.WYWIAD

Autorska WielkaNoc: Dawid Waszak

Autorska WielkaNoc zbliża się ku końcowi, pora więc ujawnić kolejnego autora, który zechciał odpowiedzieć na nasze pytanie. Dzisiaj mam dla Was wywiad z Dawidem Waszakiem autorem m.in. Czerwieni obłędu oraz Mrocznego układy, który to premierę miał 19 lutego tego roku. Jesteście ciekawi, co nam powiedział?

Zapraszam!

zawijas

1. Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Które ze świąt są Panu bliższe?
Straszne trudne pytanie. Boże Narodzenie i Wielkanoc łączą ludzi nawet tych najbardziej zapracowanych. O to właśnie chodzi w świętach, aby poczuć tą magi, która zmiękcza nawet najtwardsze serca i każdy czuje gdzieś w środku, że trzeba pomagać. Chociaż szkoda, że dopiero wtedy rodzi się w nas ogromna potrzeba czynienia dobra innym i pragnienie spędzenia własnie tych chwil z najbliższymi. Świetne jest to, że zapominamy wtedy o wszytkich problemach i liczy się dla nas tylko szczęście bliskich.

Magia? Bardzo możliwe.

Jeśli każdym świętom towarzyszy taka magia, to jak mógłbym wybrać, które jest lepsze? Tak się po prostu nie da!
.
2.Tradycyjnie po Śniadaniu Wielkanocnym w niektórych regionach prezenty przynosi Zajączek. Czy u Pana w domu kultywuje się tę tradycję, czy może też ktoś innych obdarowuje dzieci prezentami?

W moim rodzinnym domu w dalszym ciągu panuje ta tradycja wśród najmłodszych domowników. w moim regionie tradycją jest robienie tak zwanego gniazdka dla zajączka. Dzieciaki przygotowują ozdobny kartonik lub koszyczek do którego wkładane są słodkości, czy tez drobne zabawki. Pamiętam doskonale jak ja oczekiwałem w niecierpliwością na taki upominek i widzę jak z taką samą niecierpliwością czekają na nie teraz inne dzieci.
.
3. Jak Pan wspomina tradycję Lanego Poniedziałku z młodzieńczych lat?
Lany poniedziałem wspominam i dobrze i źle. Wszystko zależało od tego jaka w danym roku była pogoda. Jeśli było ciepło, zabawa była przednia. Goniliśmy się z plastikowymi jajkami na wodę, butelkami, wiadrami. Im więcej wody tym lepiej. Jeśli ktoś został oblany, po chwili taka osoba wracała z większym pojemnikiem na wodę. Gorzej wspominam lata, w których temperatura była znacznie niższa, bo zdarzały się osoby, które były bardziej wytrwałe i mimo niskich temperatur były przygotowane z wodą, która była lodowata.
.
4. Potrawa, której nie może zabraknąć u Pana na wielkanocnym stole to…?
Wielkanoc zawsze kojarzyła mi się z żurkiem z jajkiem, biała kiełbasą podana w tradycyjnym chlebku, dlatego moim zdaniem na wielkanocnym stole koniecznie musi być to danie.
.
5. Jak w Pana domu spędza się Wielkanoc?
Poranek świąteczny zaczyna się standardowo dużą ilością jajek, a co za tym idzie zabójczą dawką cholesterolu na śniadanie. Po śniadaniu oczywiście zwalniamy tempo, ale nie odpoczywamy. Do południa święta u nas to wielkie zamieszanie. Obowiązkowy jest rodzinny obiad i żeby taki powstał, musimy stawić czoła wszystkim przeciwnością, a dokładniej przygotowanie obiadu, w który ja się nie mieszczam. Daję oczywiście poszaleć przy piecu lepszym, a ja skromnie skupiam się na zastawie. Nie wiem czy to opaczność, czy po prostu szczęście, ale zawsze zdążymy z obiadem na czas. To znaczy nie biorąc pod uwagę sytuacji rok temu, gdzie goście musieli pomóc. No i dwa lata temu. Chociaż zastanawiając się, tylko raz nam się udało wyrobić na czas, chociaż to mało ważne, bo w święta nie to się liczy, czy jest stół syto nastawiony. Po obiedzie i rozmowach oczywiście nie politycznych, nie konfliktowych jak przystało na święta bardzo miłych i neutralnych, wychodzę na świeże powietrze. Spacer świąteczny robi wiele dobrego, dla brzucha i ducha.
.
7. Powieści z Bożym Narodzeniem w tle jest wiele, czy zna Pan powieść, której pojawia się Wielkanoc?
Przychodzi mi jedynie na myśl nowa tradycja emitowania Kevina Samego w Domu na Wielkanoc. Może wstyd przyznać, ale pamiętam mnóstwo powieści z Bożym Narodzeniem w tle, ale nie Wielkanocnych.
.
8. Czym zaskoczy Pan swoich czytelników w tym roku? Kiedy możemy spodziewać się kolejnej powieści?
Jeśli chodzi o same pomysły na kolejne powieści, to jest ich sporo. Czy zaskoczę kolejną powieścią w tym roku? Ciężko powiedzieć, bo pracy mam bardzo dużo między innymi z samą promocja Mrocznego Układu. Może nie jestem aż tak wytrwały jak Remigiusz Mróz, albo (bo może w tym tkwi sekret) nie jestem aż tak zorganizowany, bo na dzień dzisiejszy bardzo ciężko jest wydawać trzy książki rocznie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to możliwe, że pokaże się coś na początku 2019 roku. Trzymajcie kciuki.
.
9. A jaką powieść poleciłby Pan swoim czytelnikom w tym szczególnym czasie?
Moim zdaniem w święta warto przeczytać coś lekkiego, więc może warto sięgnąć po Alka Rogozińskiego?
.
.
.
WielkaNocny Quiz:
.
Jeśli palemka to:
1. bazie
2.kupna
3.własnoręcznie robiona
.
WielkaNocny łakoć:
1. czekoladowe jajko
2. cukrowy baranek
3. marcepanowy króliczek
.
Kolor, który kojarzy si
ę z Wielkanocą to:
1. zieleń
2. żółty
3. niebieski
.
Na świątecznym stole:
1. Mazurek
2. Babka
3. Pascha
.
Kwiaty, które kojarzą się z wiosną:
1. forsycja
2. krokusy

3. hiacynty
.
Święta:
1. w domu
2. za granicą
3. nieważne gdzie, ważne z kim
.
Symbol świąt:
1. Kurczaczek
2. Baranek
3. Zajączek
.
Pisanka:
1. ręcznie malowana
2. z naklejkami
3. barwiona barwnikiem

.
.
.

Świąteczne skojarzenia
Do każdej literki dopisz słowo kojarzące się z wiosną/Wielkanocą:
P isanki
I ntegracja rodzinna
S łonecznie
A nioł
N iedziela wielkanocna
K oszyczek
A migurumi wielkanocne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s