.RECENZJE · Wyd. Nasza Księgarnia

„Na roześmianym niebie” Michelle Cuevas

35628599_2022443881118818_4308485812938342400_n

Autor: Michelle Cuevas
Tytuł: Na roześmianym niebie
Tytuł oryginału: Beyond the Laughing Sky
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 176

Dziesięcioletni Nashville czuje, że nie należy do swojej rodziny, miasta czy nawet tego świata. Wykluł się z jajka znalezionego przez ojca na chodniku i wyrósł na ni to chłopca, ni to ptaka. Mimo że otaczają go kochające osoby, pragnie dołączyć do ptaków szybujących po niebie. Problem w tym, że nie ma skrzydeł, zatem jego marzenie nie może się spełnić…

Zastanawiałam się długo, jak ugryźć tę recenzję (tudzież opinię, jak kto woli), Na roześmianym niebie bowiem to nietuzinkowa pozycja w dziale książek dla dzieci. Porusza ważne i trudne problemy, z którymi boryka się wiele dzieci, ale i wielu dorosłych.

Zabierając się za tę pozycję, nie nastawiajcie się na szybką i dynamiczną akcję, która porywa niczym nurt rzeki. Michelle Cuevas snuje nieśpieszną, wpadającą w melancholijne nuty historię, która szarpie za struny, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia lub zgrabnie udawało nam się je ukryć. Do czasu. Do chwili przeczytania Na roześmianym niebie.

Pomimo iż cała historia utrzymana jest w nieco baśniowym klimacie i ma się wrażenie, że czas zwalnia, to historię Nashville’a czyta się bardzo szybko, pochłaniając stronę po stronie. To raptem 176 stron, ale jakich! Zapewniam, że po przeczytaniu tej książki nic już nie będzie takie samo.

Autorka porusza ogrom problemów, z jakimi borykają się dzieci. Przede wszystkim odmalowuje obraz inności i jej postrzegania w świecie. Inność budzi bowiem ciekawość, często wytykana jest palcami, wzbudza także wiele negatywnych reakcji, które miej lub bardziej przybierają na sile. Jak zwykle zależy od „przypadku”. Inność to pytania i próby znormalnienia jej, by nie rzucała się w oczy, by taki ktoś był taki, jak wszyscy. Ale to także obraz tego, że inność może liczyć na akceptację, wsparcie, zrozumienie i całe hektolitry miłości. Bo czy to się komuś podoba, czy nie, o wartości człowieka nie stanowi to, jak wygląda, tylko to, co ma w sercu i głowie.

Na roześmianym niebie to także opowieść o tym, że nie ma rzeczy niemożliwych, że można osiągnąć wszystko, chociaż nie zawsze jest łatwo. To opowieść o sile wiary, która potrafi przenosić góry.

Michelle Cuevas ma lekkie piórko, które przypadnie do gustu dużym i małym czytelnikom. Proste zdania (i w przypadku tej publikacji duża czcionka) sprawiają, że dzieci nie będą miały problemu ze zrozumieniem i czytaniem. Plastyczny język pobudza wyobraźnię, tworząc w głowie wyraźne obrazy tego, co autorka opisuje na kartach tej książki.
W książce zachowana jest równowaga między dialogami i opisami, zatem lektura jest o wiele przyjemniejsza.

Bohaterowie Na roześmianym niebie to postaci nietuzinkowe. Przyznam szczerze, że do tej pory mam dość mieszane uczucia względem większości. Zakładam, że miała w tym swój cel Michelle Cuevas, zmusza to bowiem do refleksji i zastanowienia się nad wieloma aspektami.

Na roześmianym niebie to powieść, którą każdy z Was powinien chociaż raz przeczytać, niezależnie czy ma 10, czy 30 lat. Ta książka ma w sobie coś wyjątkowe, co nie pozwoli Wam o niej zapomnieć, zaraz po tym, jak odłożycie ją na półkę. Ta historia będzie w Was żyła i być może zmieni wasze patrzenie na otaczający Was świat.

Gorąco polecam!

Recenzja napisana w ramach współpracy z portalem DużeKa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s