.RECENZJE · Wyd. Novae Res

„Mroczny układ” Dawid Waszak


Autor: Dawid Waszak
Tytuł: Mroczny układ
Cykl: Jarocin #2
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 350

Każdy miewa w swoim życiu momenty, które trwają wiecznie. Sekundy ciągną się godzinami. Doświadczamy wtedy najgorszych uczuć, jakie można sobie wyobrazić. Pragniemy, aby minęły w mgnieniu oka, ale mózg nie pozwala nam zapomnieć o żadnym szczególe. Najgorsze chwile Kacpra Zborowskiego zaczęły się, kiedy miał sześć lat i trafił do domu dziecka. Choć dziś jest dorosły i wyrwał się z tamtego piekła, wspomnienie koszmaru wraca regularnie. Do Jarocina, swojego rodzinnego miasta, przyjeżdża z nadzieją na odzyskanie dawnej harmonii, a tymczasem wpada w szambo pełne dziwnych tajemnic, intrygi niebezpiecznych ludzi. Kacper nie tylko musi udowodnić, że znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie, ale również rozwikłać zagadkę z przeszłości związaną ze zniknięciem jego ojca.

Po Czerwieni obłędu przyszła pora na kolejny tom cyklu Jarocin. Ponownie wkroczyłam w świat wielkopolskiego miasta, wykreowany przez Dawida Waszaka i była to niezapomniana wycieczka.

Mroczny układ wciągnął mnie w wir wydarzeń już od pierwszej strony. Po prostu utonęłam w akcji i z pasją przewracałam kolejne strony, by poznać zakończenie i rozwikłać uknutą przez autora intrygę. Dawid Waszak umiejętnie poprowadził fabułę, zmuszając czytelnika do kluczenia uliczkami Jarocina, odnajdywania poszlak i gubienia ich w labiryncie wydarzeń i postaci. Ponoć z każdego labiryntu jest jakieś wyjście, w przypadku tej powieści nie jest to takie oczywiste, to bowiem co serwuje na koniec autor, no cóż… otwiera bramy do kolejnego labiryntu i zdaje się, że równie skomplikowanego, acz niezwykle ciekawego i w pewien sposób przyjemnego.

Jak przystało na thriller psychologiczny, dobry thriller psychologiczny, nic nie jest oczywiste. Nawet jeśli takim się wydaje. Dawid Waszak pokazał, że konstruowanie zawiłych powieści to coś, co potrafi robić i to w fenomenalny sposób. Kusi, mami, wciąga i pozwala na odkrywanie tajemnic krok po kroku z niemal dziecięcą fascynacją, a przy tym czuć, że pisanie to dla niego czysta przyjemność i jeszcze większa radość, jeśli czytelnicy bawią się równie dobrze(jeśli nie lepiej 😉 ), jak on.

Pomimo iż to thriller, Dawid Waszak popisał się lekkim piórem, które sprawia, że lektura staje się fascynującą podróżą i możliwością zrelaksowania się z dobrą książką w ręku. Do tego ten dreszczyk emocji i ciarki przebiegające wzdłuż kręgosłupa w niektórych momentach. Czy można chcieć czegoś więcej?

Dawid Waszak świetnie buduje napięcie już od pierwszej strony. Odrobinę je stopniując na kształt sinusoidy, jednak nie dając mu spaść poniżej pewnego poziomu, co sprawia, że od książki nie można się oderwać choćby na chwilę. Opisy są nastrojowe, czasami wzbudzają w czytelniku niepokój, innym razem przyprawiają o szybsze bicie serca i wstrzymany oddech. Mrok spowija tę historię, ciemny, gęsty i fascynujący zarazem.
Opisy oddziałują na wyobraźnię, stając się niemal namacalne. A ich uzupełnieniem są świetnie poprowadzone dialogi, które, uwzględniając gatunek, są naprawdę zacnie skontrowane, wręcz jak wyjęte z filmu o gangsterach podkręcone nutą realności.

Bohaterowie wykreowani przez Dawida Waszaka to z pewnością postaci z krwi i kości, a raczej tuszu i papieru. Wyraziści, może ci „spod ciemniej gwiazdy”odrobinę przeciągnięci, choć z drugiej strony mocny akcent, nawet jeśli nie do końca realny, jest potrzebny. A ta mieszanina, która pojawia się na kartach Mrocznego układu,tworzy spójną, uzupełniającą się całość.

Podsumowując: Mroczny układ to kawałek dobrego thrillera psychologicznego, który wzbudza w czytelniku różnorakie emocje. Lektura szybka i przyjemna,zapewniająca kilka ciekawych godzin i wrażeń. Jeśli macie ochotę na coś mocniejszego i czytaliście Czerwień obłędu, koniecznie sięgnijcie po ten tytuł, a gwarantuje Wam, że niecierpliwie będziecie czekać na kolejny tom.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s