trzeba gdzieś spać), najgrubszy notatnik jaki tylko można znaleźć, długopis, oraz jak dla mnie pasjonujący„Słownik symboli” W. Kopalińskiego. To wystarczyłoby mi do szczęścia.
.
6. Preferuje Pani wylegiwanie się na plaży, czy aktywny wypoczynek?
Po dziesięciu minutach leżenia na plaży zaczynam myśleć, gdzie mogłabym pójść i co mogłabym zrobić. Nie umiem bezczynnie leżeć i cieszyć się słońcem. Wolę wędrówki, zwiedzanie zakamarków i odszukiwanie ścieżek na które nie wkroczyła jeszcze turystyka masowa. To właśnie z takich miejsc przywożę najpiękniejsze wspomnienia i najśmieszniejsze anegdoty, które później opowiadam przyjaciołom.
.
7. Z bohaterami z jakiej książki chciałaby Pani spędzić wakacje?
Nie lubię się nudzić, dlatego muszą to być osoby, które zapewnią mi niezapomniane wrażenia. Na pewno chętnie spędziłabym wakacje z Robertem Langdonem z serii napisanej przez Dana Browna. Interesuję się wieloma kulturami i religiami, zaś symbole to coś, co zaczyna odgrywać ważną rolę w książkach, które powoli planuję… I te podróże! Na pewno trafiłabym w jakieś wyjątkowe miejsce!

Jeśli z jakiegoś powodu słynny profesor Harvarda byłby nieobecny, wybrałabym bohaterów serii stworzonej przez wspomnianego już Remigiusza Mroza. Jestem pewna, że Chyłka, Zordon i Kormak uczyniliby moje wakacje niezapomnianymi!
.
.
Dopisz skojarzenia letnio-wakacyjne do:
Wyjazd
Adrenalina
Karimata
Amos (antyczne ruiny w Turcji, które uwielbiam)
Ciepło
Jedzenie
Ekscytacja

Serdecznie dziękuję autorce za poświęcony czas i udział w wakacyjnej edytcji miniwywiadów.

      

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s