.RECENZJE · Wyd. Muza SA

„Digestfood. Dieta na dobre trawienie i przyswajanie tego, co najlepsze” Vanessa Bedjaï-Haddad

digestfood

Autor: Vanessa Bedjaï-Haddad
Tytuł: Digestfood. Dieta na dobre trawienie i przyswajanie tego, co najlepsze
Tytuł oryginału:
Digestfood
Wydawnictwo: MUZA S.A.
Liczba stron: 128

Ostatnimi laty na rynkach wydawniczych na całym świecie pojawiają się książki dotyczące szeroko rozumianego żywienia, jego wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka. Mają one na celu uświadamiać społeczeństwo „jak żyć”, by cieszyć się w pełni życiem.

Wydawnictwo MUZA S.A. wypuściło na rynek książkę Vanessy Bedjaï-Haddad – francuskiej dietetyczki, specjalistki ds. żywienia oraz trenerki w jednym. W Digestfood autorka omawia poszczególne „części” układu trawiennego z naciskiem na sam proces trawienia, czyli co, gdzie jest trawione i przyswajane przez organizm. I tak po zapoznaniu się z naszym układem trawiennym przechodzimy do innych zagadnień. Vanessa Bedjaï-Haddad zarysowuje tematykę alergii i nietolerancji pokarmowych, a także sposoby na radzenie sobie z problemami trawiennymi, m.in. wzdęciami, zgagą i refluksem. Oczywiście nie może zabraknąć informacji o zapotrzebowaniu na makro- i mikroelementy, których brak powoduje bardzo często problemy trawienne.

Vanessa Bedjaï-Haddad każdorazowo podkreśla, że w zdrowe żywienie to przede wszystkim rozsądek. Zatem nie ma konieczności na przechodzenie na restrykcyjną dietę, czy eliminację poszczególnych produktów z naszych dniet (o ile nie zaleci tego lekarz). Autorka przypomina również, że bardzo istotnym jest spożywanie 4-5 posiłków o stałych porach, co nie tylko przekłada się na utrzymanie wagi (lub chudnięcie), ale oddziałuje pozytywnie na układ trawienny i zapobiega nieprzyjemnością z jego strony.

Do tego Vanessa Bedjaï-Haddad dołącza kilkadziesiąt przepisów na lekkie przekąski, dania główne i desery, których zdjęcia zachęcają do natychmiastowego ich przetestowania. Dając tym samym argument ku temu, że lekkie i zdrowe potrawy poza tym, że dostarczą naszym organizmom masę dobrej energii, witamin i składników odżywczych, nadal mogą być smaczne i cieszyć oko każdego z nas.


Podsumowując: Digestfood to książka, która otwiera drzwi do poznania naszego organizmu. Tego, jak funkcjonuje i co możemy zrobić my, by wspomóc jego działania, a tym samym poprawić nasze samopoczucie.
Publikację tę potraktujcie jako wstęp do tematu trawienia i zdrowego żywienia i rozwijajcie go w oparciu o bardziej fachowe publikacje i konsultacje z dietetykami i lekarzami.

Polecam!

Recenzja przygotowana w ramach współpracy z portalem DuzeKa.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s