.RECENZJE · Wyd. Widnokrąg

Seria „Co się stało?” Karolina & Hans Lijklema

co się stało2

Tekst i ilustracje: Karolina & Hans Lijklema
Tytuł: Małe wypadki; Straszny bałagan; Wielkie plamy
Seria: Co się stało?
Wydawnictwo: Widnokrąg
Liczba stron: 32; 32; 32

Dzisiaj słów kilka o świetnej serii dla dzieci, którą przygotowało Wydawnictwo Widnokrąg, a mianowicie Co się stało?, czyli plejada dziecięcych przygód, których nie da się nie zauważyć! W skład serii wchodzą trzy książeczki:
Małe wypadki,
Straszny bałagan,
Wielkie plamy,
każda liczy sobie 32 kolorowe strony i mnóstwo sytuacji na nich – mniej lub bardziej groźnych, a i niekiedy zabawnych – choć to chyba zależy od perspektywy, wszak dzieci odnajdują radość i dobrą zabawę tam, gdzie rodzice zaczynają odczuwać stan przedzawałowy.
Każda z książeczek to idealny pretekst, by przedyskutować (wielkie słowo w kontekście dziecka) zagadnienia dotyczące bałaganu, plam i wypadków wszelkiej maści, wszystko to bowiem przytrafia się każdemu z nas, niezależnie czy mamy dwadzieścia siedem lat, cztery, czy osiemdziesiąt albo niespełna dziewięć miesięcy. 🙂

Najważniejsze i jednocześnie najlepsze w publikacjach dla małych dzieci jest to, by przeglądanie takich książek łączyło się zawsze z dobrą zabawą i uśmiechem na twarzy oraz nauką. W przypadku tej serii dzieci będą mogły rozwijać umiejętność wyciągania wniosków, ćwiczyć wyobraźnię oraz umiejętność tworzenia opowieści, logicznych… Na przykładnie mojego czterolatka mogę potwierdzić… po przejrzeniu z nim każdej części (kilkukrotnie) część jego wymyślnych opowieści w kontekście wypadków, bałaganu i non stop brudnych koszulek nabrała ogłady, bo w końcu bałagan sam się nie robi, jogurt na koszulce nie pojawia się, bo pralka nie doprała koszulki albo lodówka próbowała go zjeść, a siniak na pośladku to wynik upadku na drewniany klocek, który zawczasu nie został przez niego wrzucony do pudełka. Krasnoludki i nadprzyrodzone moce nie biorą w tym udziału… chociaż podobno krasnoludki są na świecie… 😉

 

co sie stalo1

Dla dorosłego zapoznanie się z treścią Co się stało? to zaledwie kilka minut. Tekstu bowiem jest niewiele, obrazków za to dużo i to dużych. Dzieci za to będą oczarowane szatą graficzną, ale jeszcze bardziej tym, że skupią na sobie uwagę i będą mogły opowiadać… opowiadać… opowiadać i pytać. Tematów na pewno Wam nie braknie, do omówienia jest wieeeelee zagadnień od potłuczonego wazonu, przez ślady po opaleniźnie na skórze, a na plastrach (które z różnych powodów mamy i tatowie przyklejają swoim pociechom) kończąc. Czujecie tu gdzieś nudę? Nie? To bardzo dobrze… Dzieciom ona nie grozi… Wam Drodzy Rodzice również.

Polecam!

Za egzemplarze dziękuję Wydawnictwu Widnokrąg.

Serie możecie nabyć tutaj: Małe wypadki, Wielkie plamy, Straszny bałagan.