.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

/Przedpremierowo/„Czas gniazdowania” Dorota Pasek /Patronat

czas gnaizdowania

Autor: Dorota Pasek
Tytuł: Czas gniazdowania
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 336

Sara ma trzy domy. W jednym mieszka. Do drugiego ucieka w chwilach rozpaczy. O trzecim marzy. Na wprost łóżka Sary wisi ślubna sukienka, której już nigdy nie włoży. Spokojne życie wiejskiej nauczycielki ma po raz kolejny runąć w gruzach, kiedy do jednego z jej domów wprowadza się Grzegorz.

Życie jest pełne niespodzianek, daje i odbiera, zaskakuje… Ile zatem albo czego, potrzeba by odmienić czyjś los? Dorota Pasek fenomenalnie odmalowała obraz przewrotności losu, tego, że wystarczy chwila albo osoba, by karta się odwróciła, a życie nabrało kolorów, w dalszym ciągu nie przestając zaskakiwać.


Początek Czasu gniazdowania odrobinę mnie wystraszył. Słownictwo i sceneria…. hmm… miałam co najmniej mieszane uczucia, co do tego, co znajdę na kolejnych stronach, autorka bowiem z przytupem rozpoczyna swoją książkę, nie szczędząc naszym oczom słów z wulgarnych erotyków. Niemniej ta dzikość szybko ustępuje miejsca delikatności i odrobiny bajkowości, które niczym puchowa kołdra otaczają nas ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa, sprawiając, że ostatnią rzeczą i jakiej jesteśmy w stanie myśleć, jest opuszczenie tego azylu. Historia Sary i Grzegorza jest w pewnym sensie tym azylem, jakiego łaknie się na co dzień, bo pozwala oderwać się od tego, co wokół nas, subtelnie wciągając w wir wydarzeń, z którymi żal się rozstawać choćby na sekundę.

Dorota Pasek ma niebywale lekkie pióro, od którego emanuje ciepło, które sprawia, że chce się więcej i więcej… Przepiękne opisy, skrojone tak, że wyobraźnia sama podsuwa obrazy miejsc, od których nie sposób oderwać mentalnego wzroku. Czuć każdy zapach, każdą emocję, nieomal słychać głosy bohaterów Czasu gniazdowania, ta książka ma po prostu niebywały magnetyzm. Cudeńko.

Autorka sprawnie buduje napięcie, które zaintryguje niejednego czytelnika, aura bowiem jaka dzięki temu otacza książkę, sprawia, że serduszko zaczyna bić mocniej, a każda kolejna strona staje bardziej emocjonująca i zaskakująca.
Do tego książkę czyta się niebywale szybko, czerpiąc przyjemność garściami. Autorce udało się zachować równowagę między opisami i dialogami. Te pierwsze, jak już wspomniałam, aktywują wyobraźnię do intensywnych działań, dialogi zaś są bardzo naturalne, co dodaje książce wiarygodności.

Bohaterowie wykreowani przez Dorotę Pasek są zwyczajni i jednocześnie wyjątkowi. Wzbudzają niewątpliwie sympatię, nie sposób bowiem ich nie polubić. Autorce udało się uchwycić ich naturalne oblicze, przez co stają się bliżsi czytelnikowi, czyniąc z nich ludzie takich, jak my. Z wadami i zaletami, problemami, których nie da się w życiu uniknąć. Ludzi na zakrętach, przed którymi czas wyborów, których konsekwencje będzie trzeba ponieść prędzej, czy później.

Czas gniazdowanie to niezwykła historia o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, o pragnieniu bycia kochanym, o poszukiwaniu miłości w najczystszej postaci. Opowieść o ludziach zagubionych, którzy chcąc odnaleźć siebie i wewnętrzny spokój. Powieść pełna emocji, pięknych widoków i ludzi, których chciałoby się spotkać naprawdę.

Gorąco polecam!!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Zysk i S- ka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s