.RECENZJE · Wyd. Poradnia K

„Nieodgadniony” Maureen Johnson

33382018_1991849650844908_8437268192757284864_n

Autor: Maureen Johnson
Tytuł: Nieodgadniony
Tytuł oryginału:
Truly Devious
Cykl: Truly Devious #1`
Wydawnictwo: Poradnia K
Liczba stron: 448

Coś złego dzieje się na Ellingham Academy: studiują tam najzdolniejsi młodzi Amerykanie, myśliciele, wynalazcy, artyści, marzyciele, wszyscy ci, którzy zmienią świat. Szkołę założył filantrop Edward J. Ellingham, w latach 20. w Vermoncie. Dziesięć lat później jego żona i dziecko zostały porwane i zamordowane, co szybko zostało okrzyknięte zbrodnią stulecia. Ellingham poświęcił wszystko, aby znaleźć mordercę, także własne życie. Teraz naukę w szkole zaczyna Stevie, która zamierza rozwikłać zagadkę zbrodni.

Pierwszy raz od dłuższego czasu w moje ręce wpadła powieść, kryminał, który od samego początku do końca czytałam nieomal z zapartym tchem. Pikanterii dodaje fakt, że to kryminał młodzieżowy, a więc zupełna nowość w moim dorobku czytelniczym… 😉 Pytanie, co będzie dalej…

Nieodgadnionego czyta się nadspodziewanie szybko, historia co prawda nie porywa w klasycznym znaczeniu tego słowa, niemniej ma w sobie to coś, co sprawia, że pomimo wolniejszych (czyt. nieco nudniejszych) momentów czytelnik nie ma ochoty rozstać się z książką, za to niecierpliwie oczekuje, by akcja znów nabrała rumieńców.
Książka ma niewątpliwie swój urok i magnetyzm, którymi wchłania czytelnika w wir wydarzeń. Ogromnym plusem jest to, że każdorazowe rozstanie się z książką i powrót do lektury wygląda tak, jak oglądanie filmu, który w niedogodnym dla nas momencie stopujemy, by po jakimś czasie kontynuować, nie tracąc w międzyczasie nastroju i wątku. Genialnie!

Autorka ma niesamowicie lekkie pióro, a plastyczność języka, jakim odmalowuje historię Nieodgadnionego, zachwyca. Czytając, jest się w środku wydarzeń, podąża się za uczniami akademii, uczestnicząc w ich życiu tam, w Akademii. Do tego dochodzą płynne, młodzieżowe dialogi, które w całości oddają młodzieżowego ducha.

Bohaterowie wykreowani przez autorkę są wiarygodni, całkowicie młodzieżowi i młodzieżowo irytujący. Nastolatkowie z wadami i zaletami, choć podobno z niezwykłymi talentami, o których można by polemizować, tzn. o talencie jako takim 🙂
Główna bohaterka jest urocza i bystra, co prawda zakompleksiona, ale w tym wieku (i nie tylko|) TAKIE kompleksy to norma, a ta jej fascynacja zbrodniami… Urocza osóbka, którą z pewnością polubicie.

Nieodgadniony to dopiero wstęp do trylogii Truly Devious, zatem Ci nieprzekonani, winni dać szansę kolejnej części, w tej bowiem autorka stopniuje napięcie i rozwój „śledztwa” prowadzonego przez główną bohaterkę, a i zakończenie tego tomu… no cóż, chciałoby się rzec „dlaczego w takim momencie?”

Nie pozostaje zatem nic innego, jak (nie)cierpliwie oczekiwać publikacji kontynuacji. Ja czekam.

Recenzja napisana w ramach współpracy z portalem Papierowy Pies.