.RECENZJE · Wyd. YA!

„Twoim śladem” A. Meredith Walters

twoim śladem

Autor: A. Meredith Walters
Tytuł: Twoim śladem
Tytuł oryginału: Lead Me Not
Cykl: Twisted Love t.1
Wydawnictwo: YA!
Liczba stron: 480

Aubrey, studentka psychologii, jest koordynatorką w grupie uzależnień. Mieszka z koleżanką w wynajętym mieszkaniu. Pewnego razu koleżanka trafia do „latającego” klubu Kompulsja, oferującego narkotyki i alkohol. Prymuska Aubrey nigdy by się tam nie wybrała, ale trzeba było ratować przyjaciółkę. Miejsce wydało jej się odpychające i magnetycznie przyciągające zarazem… Poznaje tam tajemniczego Maxxa Demelo, który wzbudza jej zachwyt nieprzeciętną urodą i charyzmą. Aburey nic nie wie o drugim życiu Maxxa. Czy podąży jego śladem?

Luty pora zacząć od nietuzinkowej lektury, jaką okazała się książka Twoim śladem. Spodziewałam się czegoś w klimacie przesłodzonego romansu, który byłby oprószony nutą pieprzu w postaci narkotyków. I o ile narkotyki faktycznie podkręcają treść, o tyle słodko wcale nie było…

Pierwsze dwa rozdziały wiały nieco nudą. Dalej było już tylko lepiej. Można to przyrównać do jazdy kolejką górską, najpierw powolny podjazd pod górkę, a potem… z każdą sekundą jazda nabiera prędkości. I tak właśnie jest w przypadku historii Aubrey i Maxxa.
W dodatku ich relacja to taka kolejkowa sinusoida. Wzloty i upadki. Z w tle czającym się piętnem w postaci narkotyków.
Książkę więc czyta się szybko. Historia wciąga i do samego końca trzyma w nieco narkotycznym napięciu pod tytułem „co będzie dalej”… A zakończenie? Dlaczego w takim momencie?!

Autorka ma fajny lekki styl, pomimo tematyki książki. Świetnie przeplata wydarzenia z perspektywy Aubrey i Maxxa, tworząc spójną, intrygująca całość. Opisy są plastyczne, a jednocześnie rzeczowe. Słowami autorka odmalowuje pełne emocji i uczuć obrazy. Mroczne. Niemniej pobudzają one wyobraźnię, ale i zmysły.

Dialogi są idealnym uzupełnieniem. Przemyślane. Bogate w emocje, które może poczuć czytelnik. Emocje bohaterów i ich nastroje.

Bohaterowie wykreowani przez autorkę według mnie nie są jednoznaczni. Nie można powiedzieć, że są źli, czy dobrzy. Z jednej strony wzbudzają w czytelniku sympatię, z drugiej gniew, spowodowany ich zachowaniem i głupotą.
Mamy tutaj dziewczynę po przejściach, która podświadomie wybrała taki, a nie innych kierunek, ponieważ w przeszłości przeżyła stratę spowodowaną narkotykami. Teraz, jako dorosła kobieta chciałaby móc ochronić innych, przed tym, przed czym nie uchroniła bliskiej jej osoby, będąc nadal zagubioną…
Jej przeciwieństwem jest Maxx. Chłopak z charyzmą i niebywałym talentem plastycznym. Skrywający mroczną tajemnicę, która go pochłania…

To, co podobało mi się w tej powieści to przedstawienie wątku narkotykowego. Ukazanie podstaw uzależnienia. Tego, co robi ono z człowiekiem. Jak wciąga go i pochłania, doprowadzając na skraj, z którego jednym udaje się zawrócić, a inni spadają w przepaść. Ostatecznie. Nieodwracalnie.
A także to, że by móc podjąć walkę z uzależnieniem potrzebna jest wola walki uzależnionego. Nie nakazy. Nie przymus.

Podsumowując: Twoim śladem to niebanalna powieść, o której śmiało można powiedzieć, iż jest powieścią z pogranicza powieści psychologicznych, jednocześnie pozostając książką młodzieżową. Historia zapisana na kartach tej książki zmusza do refleksji, do zastanowienia się nad wartościami, jakie wyznajemy w życiu. Do zastanowienia się nad tym, jak my zachowalibyśmy się w podobnej do Aubrey i Maxxa sytuacji. Jak byśmy postąpili w zetknięciu z narkotykami.
I w końcu jest to historia o miłości, trudnej, naznaczonej cierniami, bólem i łzami. Która na pierwszy rzut oka skazana jest na niepowodzenie… jednak czy aby na pewno nie ma szans?

 

Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu YA! (Grupa Wydawnicza Foksal)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s