.RECENZJE · Wyd. Initium

/Premierowo/ „Pierwszy róg” Richard Schwartz

pierwsszyrog

Autor: Richard Schwartz
Tytuł: Pierwszy róg
Tytuł oryginału: Das erste horn. Das Geheimnis von Askir 1
Cykl: Tajemnica Askiru #1
Wydawnictwo: Initium
Liczba stron: 496

Wszystko ma swój początek w zasypanej śniegiem gospodzie w górach dalekiej Północy. Stary wojownik Havald, zmęczony życiem i wieczną walką, tajemnicza czarodziejka Leandra, niebezpieczny przywódca bandy łupieżców i mroczna elfka o szczególnych upodobaniach seksualnych. Każde szuka czegoś innego. Każde podąża w inną stronę. Kim są naprawdę? Dokąd zmierzają?
Żadne z nich nie wie, że głęboko pod gospodą krzyżują się prastare linie mocy. Kiedy siarczysty mróz i burza śnieżna odcinają podróżnych od świata, wybucha panika: krwawy mord wskazuje na to, że w pobliżu czai się bestia. Czy Havald i Leandra mogą komuś zaufać? Trop prowadzi do legendarnego królestwa Askiru…

Byłam bardzo sceptycznie nastawiona do tej powieści, niemniej cieszę się, że dałam się na nią namówić. Zdecydowanie jest jeden z lepszych tytułów, na tę chwilę, jakie miałam okazję przeczytać w tym roku, choć nie obyło się bez drobnych… problemów.

Zabierając się za Pierwszy róg, właściwie na nic specjalnego się nie nastawiałam, stąd może rozczarowaniem wielkim nie był początek, który najzwyczajniej w świecie jest nudny. Początkowo niewiele się dzieje, pierwsze rozdziały można bardziej potraktować, jak zapoznanie się, pobieżne, z postaciami, z którymi spędzimy kolejne rozdziały… i godziny. Od momentu, w którym dochodzi do pierwszego „incydentu” w gospodzie, akcja nabiera kolorów i lektura okazuje się coraz ciekawsza, a ciekawość ta wcale nie zostaje zaspokojona na ostatniej stronie. Oj nie, zakończenie rozbudza tę ciekawość jeszcze bardziej…

Richard Schwartz zasadniczo ma lekki styl, książkę bowiem czyta się dość szybko. Autor umiejętnie stopniuje napięcie, przez co historia strona po stronie wciąga czytelnika niczym wir i do samego końca nie pozwala o sobie zapomnieć choćby na chwilę.
Nie można Schwartzowi odmówić również umiejętności czarowania słowem i odmalowywania niezwykle realistycznych obrazów, które w trakcie czytania same wizualizują się w głowie. Konstrukcje zdań i opisy genialnie oddają surowość miejsca, w którym rozgrywa się akcja oraz relacji między bohaterami. Jeśli ktoś z Was gustuje w średniowiecznych klimatach, nie będzie zawiedziony.
Do tego idealnie zbilansowana ilość opisów względem dialogów, któreż to stylizowane są na tamtejsze czasy. Nie może być chyba nić lepszego, prawda?

Postaci wykreowane przez Richarda Schwartza zachwycają swoją oryginalnością i dopracowaniem. Każda z nich bowiem jest na swój sposób wyjątkowa, a główni bohaterowie z pewnością zapadną w pamięć niejednemu fanowi fantasy. Autor dopracował osobiste historie każdej z postaci, dodającym i tym samym głębi oraz podkreślając osobowość każdego z nich.

Pierwszy róg pełen jest szczegółów, które podkręcają klimat powieści. Schwartz dużo uwagi poświęcił drugiemu planowi, a mianowicie legendom i bóstwom, które dodają wyrazistości całej powieści. I oczywiście prowadzenie fabuły – mistrzostwo – lawirowanie między poszczególnymi wątkami, które tworzą spójną, wielowymiarową całość.

Podsumowując: Pierwszy róg to genialny debiut Richarda Schwartza, rozpoczynający cykl Tajemnice Askiru. Fani fantasy przepadną w wirze tajemniczych wydarzeń i zdarzeń, odkrywając wraz z bohaterami to, co skrywa w sobie każdy z nich i miejsce, w którym się znaleźli. Nietuzinkowi bohaterowie, fabuła, która zaskakuje i to nie jeden raz…
Nie będziecie w stanie się oderwać.
Niecierpliwie będziecie oczekiwać kolejnego tomu…
Pora zatem poznać Tajemnice Askiru i wkroczyć w ten magiczny świat.

 

Gorąco polecam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s