.WYWIAD

Wywiad: Małgorzata Garkowska

Małgorzata Garkowska debiutowała w  2016 roku powieścią Układanka z uczuć, a niespełna miesiąc temu swoją premierę miała druga powieść autorki – Spotkamy się przypadkiem. Chcecie wiedzieć, z kim chciałaby stworzyć pisarski duet albo o co poprosiłaby dobrą wróżkę?
Zapraszam!

 

zawijas

 

1. Czy wydanie Układanki z uczuć i Spotkamy się przypadkiem w jakiś sposób zmieniło Pani życie?
Chwilę zastanawiałam się nad tym pytaniem. Powrót do pisania i wydanie pierwszej książki było moim marzeniem. Później różne życiowe zawirowania sprawiły, że znowu przestałam pisać. Dokończenie drugiej książki to był znak, że wracają mi siły, że chcę szukać w życiu radości, więc także sygnał tego, że coś się zmienia.
.
2. Wróćmy na chwilę do wydarzeń z sierpnia 2016 roku, debiutowała Pani wówczas powieścią Układanka z uczuć, czy emocje, które towarzyszyły Pani w tamtym czasie, były porównywalne do tych, gdy na rynku miała ukazać się Pani druga książka – Spotkamy się przypadkiem?
Pisanie traktuję jako hobby. Zobaczyć efekt tego, co lubię robić w postaci książki, którą można wziąć do ręki przynosi mi radość i silne emocje. To się nie zmienia, czy przy pierwszej, czy kolejnej wydanej pozycji. Jest też niepewność jak powieść zostanie przyjęta przez Czytelników.
.

3. Skąd czerpie Pani inspiracje? Jak zrodził się pomysł na Spotkamy się przypadkiem?
Z życia. A raczej z jego różnorodności. Ale nie znaczy to, że opisuję spotkanych ludzi w książkach. Raczej zapamiętuje przyczyny zdarzeń, emocje, widoki – coś co mogę potem przywołać przy pisaniu. Kiedy zaczynam tworzyć powieść spotykam swoich bohaterów w wyobraźni, poznaję ich, daję im historię. Przy Spotkamy się przypadkiem początkiem historii było małe miasto, które może połączyć losy różnych ludzi.
.

4. W Spotkamy się przypadkiem porusza Pani bardzo trudne tematy, jak przemoc domową, czy przemoc w szkole. Czy według Pani do cichej aprobaty tego zjawiska przyczyna się społeczna znieczulica, dlaczego ludzie boją się reagować albo udają, że nie widzą tego, co dzieje się w ich otoczeniu?
Ja myślę, że to się zmienia, że ludzie reagują i chcą pomagać. Tyle, że często nieumiejętnie, bo nadal brakuje nam edukacji. W książce pokazuję dobre chęci, które niekoniecznie wiążą się z dobrymi decyzjami, pokazuję błędy, bo wszyscy je popełniamy. A czasem dzięki spojrzeniu z boku, na postępowanie wymyślonych postaci łatwiej się zastanowić nad daną sytuacją, pomyśleć co można zrobić inaczej.
.
5. Bohaterowie Spotkamy się przypadkiem to ludzie doświadczeni przez życie. Czy w Pani ocenie życiowe porażki częściej motywują ludzi do działania, czy przyczyniają się do kolejnych upadków?
Każdy jest inny, ludzie mają różny próg tego, co są w stanie znieść. Ale też często nie zdajemy sobie sprawy jak postąpimy gdy życie postawi nas przed ważną decyzją i dopiero gdy coś nas dotyka osobiście przekonujemy się ile jesteśmy w stanie wytrzymać. Każda porażka czy zawód jest lekcją i wcześniej czy później wyciągamy z niej wnioski.
.
6. Jaka prywatnie jest Małgorzata Garkowska?
To chyba trzeba zapytać moją rodzinę i przyjaciół. Myślę, że jestem po prostu sobą czy prywatnie czy zawodowo. Nawet gdy przyjmuje określoną rolę (na przykład kierowniczki w pracy) to nadal jestem ja.
.
7. Co według Pani jest największą i najważniejszą wartością w życiu?
Miłość. Ona daje siłę, nadzieję i dobro.
.
8. Gdyby miała Pani okazję napisać książkę w duecie, z kim chciałaby Pani taki duet stworzyć?
Na pewno z moją przyjaciółką. Ale też ciekawym doświadczeniem byłoby napisanie książki z autorem, który tworzy w odmiennych niż ja gatunkach.
.
9. Czy wiąże Pani swoją przyszłość z pisaniem? Czy jest to może przyjemny dodatek do tego, czym zajmuje się Pani na co dzień?
Tak jak wspomniałam, to moje hobby. Pasja, która sprawia przyjemność, może trochę odskocznia od rzeczywistości. I na dziś nie chciałabym tego zmieniać. To znaczy dalej chcę tworzyć i opisywać historie.
.
10. Pani największe marzenie jako pisarki to…
Nie przestać pisać i dawać Czytelnikom emocje.
.
11. Gdy Pani pisze, preferuje Pani ciszę, czy może otacza się Pani wówczas dźwiękami ulubionych utworów muzycznych?
Różnie. Czasami potrzebuję ciszy, czasami włączam muzykę. Są dni, kiedy nie przeszkadza mi hałas, ale też takie kiedy nie mogę się skupić. Zdarza się, że bardzo dobrze mi się pisze w nietypowych miejscach, moi znajomi do dziś ze śmiechem wspominają podróż samochodem i mnie stukającą w klawisze na tylnym siedzeniu.
.
12. Do jakiej książki z dzieciństwa lubi Pani wracać?
Do serii Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz. Do dziś z sentymentu kupuję kolejne części.
.
13. Jaka przeczytana ostatnio książka wywarła na Pani ogromne wrażenie?
Purezento Joanny Bator.
.
14. Czy wybierając książkę, dokonuje Pani wyboru kierując się wyglądem okładki?
Raczej nie. Większość książek czytam w ebookach. Ale na ładne okładki lubię patrzeć.
.
15. Po jaki gatunek sięga Pani najczęściej? Czy ma Pani swoich ulubionych autorów?
Głównie po książki obyczajowe oraz literaturę faktu, ale nie uciekam też od innych gatunków. Ulubionych mam wielu, długo by wymieniać.
.
16. Gdyby spotkała Pani dobrą wróżkę, która spełniłaby Pani 3 życzenia, o co by ją Pani poprosiła?
O pakiet trzech życzeń, które mogłabym dać każdemu z moich dzieci, gdy będą w potrzebie.
.
17. Gdyby ktoś, kto planuje wydanie książki poprosił Panią o radę, jak by ona brzmiała?
Dużo czytaj i pisz codziennie.
.
18. Kiedy możemy spodziewać się Pani kolejnej powieści? Czy może Pani zdradzić cokolwiek na jej temat?
Nie znam jeszcze daty wydania, ale książka została już zaakceptowana przez moje Wydawnictwo. Opowiem w niej o losach Emilii i Roberta. Myślę, że trochę zaskoczę moich Czytelników.

 

Serdecznie dziękuję autorce za czas poświęcony na udzielenie odpowiedzi na te kilka skromnych pytań 😉 

 

 

Powieść możenie zamówić m.in. na empik.com.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s