.RECENZJE · Wyd. Novae Res

/Przedpremierowo/ „Pierwszy raz” Agata Czykierda-Grabowska

PREMIERA 04-05-2018

 

czykeirdapierwsyarz

Autor: Agata Czykierda-Grabowska
Tytuł: Pierwszy raz
Cykl: Pierwszy raz #1
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 370

Kuba od zawsze kochał siostrę swojego najlepszego przyjaciela – niestety, bez wzajemności. Piękna i zupełnie nieświadoma jego uczuć Lena byłą zagadką, której nie potrafił rozwikłać.
A ona… poraniona i zatrzaśnięta w pancerzu obojętności, który budowała sobie przez lata, nie chce wpuszczać do swojego świata mężczyzn w obawie przed kolejną traumą.
Pewnego dnia przewrotny los ponownie połączy ze sobą drogi tych dwojga.
W Kubie ze zdwojoną siłą odżywają dawne uczucia, a Lena zaczyna patrzeć na dawnego przyjaciela w sposób, którego sama nie rozumie. Rozpoczynają pełną namiętności grę, w której oboje udają, że łączy ich tylko przyjaźń.
Czy można oddzielić pożądanie od miłości?

Pierwszy raz to czwarta powieść Agaty Czykierdy-Grabowskiej, jaką miałam okazję przeczytać i bynajmniej był to czas stracony. Autorka skradła moje serce powieścią Jak powietrze, a każda kolejna historia utwierdzała mnie w przekonaniu, że zawsze mogę liczyć na co najmniej dobrą lekturę.

Potrzebowałam chwili, by wczytać się w tę historię, jednak czymże jest chwila w porównaniu z wiecznością, tfu, całością? 😉 Początkowe trudności bardzo szybko rekompensuje budowane przez autorkę napięcie historii jako takiej, ale przede wszystkim napięcie w relacji głównych bohaterów, którzy są niczym tancerze tanga, przesyceni emocjami, które są trudne do okiełznania przez nich samych.
Agata Czykierda-Grabowska snuje nieśpieszną historię, która strona po stronie wciąga w wir wydarzeń, może momentami odrobinę przewidywalnych, momentami zaskakującymi, niemniej stanowiących spójną i wyrazistą opowieść.

Bohaterowie wykreowani przez autorkę są bardzo rzeczywiści, naturalni. Z jednej strony można spokojnie powiedzieć, że takiego Kubę, czy Lenę można by spotkać, gdzieś w swoim otoczeniu, co dodaje im wiarygodności i normalności, z drugiej zaś są wyjątkowi, jak każda para autorki. Oboje są zagubieni, choć w różnym stopniu. Oboje są złaknieni prawdziwych, gorących uczuć i o ile Kuba zdaje sobie z tego świetnie sprawę, o tyle Lena potrzebuje czasu, by otworzyć się na pragnienia jej duszy i ciała.

Autorce udało się zachować równowagę między opisami a dialogami. Wszystko wydaje się być stonowane i pomimo ogromu emocji, które autorka starała się wtłoczyć w książkę i w wielu miejscach udało jej się to genialnie, gdzieś po drodze coś ta historia zgubiła. Zabrakło mi czegoś, co ciężko sprecyzować, co wywołałoby ten efekt „wow”, takiej magii, jaka miały poprzednie książki autorki, mimo to historia Kuby i Leny niezmiernie mi się podobała.
Dialogi są przemyślane, naturalne, świetnie oddające charaktery bohaterów.

Spotkałam się z opinią, że tytuł Pierwszy raz kojarzy się jednoznacznie, mam tu na myśli inicjację seksualną. Oczywiście w książce i o tym jest mowa, niemniej pierwszy raz odnosi się tutaj bardziej do doświadczeń jako takich, wszystkiego, co doświadczamy po raz pierwszy, pierwszego „kocham się”, pierwszego zauroczenia, pierwszej miłości… i to zdecydowanie bardziej obrazuje sens tytułu i treść 🙂

Polecam!

 

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Novae Res.