.RECENZJE · Wyd. Bukowy Las

„Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców” Álvaro Bilbao

mózgdziecka

Autor: Álvaro Bilbao
Tytuł: Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców
Tytuł oryginału:
El cerebro del niño explicado a los padres
Wydawnictwo: Bukowy Las
Liczba stron: 304

Do poradników, czego by one nie dotyczyły, podchodzę zawsze ze sporą rezerwą, a szczególnie do tych, które promowane są jako przewodniki po rodzicielstwie i rozwoju dziecka. Dlaczego? Otóż wielokrotnie już przekonałam się, iż w większości wypadków są one tak dalekie od rzeczywistości, że spokojnie można traktować je niczym powieści science fiction. A do tego znajomość mam, które traktują niektóre z nich [poradników] jak swoistą biblię macierzyństwa… No cóż, takie doświadczenia potrafią skutecznie zniechęcić… do poradników i macierzyństwa.

Zatem do książki Alvara Bilbao podeszłam ze sporą rezerwą. Z jednej strony byłam ciekawa, cóż ciekawego miał do przekazania, z drugiej obawiałam się oklepanych frazesów, które ładnie wyglądają tylko na kartach książki, bo w życiu niespecjalnie mają „wzięcie”.
I tak oto zostałam zaskoczona. Po pierwsze tym, że książkę czyta się nadzwyczaj przyjemnie, nie do końca odbierając ją, jak poradnik. Bardziej jest to, coś na kształt wysłuchiwania monologu fachowca (w końcu Alvaro Bilbao to neuropsycholog i terapeuta), który potrafi zaintrygować słuchacza, cały czas utrzymując jego zainteresowanie. Po drugie Alvaro Bilbao omawiane zagadnienia podpiera przykładami i robi to w taki sposób, że „łapie” się to od razu, szczególnie że wiele przykładów to jego osobiste doświadczenia.

Dużym plusem jest to, że autor nie pisze, że musicie zrobić, to czy tamto, by wspomóc rozwój dziecka. Jak wiadomo od dawna, nakazy przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego (zarówno u dorosłych, jak i dzieci). Alvaro Bilbao sugeruje co zrobić, jak zrobić, by pobudzać mózg dziecka i wspomóc jego rozwój. Przedstawia wachlarz „narzędzi”, jakimi dysponujemy my jako rodzice (i wychowawcy), które pomogą stymulować dziecko. I tak krok po kroku poznajemy sekrety dziecięcego mózgu, które po „wykładach” Alvara Bilbao przestają jawić się, jako coś, z czym nie sposób sobie poradzić.

Największy zaś sekret, choć powinno to być oczywistą oczywistością, jest fakt, iż najlepszym sposobem, by wspomóc rozwój dziecka i jego mózgu jest… zabawa! To w jej trakcie dzieci najlepiej przyswajają informacje, uczą się nowych rzeczy i postrzegania rzeczywistości. Ale by obraz był pełny dziecku potrzebne jest także zaufanie, jakim obdarowują go rodzice oraz empatia.

Podsumowując: Alvaro Bilbao podsuwa nam rodzicom (i wychowawcom) fajną ściągawkę, która pozwoli nam jeszcze lepiej spełnić się w roli przewodnika, jakim jesteśmy dla naszych dzieci. W swojej publikacji autor pokazuje, na czym się skupić i jak wyglądają najczęściej popełniane błędy, które w drodze eliminacji nie tylko wspomogą rozwój naszej pociechy, ale także będą miały wpływ na wzmocnienie relacji dziecko-rodzic. Te kilkadziesiąt rozdziałów potraktujcie jako wskazówki, a nie sztywne wytyczne, wówczas przekonacie się, że uniwersalnego podręcznika „jak wychować/nauczyć dziecko” nie ma, bo wszystko zależy od tego, z jakim maluchem mamy do czynienia…
Zatem czy warto zaopatrzyć się w ten tytuł?

Gorąco polecam!

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las.

Jedna myśl na temat “„Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców” Álvaro Bilbao

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s