.RECENZJE · Wyd. Nasza Księgarnia

„Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie” Kelsey Oseid

34364105_2002474579782415_1700705945685852160_n

Autor: Kelsey Oseid
Tytuł: Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie
Tytuł oryginału: What We See in the Stars: An Illustrated Tour of the Night Sky
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 160

Czy to za sprawą gwiazd, które bajecznie mienią się na nieboskłonie, pozwalając ponieść się wyobraźni lub odnaleźć drogę do domu, czy też chęci odkrycia tego, co znajduje się tam wysoko, poza zasięgiem wzroku, od wieków nocne niebo fascynowało gatunek ludzki.
I choć od czasów Ptolemeusza dowiedzieliśmy się wielu rzeczy na temat tego, co znajduję się nad nami, poznaliśmy układy gwiazd, Układ Słoneczny, Drogę Mleczną itd. to nadal KOSMOS ma dla nas wiele zagadek i tajemnic, które być może kiedyś odkryjemy.

Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie zawiera w sobie sporo faktów z dziedziny astronomii, które autorka przedstawiła i wyjaśniła w najprostszy sposób, tak by każdy był w stanie zrozumieć terminologie z tej dziedziny wiedzy. Kelsey Oseid wprowadza nas w magiczny świat gwiazdozbiorów, ciał niebieskich i związanych z nimi mitów i legend, które towarzyszyły ludzkości o zarania.
Poznajemy osiemdziesiąt osiem konstelacji, które różnią się wielkością i jasnością oraz posiadają niesamowite nazwy. Dwanaście z nich na pewno znacie, pokrywają się bowiem ze znakami zodiaku, wielu z Was będzie również w stanie wskazać Wielką Niedźwiedzicę.
Poznacie mechanizm powstania zaćmienia Słońca i Księżyca oraz ciekawostki na temat tych dwóch niezwykle ważnych dla Ziemi ciał niebieskich, ale to nie cała wiedza o nich. 🙂
Autorka przybliża nam również planety Układu Słonecznego.

Co jakiś czas niektórzy mają szczęście oglądać spadające gwiazdy, a w fachowym języku deszcz meteorów. Zjawisko to występuje w ciągu roku kilkukrotnie, niemniej „spadające gwiazdy” pojawiają się w różnych częściach globu, stąd nie wszystkie możemy obserwować „osobiście”.
Poznacie także różnicę między meteoroidem, meteorem, a meteorytem, bo wydawać by się mogło, że to jedno i to samo, ale nie jest to prawdą, każde z nich to zupełnie coś innego.

O gwiazdach i Kosmosie można by pisać wiele, w końcu to temat rzeka, co rusz pojawia się coś do udowodnienia, zaprzeczenia, wyjaśnienia i poznania. Naukowcy głowią się i ciągle próbują zajrzeć dalej, licząc, że gdzieś tam hen daleko (a może całkiem niedaleko) uda się odkryć jakąś formę życia i raz na zawsze odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie nie jesteśmy sami we Wszechświecie… ale wracając do Ilustrowanego przewodnika po nocnym niebie Kelsey Oseid… ta książka to niewątpliwie skarbnica wiedzy, podstawowej, o tym, co znajduje się nad naszymi głowami, o tym, dlaczego jedne gwiazdy świecą mocniej, inne są prawie niewidoczne, dlaczego księżyc bywa czerwony i z czego są zbudowane planety te blisko nas i daleko… a wszystko to otulone jest przepięknymi ilustracjami, które pozwalają odrobinkę pomarzyć, troszkę sobie wyobrazić i sporo przyswoić… i choć czterolatek nie jest odbiorcą, do którego skierowana jest ta pozycja, po nią bowiem powinno sięgnąć starsze dziecko, to zachwycony był szatą graficzną… ale powiem Wam w sekrecie, że dorośli będą dużo bardziej nią zachwyceni… wtedy, kiedy my byliśmy mali, takich cudów nie było – mam tu na myśli książkę, bo gwiazdy były zawsze, są i będą, tak długo aż się nie wypalą…

Gorąco polecam!

Recenzja napisana w ramach współpracy z portalem Papierowy Pies.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s